دسته بندی نشده

انتخاب مواد مناسب در ساخت کارتن | کارتن بسته بندی

ساخت کارتن

یکی از ویژگی های کارتن با کیفیت انتخاب مواد مناسب در ساخت کارتن است که در این مطلب با آن آشنا خواهیم شد.

در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی از حروف انگلسیی جهت اختصار برای نمایش مواد مصرفی در تولید انواع کارتن استفاده می شود. که در ذیل به آن اشاره شده است.

 

اختصار K : نمایانگر کرافت لاینر می باشد.

اختصارBK  : نمایانگر کرافت لاینر رنگبری شده ( سفید شده ) می باشد.

اختصار T : نمایانگر تست لاینر می باشد.

اختصار S  : نمایانگر شرنز لاینر ( بازیافتی ) می باشد.

اختصار MK : نمایانگر کرافت لاینر ابری می باشد.

اختصار WTK : نمایانگرکرافت با رویه سفید می باشد.

حروف فوق در طراحی کارتن بسته بندی همراه فلوت ها که با حروف A,B,C,E مشخص می شود ، همچنین جرم پایه کاغذلاینر برای توصیف ورق کارتن به کار می رود. ترکیب ورق کارتن ها به ترتیب از خارجی ترین لایه به داخلی ترین لایه درج می گردد. اولین شماره و اختصار، گرماژ و نوع کاغذ لاینر بیرونی می باشد که با یک علامت ممیز از حروف بعدی تفکیک می شود. حروف بعدی فرم یا شکل کنگره را تعیین می کند و مجدد یک ممیز گذاشته می شود و پس از آن گرماژ و نوع کاغذ لاینر داخلی مشخص می شود. این ساختار برای کارتن یک لایه به کار می رود. در جایی که ورق کارتن دارای دو یا سه لایه کنگره ای می باشد. به ترتیب لایه های فلوت و لاینر با گرماژ ( جرم پایه کاغذ ) و اختصار مناسب اضافه نوشته می شود و با ممیز لایه ها از هم تفکیک می گردد.

به عنوان مثال  150 K / A /150 T

این مثال یک ورق کارتن یک لایه را نشان می دهد که لایه بیرونی آن از کاغذ کرافت لاینر با گرماژ 150 گرم بر متر مربع ساخته شده و لایه کنگره دار میانی آن دارای فرم فلوت A بوده و لایه داخلی آن از تست لاینر با جرم پایه 150 گرم بر متر مربع ساخته شده است.

ویژگیهای عمومی ورق کارتن

 در جدول زیراطلاعات مربوط به انتخاب مواد برای ساخت ورق آورده شده است. مواد اولیه باید طوری باشد که بتواند مقاومت به ترکیدن و همچنین مقاومت به لهیدگی ورق کارتن را تامین کند. انتخاب ورق های کارتن بسته به نوع و کاربرد بسته بندی متفاوت است، زیرا هر کدام خصوصیات منحصر به فردی دارند.

B  فلوت بهترین فرم کنگره مشترک و بیشترین مقاومت نسبت به لهیدگی را دارد. همچنین C فلوت مقدار وزنی فلوتینگ متوسطی دارد. کیفیت سطحی مقوای  Bفلوت موجب کیفیت بالای چاپ پذیری آن می شود.

ورق کارتنC  فلوت، معمولاً کنگره بیشتری در سطح  و ضخامت بیشتری، نسبت به ورق کارتن B فلوت دارد. هردو عامل ( فلوت و ضخامت ) باعث افزایش مقاومت ، بالا و پائین ورق کارتن و جعبه می شود. در جایی که خاصیت بالشتی ( ارتجاعی ) مورد نظر باشد، C فلوت و دو لایه ، مشترکاً مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه کارتن دو لایه بوسیله چند لایه کاغذ تقویت شده مقاومت خوبی را نسبت به برآمدگی دیوار جانبی ایجاد می کند و اغلب بهترین انتخاب برای بسته بندی محصولات شکستنی می باشد.

ورق کارتن با گرماژ بالا در ساخت کارتن برای کالاهای خطرناک و مواد منفجره جهت ترابری دریایی و یا نگهداری در انبار مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی فیزیکی ورق کارتن برای بسته بندی عمومی

ویژگی فیزیکی ورق کارتن

مشتریان عزیز شما می توانید برای آگاهی از قیمت کارتن مورد نیاز خود به گلبرگ کارتن مراجعه کنید، سایت ما که در زمینه کارتون سازی فعالیت دارد؛  قادر است در عرض 3 دقیقه استعلام قیمت کارتن را انجام دهد و کار را برای شما آسان کند.

5/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه در “انتخاب مواد مناسب در ساخت کارتن | کارتن بسته بندی

 1. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید..کیفیت کدوم کارتن بهتره؟ کارتن لمینتی برای تبلیغات روی کارتن بهتره یا کارتن دایکات؟

  1. سلام کاربر گرامی البته که کارتن لمینتی زیبا تر هستش و مناسب تبلیغات

 2. توکلی گفت:

  خسته نباشید.. آقا درامد کارتن سازی خوبه؟؟ من تو فکر راه اندازی یک گارگاه کارتن سازی هستم و می خوام بدونم درامدش چطوره؟؟

 3. علی گفت:

  سلام دوست عزیز
  شما کارتن برای لباس هام دارین؟

 4. مهتابی گفت:

  من چند سال پیش از یه شرکت کاتن سازی سفارش کارتن دادم برا اولین بار
  بارم وقتی داخل یهچال رفت بعد از خروج کارتن ها داغون شدن و خیلی ضرر کردم
  ممنون از گلبرگ باکس که بهترین مواد برای محصولات استفاده میکنید
  من خیلی وقته که دیگه به شما سفارش میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *