دسته بندی نشده

ابعاد استاندارد کارتن | سایز مختلف کارتن | انواع کارتن پستی

ابعاد استاندارد کارتن

در دنیای امروز یکی از مسائلی که برای فروش هرچه بیشتر و بهتر کالاهای تولیدی شرکت‌‌های مختلف دارای اهمیت بسیار زیادی است و توانسته است نقش به سزایی در فروش هرچه بیشتر محصولات آنها نقشی اساس ایفا کند بسته بندی و ابعاد کارتن ها و همینطور کیف دستی و سایر مواردی است که به وسیله‌ی آنها اجناس و اقلام تولیدی شما به دست مشتری ها و خریداران آنها می‌رسد. در بالا تعریفی از بسته بندی را به شما ارائه دادیم اما به طور کلی به ظرف و هر محفظه‌ای که به بسته و کالایی را در آن قرار می‌دهند تا از آن برای حمل و نقل و یا رساندن به دست مصرف کننده استفاده می‌شود بسته بندی می‌گویند. از تمامی این موارد برای مقاوم سازی محصول استفاده می‌شود تا هم در بعد مسافت و هم در بعد ماندگاری هرچه بیشتر دچار مشکل و آسیب نشود.

در ابتدا که بسته بندی‌ها به شکل امروزی نبود سعی می‌شده است از آنها تنها برای حفاظت از محصول استفاده شود و سعی می‌شده تا با کمترین هزینه‌ها بهترین نتیجه که ماندگاری هرچه بالاتر و حفظ کیفیت هرچه بیشتر محصول بوده است را ایجاد کنند که از همین رو شما با محصولاتی با بسته بندی بسیار ساده و در عین حال کار آمد سر و کار داشته‌اید. اما کم کم علم بسته بندی تبدیل به یکی از اصلی ترین و همینطور پویا ترین و شاید جذاب ترین بخش در هر کارخانه و یا کارگاهی شد که احتیاج به علم و دانش و همینطور متخصصان اهل فن خود را می‌طلبید از همین رو ‌رشته‌های دانشگاهی مرتبطی با این قضیه شکل گرفت و افرادی که در این رشته تخصصی به مطالعه و تحقیق پرداخته بودند و از همه مهم تر دارای ذوق هنری نیز بوده‌اند را روانه بازار کار کرد.

این افراد می‌بایست علاوه بر یک طراحی بهینه و منحصر به فرد که بتواند از محصولات مختلف با درجه حساسیت‌های متنوع که از نظر کیفی نیز دارای تنوع بوده‌اند را به بهترین شکل ممکن چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ متناسب با الگو‌های جامعه را طراحی کنند. اما بعدها این طراحی ها علاوه بر داشتن فاکتورهای فوق می‌باست که پیام‌های مختلفی را به همراه خود می‌داشتند. به طور مثال اگر برای بسته بندی محصولات لبنی قصد داشتند تا بسته بندی تاثیر گذار و همچنین هم سو با فرهنگ‌های جامعه را طراحی کنند می‌بایست که شعاری مبنی بر افزایش سلامتی با مصرف روزانه محصولات لبنی اعم از سیر و ماست و پنیر را درج می‌کردند. همین امر سبب شد تا خلاقیت‌ها و طرح‌های بسیار  جالب و شکیلی در این رابطه ایجاد شود.

 

طراحی و فروش

 

لازم به ذکر است که طراحی و فروش کالاها تاثیر مستقیم در میزان فروش شما در فروشگاه‌ها دارد، و به نوعی بیان کننده و نشان دهنده هویت شما و ساختار شرکت و کارگاه شما می‌باشد پس هرچه برای این موضوع زمان و وقت بگذارید در واقع برای معرفی هرچه بهتری خود زمان صرف کرده‌اید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد ابعاد استاندارد کارتن ‌های بسته بندی می‌باشد.

بسته بندی کارتن‌ها و هویت محصولات

همانطور که در بالا تر به آن اشاره کردیم بسته بندی هر محصول می‌بایست به صورت کاملا حرفه‌ای و کارشناسی شده انجام شود تا ابعاد کارتن و ابعاد انواع کارتن می‌تواند در انتخاب طرح‌های بسته بندی‌های بسیار مفید باشد. جالب است بدانید که بر اساس روانشناسی فروش قبل از استفاده از کالای مورد نظر، اولین گزینه‌ای که هر فردی را به طرف خودش می‌کشد بسته بندی محصول می‌باشد و این بسته بندی است که مشتری را به سمت خود می‌کشاند. در قدم بعد ممکن است که فرد از خرید آن محصول به هر دلیل منصرف شود اما اگر طراحی و بسته بندی به اندازه‌ی کافی حرفه ای باشد این امکان وجود دارد تا برای همیشه و سال‌ها در خاطرات انها بماند. ما از این داستان‌ها از پدرها و مادرهای خود شنیده‌ایم که همچنان از طراحی یک محصولی که ممکن از چندین دهه از آن گذشته باشد حرف می‌زنند و طراحی آن با جزئیات کامل در ذهن و یاد آنها مانده است و در آخر باید گفت که اگر طراحی با دقت و ظرافت خاصی انجام شود برای هر محصول، همواره و سالیان سال در خاطرات آنها بر جای می‌ماند.

حفاظت از محصول و سهل‌الوصول بودن

به طور کلی در هر طراحی دو هدف اصلی دنبال می‌شود که مهم ترین آنها نیز می‌باشد در وهله‌ی اول نکته‌‌ای که بسیار حائز اهمیت می‌باشد نگهداری کردن از محصولی است که درون آن قرار دارد برخی از محصولات ممکن است به نور حساسیت داشته باشند و برخی دیگر احتیاج دارند حداقل چند روز رطوبت خود را حفظ کنند. حتی در بعضی از موارد انواع سایز کارتن بسته بندی می‌تواند جای بحث و نظر داشته باشد زیرا باید ابعاد و سازی که محصول در بسته بندی قرار گرفته است با اندازه کارتن بسته بندی مطابقت داشته باشد. مورد بعدی که می‌تواند بسیار مهم باشد سهل‌الوصول بودن کارتن‌های بسته بندی و به طور کلی بسته بندی محصولات است، به طور مثال برای فروشندگان و کسانی که بارها را از کارخانه و یا کارگاه حمل می‌کنند و یا فروشندگان که آنها را میان قفسه‌های فروشگاه خود قرار می‌دهند ترجیح می‌دهند تا ابعاد و اندازه‌ی جعبه ها و کارتن‌ها مکعب مستطیل باشد. به طور کلی در طراحی بسته عوامل زیادی مورد توجه طراح باید قرار بگیرد، از در نظر گرفتن انتظارات بخش‌هایی که قرار است کالا را از خط تولید تا به دست مصرف کننده برسانند، تا چیدن محصولات با بسته بندی مناسب و شکیل در فروشگاه‌ها.

اندازه و شکل بسته بندی‌‌های کارتونی

شکل و نحوه قرار گیری در قفسه‌‌ها یکی از اصلی ترین موارد در نحوه بسته بندی می‌باشد به این صورت که شما می‌توانید با در نظر گرفتن فروشگاه های هدف و اینکه چه محصولی را قرار است به چه بازار هدفی بفروشید و در چه فروشگاه هایی قرار است محصولات شما به فروش برسد می‌بایست که اندازه و فرم و شکل آن بسته بندی متناسب با همان باشد. به طور مثال شما اگر قرار است که کارتن‌ خرما طراحی کنید این موضوع را باید در نظر داشته باشید که خرما باید به گونه‌ای بسته بندی شود که شیره خرما از کارتن آن خارج نشود و اندازه و فرم آن به گونه‌ای باشد که در یخچال‌های کوچک و بزرگ بتوان آنها را جا داد.

نقش و نگار و رنگ به‌کاررفته بر روی کارتن‌ها

بعد از موارد بالا که ذکر کردیم چقدر می‌تواند در نحوه فروش و همینطور تاثیر بر ذهن مشتری‌ها تاثیر می‌گذارد به این نتیجه رسیدیم که شکل و فرم بسته بندی و همینطور چگونگی دسترسی به محصولات و نگهداری از محصولات می‌تواند در ذهن و خاطره مشتری ها تا سالیان سال باقی بماند، اما عاملی که قصد داریم حالا درباره آن صحبت به میان آوریم علمی است که می‌تواند ترم‌های دانشگاهی و دروس دانشگاهی را به خود اختصاص دهد و آن چیزی نیست که جز روانشناسی رنگ‌ها و تأثیری که می‌تواند بر فروش یک محصول داشته باشد. رنگ می‌تواند نقشی بسیار کلیدی در هر محصول و تأثیرات آن بر مشتری ایفا کند به این صورت که شاید خود شما نیز با این امر تا کنون مواجه شده‌اید که رنگ‌‌ها در خرید و انتخاب شما چگونه می‌توانند بر تصمیم شما تاثیر گذار باشند. رنگ‌ها اصلی ترین عامل‌ها در ترغیب یک فرد و جامعه برای خرید یک محصول می‌باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به یکی از بسته بندی‌های رایج در کشور یعنی بسته بندی‌‌های کارتن و انواع سایز کارتن پستی بیشتر آشنا کنیم.

انواع ابعاد کارتن

انواع ابعاد کارتنبه طور کلی مشتریانی که برای ابعاد مناسب کارتن خود اقدام می‌کنند و به دنبال بسته بندی مناسب در همین رابطه می‌باشند به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند این افراد یا تا کنون هیچ گونه اقدامی مبنی بر اینکه محصولات خود را بسته بندی کنند نداشته و احتیاج به کمک کارشناس داشته و یا اینکه افرادی که محصولات آن ها دارای بسته بندی‌های مخصوص بوده و هم‌اکنون به فکر تغییرات مشخصی در بسته بندی‌‌های کارتن خود می‌باشند. که این افراد هم احتیاج به نظرات کارشناسان این امر دارند.

نحوه تعیین ابعاد کارتن بسته بندی

دانستن اندازه دقیق محصول و اینکه چه خصوصیاتی می‌‌تواند داشته باشد تا بهترین کارایی و همینطور بهترین نتیجه را در بر داشته باشد. زمانی که شما بسته بندی را بر اساس نوع محصول و همینطور ماندگاری و دوام آن مورد بررسی قرار می‌دهید قطعا می‌توانید طراحی بسیار عالی و منحصر به فردی را داشته باشید که هم  از نظر مشتری و مغازه دار قابل تحسین است و هم اینکه محصول شما با بهترین کیفیت و همینطور بهترین شکل و ظاهر به مشتریان آن ارائه می‌شود.

فروش در داخل و یا خارج از کشور

با توجه به اینکه محصولاتی که شما می‌خواهید ارائه دهید در خارج از کشور و یا در داخل کشور ساخته می‌شود می‌تواند در نوع بسته بندی تفاوت‌های قائل شد زیرا این‌ها مواردی هستند که می‌بایست به طور دقیق مورد نظر کارشناسان قرار بگیرد. برای مثال اگر قرار است محصولات فاسدشدنی را در داخل کشور به فروش برسانید متفاوت خواهد بود با زمانی که قرار است همان محصول را در خارج از کشور و کشورهای همسایه به فروش برسانید. در ادامه به شما خواهیم گفت که با توجه به داخلی یا خارجی بودن مصرف محصولات شما چه نوع بسته بندی می‌تواند متناسب باشد.

بسته بندی متناسب برای بازارهای داخلی

قدم اول

به نظر کارشناسان این امر نحوه چگونگی بسته بندی می‌تواند بسیار مهم باشد و آنرا در قدم اول اهمیت قرار می‌دهد، اینکه این محصول چه جلوه‌ای می‌تواند در مقابل چشمان و ذهن بیننده داشته باشد و اینکه علاوه بر داشتن زیبایی و شکیل بودن در نگهداری و محافظت از محصول بتواند نقشی اساسی و مناسب ایفا کند.

قدم دوم

مقداری از محصول که در هر بسته بندی کوچک‌تر قرار می‌گیرد باید مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان بر اساس آن درباره حمل آنها نیز نظر داد. به طور مثال اگر قرار است از یک بسته خرما به میزان ده عدد در جعبه‌ها و کارتن‌های بزرگ‌تر مخصوص حمل و جا به جایی قرار گیرد باید به گونه‌ای عمل شود تا کارتن‌های بزرگ‌تر مشکلی برای اشخاصی که می‌خواهند با دست آنها را جا به جا کنند پیش نیاید و یا به عبارتی آن‌قدر سنگین نباشد که نتوان آنها را جابه‌جا کرد.

قدم سوم

تخمین هزینه‌های بسته بندی باید به  صورت کاملا دقیق و کارشناسی صورت بگیرد. قیمت بسته بندی دو طرف معامله را هدف قرار خواهد داد به طور مثال شما زمانی که قصد دارید کالایی را به فروش برسانید می‌بایست که در بسته‌بندی‌های آنها به گونه‌ای عمل کنید که هزینه‌های زیادی را در برنداشته باشد گاها دیده شده است که بسیاری از شرکت‌ها با توجه به هزینه‌ی بسته بندی بسیار زیبا و جذابی که برای محصول خود در نظر گرفته اند سبب افزایش قیمت تمام شده‌ی آن محصول شده و این محصولات محکوم به این می‌باشند تا زمان انقضای خود در قفسه های فروشگاه ها باقی بمانند.

قدم چهارم

تخمین قیمت برای سازندگان محصولات نیز امری بسیار حیاتی است زیرا آنها باید به گونه‌ای در برآورد هزینه‌های بسته بندی خود عمل کنند تا ارائه آن محصول صرفه اقتصادی برای آنها داشته باشد بر فرض اینکه شما قصد دارید تا محصولات کوچکتر خود را در کارتن‌های بزرگ‌تر به فروشگاه ها ارسال کنید. این موضوع می‌تواند سبب شود تا هزینه‌ی کارتن هایی کوچکتر که محصول در آنها قرار دارد افزایش یابد زیرا مشتری ها قرار نیست برای کارتن‌های بزرگ‌تر یا اصطلاحاً مادر هزینه‌ای پرداخت کنند. این امر سبب می‌شود تا قیمت نهایی باری هر محصول افزایش یابد زیرا یا باید از جیب مشتری حساب شود و یا اینکه بر گردن هزینه های جاری کارگاه یا کارخانه قرار گیرد.

قدم پنجم

آخرین قدم نیز دربردارنده میزان مبلغی است که قرار است مشتری‌ها در آخر برای محصولات شما پرداخت کنند. آیا صرفه اقتصادی دارد؟ این سؤالی است که همه افرادی که به قصد خرید به فروشگاه ها می‌آیند از خود می پرسند که خرید این محصول برای آنها و خانواده آنها لازم است و صرفه اقتصادی دارد یا خیر.

بسته بندی محصولات برای بازارهای خارجی

اگر قرار است که محصولات خود را به خارج از کشور ارسال کنید باید بر اساس پروتکل‌های موجود و استانداردهایی که در ارسال محصول با توجه به وسیله ای که قرار است محصولات شما را به مقصد برساند را باید رعایت کنید.

چگونه می‌توان حجم محصولات را به طور دقیق اندازه‌گیری کرد؟

برای اندازه گیری محصولات صادراتی می‌بایست حجم آنها را اندازه گیری کنید و به شرکت‌های بسته بندی که قرار است برای شما بسته بندی محصولات را انجام دهند اطلاعات کافی را بدهید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن آنها را ارسال کنید. در این مورد دانستن انواع سایز بندی کارتن ها می‌تواند به شما بسیار کمک کند

چیزی که قصد داریم مفصل درباره آن صحبت کنیم انواع سایر کارتن های پستی است.

با بیشتر شدن هرچه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی و کسب و کارهایی که دیگر احتیاجی به یک موقعیت مکانی خاص مانند فروشگاه و مغازه ندارند احتیاج به ارسال محصولات به نقاط مختلف شهرها، استان‌ها و کشورهای دیگر بیشتر شده است. از همین رو شما می‌بایست با توجه به نوع محصولات و خدماتی که در حال ارائه دادن می‌باشید بسته های پستی و کارتن‌های پستی و همینطور با انواع آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین بسته بندی و کارتن را برای محصولات خود انتخاب کنید.

سایزهای کارتن‌های پستی چه هستند؟

چیزی که در ابتدا مهم است این است که شما ابعاد محصولی که قرار است را ارسال کنید را به طور دقیق و کامل بدانید و سایز کارتن های پستی از اندازه بسیار کوچک برای ارسال گوشی‌های تلفن همراه مناسب بوده تا اندازه‌های بسیار بزرگ و تلویزیون‌هایی که اندازه آنها به حدود ۴۰ اینچ می‌رسد. در  ادامه با ما همراه باشید تا درباره سایز کارتن‌های پستی بیشتر بدانید.  توجه داشته باشید که تمامی این اندازه‌ها برای محاسبه‌ی هرچه دقیق‌تر به میلی‌متر داده‌شده است.

ابعاد انواع کارتن های پستی کدامند؟

کارتن پستیدر این بخش شما را با ابعاد انواع کارتن های پستی آشنا می کنیم.

 • کارتن های پستی در اندازه : ۱۵۰ ×۱۰۰ ×۸۰

معادل ۱۵ ×۱۰  ×۸ سانتی‌متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۲۰۰ ×۱۴۰ ×۱۰۰

معادل ۲۰ ×۱۴ ×۱۰ سانتی‌متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۲۴۵ ×۱۷۵ ×۱۲۵

معادل ۲۴٫۵ ×۱۷٫۵ ×۱۲٫۵ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۲۸۰ ×۲۰۰ ×۱۴۰

معادل ۲۸ ×۲۰ ×۱۴ سانتی متر

سایز کارتن های پستی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد

 • کارتن های پستی در اندازه : ۳۰۰ ×۲۲۵ ×۱۵۰

معادل ۳۰ ×۲۲٫۵ ×۱۵ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۳۵۰ ×۲۵۰ ×۱۸۰

معادل ۳۵ ×۲۵ ×۱۸ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۴۰۰ ×۲۷۵ ×۲۰۰

معادل ۴۰ ×۲۷٫۵ ×۲۰ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۴۵۰ ×۳۵۰ ×۲۲۵

معادل ۴۵ ×۳۵ ×۲۲٫۵ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۵۰۰ ×۳۷۵ ×۲۵۰

معادل ۵۰ ×۳۷٫۵ ×۲۵ سانتی متر

 • کارتن های پستی در اندازه : ۶۰۰ ×۴۰۰ ×۳۰۰

معادل ۶۰ ×۴۰ ×۳۰ سانتی متر

آشنایی با کاغذ فلوت

انواع کاغذ فلوت

کاغذ فلوت کاغذ کنگره داری است که برای استحکام هرچه بیشتر کارتن‌های بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. و دارای ۵ نمونه مختلف است که با نام‌های لاتین A,B,C,E,F نشان داده می‌شود. در ادامه به معرفی انواع فلوت ها خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

بهترین نوع کاغذ یا کاغذ فلوت A

کاغذ فلوت نوع Aکاغذ فلوت نوع اول یا A بسیار مستحکم بوده و در هر فوت آن چیزی در حدود ۳۳ فلوت قرار گرفته است که برای استحکام هرچه بیشتر بسته بندی ها و همینطور ضربه گیری از آنها استفاده می‌شود. این نوع از کاغذها برای بسته بندی محصولات بسیار حساس مانند لوازم خانگی برقی و آشپزخانه استفاده می‌شود.

در رتبه بعدی کاغذ فلوت B قرار گرفته است

کاغذ فلوت نوع Bجالب است بدانید که از این کاغذ که در حدود ۲۷ فلوت را در هر فوت در خود قرار داده است برای کارهای تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود اما استفاده اصلی آن از برای ابعاد کارتن مختلف در ظروف شکستنی می‌باشد، این کاغذ دارای ضخامتی مناسب بوده اما از نوع C ضخامت کمتری دارد.

نوع C پر مصرف ترین کاغذ برای بسته بندی انواع محصولات و همینطور کارتن‌ها

کاغذ فلوت نوع Cاین نوع از دو نوع قبلی به مراتب ضخیم تر بوده و تعداد فلوت های آن در هر فوت چیزی در حدود ۳۹ عدد است و بیشترین مصرف را در ساخت کارتن های مختلف در سراسر دنیا دارد.

کارتن های پیتزا مدیون نوع E هستند

کاغذ فلوت نوع Eاین نوع کاغذ در حدود بیست و پنج درصد از ضخامت کاغذ نوع C را دارا هستند اما در دنیای امروز ما دارای کاربردهای فراوانی می‌باشند. این نوع کارتن برای بسته بندی مواد غذایی مانند پیتزاها و انواع آنها کاربرد دارد

نوع لوکس را با نوع F می‌شناسند

کاغد فلوت نوع Fاین نوع مقوا در میان تمامی سایر مقواها کمترین میزان ضخامت را دارا می‌باشد و برای بسته بندی‌های بسیار ظریف کاربرد دارد. همچنین از نوع از کاغذ فلوت دارای بیشترین میزان کنگره در میان چهار نوع دیگر دارد.

ابعاد استاندارد کارتن‌های مختلف

خرما یکی از محصولاتی است که در بسته بندی‌های آن از کارتن استفاده می‌شود و به عبارتی می‌توان گفت یکی از محصولاتی است که در بسته بندی‌های مختلف کارتنی به میزان زیاد دیده شده است.

سایز ابعاد کارتن ۴×۴×۳

این کارتن‌ها در سه ردیف محصول را قرار می‌دهند به میزان ۴۸ عدد و وزن تقریبی ۵۵۰ تا ۷۵۰ گرم می‌باشد. این ابعاد یکی از پر استفاده ترین کارتن‌ها در ابعاد مختلف است.

سایز ۴×۴×۲

این کارتن‌ها در دو ردیف محصول را قرار می‌دهند  و تعداد ۳۲ عدد از خرما وزنی برابر با ۳۸۰ گرم تا ۵۲۰ گرم را به هر بسته تحمیل می‌کند.

سایز ابعاد کارتن ۵×۵×۲

این کارتن در دو ردیف محصول را قرار می‌‌‌دهد و تعداد ۵۰ خرما را در خود جای می‌دهد با وزن تقریبی ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم می‌باشد.

سایز ۸×۸×۲

این نوع از بسته بندی تعداد ۴۸ عدد را در ظروفی بدون رنگ و شفاف قرار می‌دهد و وزن آنها در حدود ۶۹۹ تا ۷۵۰ گرم می‌باشد.

کارتن‌های بایگانی و یا زونکن

ابعاد کارتن‌‌‌ های بایگانی و زونکن دارای ۶۳ سانتی متر طول، ۳۴ سانتی متر ارتفاع و همینطور ۳۶ سانتی متر عرض می‌باشد.

جعبه‌های میوه‌ی عمومی

کارتن سه لایه تک ردیفه در دو اندازه‌ی ۴۸×۲۸ و ۲۴×۳۴ به فروش می‌رسد.

کارتن سه لا تک ردیفه که برای بسته بندی های ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد و شکل و شمایلی بسیار ساده دارد.

ابعاد کارتن زیرورو دار سه تا پنج لایه چاپ رنگی که معمولاً برای صادرات میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت کارتن سازی و جعبه سازی گلبرگ یک تولید کننده کارتن معتبر و با سابقه در هشتگرد است که انواع کارتن های بسته بندی را تولید می کند.

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه در “ابعاد استاندارد کارتن | سایز مختلف کارتن | انواع کارتن پستی

 1. بابکیان گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  ممنونم که تمام نکات رو با جزئیات نوشتین
  مرسی از محبتتون

 2. یدالهی گفت:

  من میخواستم کارتن کتاب سفارش بدم
  اما هیچ اطلاعاتی درمورد کارتن ها نداشتم
  ممنون از این که این محتوی کامل رو در اختیار ما قرار دادید

  1. سلام.. خوشحالم تونستیم بهتون کمک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *