مقالات کارتن سازی

نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات | اهمیت و کارایی بسته بندی محصولات

نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات

در یک نگاه کلی بسته بندی محصولات پس از تولید تا مصرف، بخشی مهم و ضروری است که علاوه بر حفاظت از کالای مدنظر، محصول را بطوراجمالی به خریدار معرفی میکند. اکثر تولیدکنندگان بر این باورند که فراورده و کارایی محصولات، از بسته بندی ان حائز اهمیت تر است و در همین راستا بیشتر سرمایه گذاری آنان روی خود محصول است و مانور کمی روی کیفیت و ظاهر بسته بندی میدهند، درحالی که بسته بندی اجناس گوناگون اولین چیزی است که خریدار با آن مواجه میشود و شکل و ظاهر نهایی آنها میتواند مشتری را مجاب و قانع برای خرید یک کالا کند. در اینصورت نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات، نقشی پر رنگ و تعیین کننده است که حتی میتواند باعث شکست و یا موفیقت محصول در بازار داخلی و یا بازار بین المللی بشود.

نقش بسته بندی در بازاریابی فوائد و مزایای بسته بندی

در مقدمه ابتدا نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات را بصورت مختصر و کلی شرح دادیم. حال مزایای آن را جداگانه و کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

مهم ترین نقش و کارایی بسته بندی، حفاظت از کالا طی بازه زمانی تولید شدن در کارخانه مذکور و رسیدن به دست مصرف کنندگان است؛ زیرا محصولات همواره در مجاورت خطرات فیزیکی و شیمیایی هستند که هرکدام آنها میتوانند آثار جبران ناپذیری مانند فساد غذایی، تغییرشکل محصول و… را روی کالا برجای بگذارند و ضررهای احتمالی را به شرکت سازنده وارد کنند. امروزه کارتن هایی که در صنعت کارتن سازی به دست می آیند، استاندارد ترین و پرکاربرد ترین روش در بسته بندی و مراقبت از اجناس به شمار می روند و دارای ابعاد، اشکال و جنس های مختلفی هستند که با توجه به نوع محصول تولید شده، از آنها برای بسته بندی استفاده میکنیم. به عنوان مثال کارتن های سوراخ دار را برای بسته بندی میوه ها و کارتن های دسته دار را برای بسته بندی قطعات فلزی بکار می گیریم.

اما اصلی ترین اهمیت بسته بندی که نقشی تعیین کننده در بازار و گسترش آن دارد، جذب و ارتباط برقرار کردن با خریدار و مشتری است. رنگ، ظاهر و طراحی بسته بندی علاوه بر اینکه باعث ایجاد تمایز محصول با دیگر محصولات می شود، می تواند توجه خریدار را به سمت خود جلب کند؛ بنابراین هرچقدر بسته بندی از لحاظ طراحی و رنگ شکیل تر و زیباتر باشد، مشتری های بیشتری را جذب خود میکند و کالایی مورد توجه قرار میگیرد که بسته بندی آن جدید تر و جذاب تر از دیگر رقبای خود باشد؛ و این موضوع میتواند نقش بسته بندی در بازاریابی محصولات را به روشنی توضیح دهد.

همچنین بسته بندی، اطلاعات اولیه و گسترده ای مانند اطلاعاتی راجب مواد تشکیل دهنده آن، اطلاعات غذایی، نحوه ی استفاده از محصول و… را به مخاطب نشان می دهد تا خریدار، بر حسب نیاز خود کالای مدنظرش را تهیه کند. در کنار آن هر محصول دارای نماد، لوگو و نام منحصر بفردی است که کالا را از دیگر کالاهای موجود و مشابه جدا میکند. اگر خریداری پایبند به برند خاصی باشد، میتواند به کمک لوگو و نام درج شده روی بسته بندی آن را به سهولت از بین هزار محصول دیگر جدا کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اهمیت بسته بندی محصولات در چیست؟ | معرفی کاربرد های بسته بندی را برای کسب ازلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

بسته بندی، اولین کلید موفقیت در توسعه بازار

حال میتوانیم، نقش بسته بندی در بازار یابی محصولات را به وضوح ببینیم. در بازار جهانی، شرکتی میتواند موفق تر باشد که بتواند با تحقیقات در چارچوب درست و علمی، محصولی را تولید کند که بسته بندی آن، صدمات احتمالی وارد به کالا را دفع کند و ظاهری به روز تر و مخاطب پسند تر طراحی کند. همه ی این مسائل در کنارهم به نقش مهم بسته بندی اشاره میکند. نقشی که به تنهایی میتواند عامل موفقیت و یا شکست یک محصول شود.

 

 

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *