مقاله

کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه) و کاربرد آن

کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)

یکی از پرکاربردترین کارتن های تولیدی کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه) یا همان اصطلاحا کارتن پنج لا ( کارتن 5لا ) می باشد.

امروزه بسته بندی کالاها یکی از فاکتورهای مهم در بازاریابی می باشد. چرا که بسته بندی کارتنی مناسب علاوه بر محافظت محصول در برابر آسیب ها  در تسهیل در انبار کردن  و انتخاب مشتریان تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل تولید بسته های کارتنی برای محصولات تبدیل به صنعت بزرگ کارتن سازی شده است. که با تولید انواع مختلف کارتن در جهت برآورده شدن نیاز تولیدکنندگان می باشد.

روند ساخت کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)

کارتن ها به طور کلی از دو نوع لایه کلی لاینر ( Liner ) و دیگری ( Flutes ) یا مقوای موج دار یا کنگره تشکیل می شوند.

در تولید کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)  سه لاینر و دو فلوت به کار رفته است. به این صورت که سطح زیرین و رویی کارتن لاینر قرار دارد که به هر کدام یک فلوت چسبیده است و این دو با یک ورق لاینر به یکدیگر متصل شده اند.

کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه) با توجه به نیازهای مشتریان با نوع های مختلفی تولید می شود.

برخی از این کارتن ها برای مصارف عمومی و برخی نیز با توجه به نیاز طراحی خاص می گردد.

Five layer carton

انواع کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)

فلوت ها لایه هایی هستند موجی شکل که بین ورق های تخت لاینر قرار می گیرند. تعداد فلوت ها ( مقوای موج دار یا کنگره ) به کار رفته در هر متر، ارتفاع و ضخامت آن ها از فاکتورهایی می باشد که با تغییر آنها انواع مختلف کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه یا کارتن 5لا ) پدیدار می شود.

انواع فلوت هاو ویژگی های آنها

A فلوت

حدود 105 تا 125 عدد موج در هر متر این فلوت دیده می شود که ارتفاع هریک بین 4.5 تا 4.7 میلی متر می باشد. این فلوت دارای کمترین تعداد موج با بیشترین ارتفاع می باشد.

B فلوت

حدود 150 تا 185 عدد موج در هر متر این فلوت دیده می شود که ارتفاع هریک بین 2.1 تا 2.9 میلی متر می باشد.

C فلوت

حدود 290 تا 320 عدد موج در هر متر این فلوت دیده می شود که ارتفاع هریک بین 3.5 تا 3.7 میلی متر می باشد.

E فلوت

حدود 290 تا 320 عدد موج در هر متر این فلوت دیده می شود که ارتفاع هریک بین 1 تا 1.2 میلی متر می باشد. ضخامت این الگو کمتر از دیگر فلوت ها است و از آن در ساخت بسته بندی های کوچک و ظریف استفاده می شود.

بعضا ممکن است در ساخت برخی از کارتن ها خصوصا کارتن های سفارشی برای یک کالای خاص ، از ترکیب آنها با قاعده ای خاص استفاده می شود. به عنوان مثال ترکیب B+C ، C+E ، B+E .

 کاربرد کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)

کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه) یا اصطلاحا کارتن پنج لا ( کارتن 5لا ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت این کارتن با کارتن سه لایه ( 3لایه ) در مقاومت و استحکام آن می باشد. کارتن های سه لا ( کارتن 3لا ) قابلیت حمل بار از 4 تا 20 کیلوگرم را دارد. در حالی که کارتن های 5 لایه از 20 تا 45 کیلو گرم را تحمل می کند.

کاربرد این کارتن ، با توجه به ضخامت ، گرماژ فلوت و جنس لاینر و… برای تولیداتی مانند کارتن قطعات صنعتی ، کارتن لوازم خانگی ، مواد آرایشی ، اسباب کشی و مرسولات حساس اسباب کشی ، همچنین جداسازی ظروف شکستنی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه)

  • دوام بیشتر در حمل و نقل و در برابر رطوبت
  • قیمت مناسب در مقایسه با کارکرد خوب آن
  • انعطاف پذیری در نگهداری اجسام سنگین
  • توانایی تولید قالب ها و اندازه های مختلف

برای آگاهی از قیمت کارتن مورد نیاز خود به سایت ما مراجعه کنید ما در گلبرگ کارتن برای شما مشتریان عزیز فرصتی فراهم کرده ایم تا  در کمتر از 3 دقیقه و به صورت آنلاین استعلام قیمت را انجام دهید و از قیمت واقعی کارتن مطلع شوید.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه در “کارتن پنج لایه ( کارتن 5لایه) و کاربرد آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =