بسته بندی

معرفی جامع صنعت جعبه سازی در کرج

جعبه سازی

می‌توان گفت که اغلب مشاغل و صنایع بزرگ و کوچک کشور به بسته‌بندی محصولات خود نیاز دارند. برای بسته‌بندی می‌توان اما بسته‌های پلاستیکی، فلزی و غیره استفاده کرد با این وجود به کار بردن جعبه‌های کاغذی مرسوم‌ترین روشی است که برای بسته‌بندی استفاده می‌شود. از این رو صنعت جعبه سازی یکی از صنایع پرکاربرد در کشور است که همواره بازار بسیار گسترده‌ای خواهد داشت.

در موارد بسیاری ساخت جعبه و چاپ در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و جعبه سازی سفارشی برای شرکت‌های مختلف انجام می‌شود. این موضوع علاوه بر متناسب‌سازی جعبه و محصول به معرفی برند شرکت‌ها نیز کمک می‌کند. در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های ساخت جعبه، مزایای استفاده از آن و ویژگی‌های صنایع جعبه سازی در کرج آشنا کنیم.

صنایع جعبه سازی در کرج

آشنایی با صنعت جعبه سازی

مهم‌ترین استفاده‌ای که از صنعت ساخت جعبه می‌شود در زمینه بسته‌بندی محصولات تجاری است. این صنعت از قرن ۱۷ در اروپا و از دهه ۱۳۲۰ در ایران شروع به فعالیت کرد. وقتی از ساخت جعبه صحبت می‌کنیم منظور ما جعبه‌هایی است که از مقواهای کاغذی ساخته می‌شوند.

اگرچه اغلب این صنایع خط تولید جعبه‌هایی با اندازه و فرم استاندارد دارند اما به طور خاص از شرکت‌های تولیدی نیز برای ساخت جعبه‌های کاغذی در اندازه‌های مشخص و با طرح دلخواه سفارش دریافت می‌کنند. جنس و ضخامت کاغذ استفاده شده در کارتن‌ها نیز می‌تواند با توجه به کاربردی که مورد نیاز است متفاوت باشد. امروزه از دستگاه‌های تمام مکانیزه برای ساخت جعبه استفاده می‌شود که در ادامه مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع مقوای جعبه سازی

مقوای جعبه می‌تواند از لحاظ کاربردی که دارد دارای جنس، ضخامت و رنگ متفاوتی باشد. این جعبه‌ها در موارد بسیاری از مواد بازیافتی ساخته می‌شود. معمولا برای کالاهای سنگین‌تر (مانند لوازم خانگی) از مقواهای ضخیم‌تر و برای محصولات کوچک از مقوای نازک استفاده می‌شود. همچنین میزان اهمیت ایمنی و بهداشت محصول می‌تواند مقوای استفاده شده تاثیر داشته باشد. رایج‌ترین کاغذ‌هایی که در صنعت جعبه سازی کرج استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

 1. کارتن بسته‌بندی سفید: این مقوا برای مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود و از مواد بازیافتی تولید نشده است. این مقوا نازک است و برای بسته‌بندی مواد سنگین مناسب نیست.
 2. مقوای گلاسه: این مقوا ترکیبی از مواد بازیافتی و پالپ است. برای بسته‌بندی وسایل با جرم کم مناسب است.
 3. مقوای ایندربرد: این مقوا در واقع نسخه تقویت شده مقوای گلاسه است که تراکم بیشتری از مواد در ساخت آن به کار رفته است. برای محصولات الکترونیکی و برقی و وسایل صنعتی کوچک و ابزارهایی در این حجم از این نوع مقوا استفاده می‌شود.
 4. مقوای پشت طوسی: ارزان‌ترین نوع مقوا در صنعت کارتن سازی است که تماما از مواد بازیافتی ساخته شده است. این کارتون برای بسته‌بندی مواد دارویی و خوراکی مناسب نیست. این جعبه‌ها به طور وسیع برای استفاده در صنعت تولید می‌شود.

 

دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت جعبه سازی

امروزه در کارگاه‌های بزرگ کارتن و جعبه سازی در کرج از دستگاه‌های تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست استفاده می‌شود. این دستگا‌ه‌ها به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 1. دستگاه چاپ
 2. دستگاه برش
 3. دستگاه چاک زن کارتن
 4. دستگاه لمینت اتومات
 5. دستگاه دایکات
 6. دستگاه لب چسب
 7. دستگاه منگنه
 8. دستگاه تسمه کش

تمام این فرایند به صورت کاملا مکانیکی و بدون دخالت دست که در خط تولید جعبه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر به طراحی و ساخت جعبه سازی فوری برای انواع سفارشات است.

آشنایی با چاپ روی جعبه بسته‌بندی

در اغلب موارد مشتری‌ها مایل هستند که برند کالای تولیدی خود را روی جعبه محصولات چاپ کنند. علاوه بر چاپ طرح‌های دلخواه یکی از مواردی است که مشتریان به دنبال آن هستند. خوشبختانه این مسئله با استفاده از دستگاه‌ها چاپ اتوماتیک و دستگاه چاپ فلکسو تک رنگ یا چند رنگ قابل انجام است.

روش‌های مختلفی دیگری نیز برای چاپ رو کارتن و جعبه مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها استفاده از چاپ افست است که یک چاپ با کیفیت را برای جعبه بسته بندی ارائه می‌دهد. موارد دیگری که در چاپ جعبه استفاده می‌شود شامل چاپ طلاکوب، چاپ تامپو و چاپ ترموگرافی است. در صورتی که قصد سفارش چاپ و جعبه سازی حرفه ای دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

چاپ روی جعبه بسته‌بندی

آشنایی با انواع جعبه سازی مدرن در کرج

جعبه‌ها انواع گوناگونی دارند که برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی رایج‌ترین انواع کارتن که به صورت مدرن تولید می‌شوند اشاره می‌کنیم:

جعبه لمینت

جعبه سازی لمینت شامل چسباندن لایه‌ای مقوایی بر روی یک لایه کارتن است و در دسته جعبه‌های آماده قرار می‌گیرند.

جعبه مواد غذایی

این جعبه‌ها دارای ابعاد و اندازه‌های گوناگونی هستند و نمی‌توان شکل مشخص برای آن‌ها تعریف کرد. اما آنچه در جعبه بسته بندی مواد غذایی اهمیت دارد این است که این جعبه‌ها نباید از مقوای بی‌کیفیت و یا مواد بازیافتی ساخته شده باشد. در بعضی موارد که ماده غذایی در تماس با کارتن قرار می‌گیرد استفاده از مواد چاپی کم ضرر نیز اهمیت پیدا می‌کند.

جعبه پستی

جعبه‌های پستی نیز اغلب انواع گوناگونی دارند که می‌تواند شامل بسته‌های کوچک و نازک تا بسته‌های بزرگ و ضخیم باشد. جنس انواع کارتن پستی غالبا از مواد بازیافتی است.

 

جعبه دارویی

جعبه دارویی

این نوع از جعبه‌ها به دلیل رعایت مسائل بهداشتی باید از مقوای دست اول ساخته شده باشند. اصطلاحا به این کاغذ‌ها کارتن‌های سفید گفته می‌شود.

جعبه کادویی

یکی از موارد استفاده از کارتن برای بسته بندی کادو است. این جعبه‌ها غالبا دارای طرح‌ها هنری و زیبا هستند.

جعبه سازی می‌تواند شامل انواع گوناگون دیگری مثل جعبه عسل، جعبه حبوبات، کارتن سیگار، کارتن بسته بندی سس، کارتن بسته بندی ترشیجات و انواع بسیار دیگری از کارتن باشد.

نکات مهم در سفارش جعبه سازی

۱- برای طراحی چاپ وقت بگذارید

چاپی که برای جعبه بسته بندی محصول خود انتخاب می‌کنید مهم‌ترین اثر تبلیغی شما در بین مردم است. این چیزی است که مخاطب به طور مستقیم می‌بیند و در ذهن او می‌نشیند. بنابراین سعی کنید یک طرح جذاب و زیبا و با استفاده از عبارات مناسب انتخاب کنی که علاوه بر جذب مخاطب باعث در نگاه اول موجب تشخیص محصول شما شود.

۲- به ضخامت و ابعاد جعبه دقت کنید

ضخامت و ابعاد جعبه باید کاملا متناسب با محصول شما باشد. برای یک محصول نسبتا سنگین از مقوای نازک استفاده نکنید. همچنین سعی کنید با یک طراحی منحصر به فرد ابعاد کارتن را با محصول خود کاملا سازگار نمایید.

۳- سلیقه مخاطب را بشناسید

در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی داشته باشید و آنچه مورد پسند مخاطبان است را بشناسید. الگوهایی که باعث ترند در شبکه‌ها می‌شود را بشناسید. این موارد در یک جعبه سازی مفید بسیار کاربردی است.

جعبه سازی مدرن در کرج

نتیجه‌گیری

ساخت جعبه و کارتن از مواردی است که برای بسته‌بندی انواع محصولات تجاری و تولیدی کاربرد دارد. بسته‌بندی علاوه بر حفظ محصولات از شرایط محیطی یک ابزار تبلیغاتی بسیار خوب نیز هست که باعث جلب مخاطبان و شناخته شدن بهتر برند شما می‌شود.

طراحی جعبه متناسب با محصول شما می‌تواند دارای ضخامت و ابعاد متفاوتی باشد. همچنین جنس کاغذ استفاده شده بسته به محصول شما متفاوت است. در بسته‌بندی محصولات غذایی و دارویی نباید از مواد بازیافتی استفاده کرد اما برای محصولات صنعتی چنین استفاده‌ای رایج است. در این مقاله به معرفی صنعت جعبه سازی، دستگاه‌های استفاده شده در کارتن سازی، انواع مقوا و سایر موارد پرداختیم. در صورتی که قصد سفارش کارتن بسته بندی با انواع چاپ‌های مدرن دارید می‌توانید به سایت کارخانه کارتن و جعبه سازی گلبرگ باکس مراجعه کنید و سفارش خود را به ثبت برسانید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

۲ دیدگاه در “معرفی جامع صنعت جعبه سازی در کرج

 1. سعیدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم که برای ابتدای کار تبلیغات در چه حدی باید انجام بشه که دچار ضرر مالی هم نشیم

 2. محبی گفت:

  سلام میخواستم بپرسم که در ابتدای کار چند مول کارتن اگه تولید بشه فروش بالاتری داره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.