مقالات کارتن سازی

انواع کارتن بسته بندی (همراه با تصویر) | کارتن بسته بندی

جعبه نیمه شکاف‌دار - انواع کارتن بسته بندی در کارتن سازی گلبرگ

انواع کارتن بسته بندی از گذشته طرفدار زیادی دارند که از آن‌ها برای اهداف گوناگونی مانند حمل و نقل محصولات و اشیاء گوناگون و همچنین نگهداری وسایل مختلف استفاده می‌کنند.

همین سطح بالای تقاضا باعث شده است افراد زیادی در صنعت تولید انواع کارتن بسته بندی فعالیت کنند.

کارتن در واقع یک جعبه یا ظرف از جنس مقوا و گاهی تخته فیبر چین‌دار است. انواع جعبه‌های مختلفی که در بازار وجود دارند باعث شده است مصرف‌کنندگان آن‌ها را براساس نیاز خود مانند بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی، صادرات محصول و کارهای گوناگون دیگر، تهیه کنند.

 

انواع کارتن بسته بندی در مدل های مختلف

در ادامه برای این که بهتر با انواع کارتن و مقوا آشنا شوید و بدانید هر کدام برای چه نوع‌ بسته‌بندی مفید هستند، آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

کارتن‌های تاشو

یکی از متداول‌ترین انواع کارتن بسته بندی که در کارتن سازی گلبرگ نیز تولید می شود، کارتن‌های تاشو (آن‌ها را به اسم کارتن‌های مقوایی یا جعبه‌های مقوایی نیز می‌شناسند) هستند که آن‌ها را می‌توانید بیشتر از فروشگاه‌های خرده‌فروشی تهیه کنید. بخواهیم مثال بزنیم از فروش انواع جعبه کارتن تاشو می‌توانیم به یک جعبه غلات معمولی اشاره کنیم.

کارتن تاشو در حقیقت یک بسته کاغذی بوده که مانند یک ظرف نگهدارنده خارجی برای یک کالا یا محصول است. به عنوان مثال، مواد غذایی را برای نگهداری محتویات آن داخل یک بسته‌بندی انعطاف‌پذیر قرار می‌دهند.

کارتن تاشو از انواع کارتن بسته بندی است که تقریبا تمامی محصولات در دنیا زمان قرارگیری قفسه در آن ذخیره می‌شوند.

استفاده از این کارتن در بین انواع کارتن های بسته بندی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد از نام برند خود به شکل خلاقانه با محصول خود استفاده کنند. تولید انواع کارتن تاشو اغلب ارزان است و وسایل را می‌توان داخل آن برجسته نشان داد و هر کارتن مانند یک ابزار تبلیغاتی خاص به نظر برسد.

لازم به ذکر است، استفاده از این کارتن بسته‌بندی ماندگاری بیشتر محصولات را به همراه دارد

کارتن‌های تاشو - انواع کارتن بسته بندیکارتن‌های تخم‌مرغ

یکی دیگر از انواع کارت بسته بندی، کارتن‌های تخم‌مرغ یا سینی‎هایی هستند که برای محافظت کامل از تخم‌مرغ‌ها زمان جابه‌جایی ساخته شده‌اند. زمان تولید انواع کارتن تخم‌مرغ معمولا از خمیر قالب و همچنین روزنامه بازیافتی استفاده می‌کنند تا شکل آن‌ها به خوبی از تخم‌مرغ محافظت کند.

اگر در بازار فروش انواع جعبه کارتن تخم‌مرغ جستجو کنید، ممکن است با کارتن‌های دیگری نیز برخورد کنید که جنس آن‌ها از ورقه‌های پت (PET) است.

کارتن‌های تخم‌مرغ - انواع کارتن بسته بندیکارتن‌های دایکاتی

از دیگر انواع کارتن بسته بندی باید کارتن‌های دایکاتی را نام ببریم که شکل مشخصی ندارند و دستگاه آن‌ها را تولید می‌کند. اهمیت این کارتن ها در صنایع بسته‌بندی برای تهیه کارتن سوراخ‌دار، تسلکوپی، دسته‌دار و غیره است.

کارتن‌های دایکاتی

کارتن‌های اسپتیک

به یکی دیگر از انواع کارتن بسته بندی رسیدیم که جنس آن‌ها از ورقه‌ورقه‌های بسته‌بندی مایع، فویل و پلی اتیلن است و برای نگهداری مایعات استفاده می‌شود. وزن پایین این کارتن‌ها باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود.

خریداران کارتن‌های اسپتیک از آن‌ها برای بسته‌بندی فرآورده‌های از پیش ضدعفونی شده مانند شیر، آب‌ میوه و سوپ یا محصولات غیراستریل مانند ماست استفاده می‌کنند.

هدف استفاده از این کارتن‌ها محافظت از محتوای داخلی در مقابل باکتری‌ها، نور و بخار و همچنین حفظ عطر آن است. به عبارت دیگر در بین انواع کارتن های بسته بندی، اسپتیک ماندگاری محصول را بالا می‌برد.

به طور خلاصه مزایای استفاده از این کارتن عبارتند از صرفه‌جویی در هزینه‌ها، محافظت کامل از محصول، ماندگاری دراز مدت و راحتی مصرف‌کننده نهایی.

در مورد جنس کارتن‌های اسپتیک مقوای کاغذی ثبات و استحکام را به محصول بسته‌بندی شده می‌بخشد. همچنین لفاف اسپتیک 6 لایه محافظتی تشکیل شده از کاغذ، پلی اتیلن و آلومینیوم دارد که نقش پلی اتیلن برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل، نگهداری لایه‌ها به یکدیگر و حفظ محصول داخل بسته است.

آلومینیوم نیز برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن، طعم و نور است.

تولید انواع کارتن بسته بندی

انواع کارتن‌ بسته‌بندی سفت و سخت

همانطور که اسم این کارتن‌ها نشان می‌دهند جنس محکم‌تری دارند (به اسم کارتن‌های تنظیم نیز شناخته می‌شوند) و هدف استفاده از آن‌ها در بین انواع کارتن بسته بندی شبیه به کارتن‌های تاشو است.

اغلب از آن‌ها برای محصولات ممتاز استفاده می‌شود که اهمیت زیادی دارند. یکی دیگر از کاربردهای آن‌ها برای بسته‌بندی محصولات سنگین است که به پشتیبانی بیشتر نیاز دارند. از انواع محصولاتی که در این نوع کارتن‌ها قرار می‌گیرند می‌توانیم به جعبه گوشی آیفون اشاره کنیم که از نوع سفت و سخت است.

کارتن راه راه

یکی از انواع کارتن‌های سفت و سخت کارتن‌های راه راه است (آن‌ها را به اسم تخته موج‌دار، تخته فیبر راه راه یا تخته ترکیبی نیز می‌شناسند) و معمولا اکثر افراد آن‌ها را به اسم جعبه مقوایی قهوه‌ای به یاد می‌آورند که از زمان بسته‌بندی لوازم برای نقل مکان به خانه جدید استفاده می‌شوند.

تخته فیبر راه راه معمولا سه لایه دارد که عبارتند از یک لایه موج‌دار که بین دو لایه مسطح خارجی قرار گرفته است.

در دنیای بسته‌بندی، کارتن‌های راه راه اسم رایج «جعبه‌های حمل و نقل» یا «بسته‌های اصلی» را دارند و هدف استفاده از آن‌ها می‌تواند فرستادن کالاهای آماده خرده‌فروشی یک شرکت به فروشگاه‌های مختلف باشد.

کارتن‌های مونو

طراحی و ساخت انواع جعبه کارتن مونو در شکل‌ها، الگوها و اندازه‌های مختلف است. رنگ و چاپ کارتن براساس نوع محصول یا نوع بخش تجاری مربوط به آن انتخاب می‌شود.

کارتن های مونو

کارتن چند لایه

کارتن چند لایه در بین انواع بسته بندی کارتن دوام بسیار بالایی به همراه ویژگی بالشتک دارد تا افراد آن‌ها را برای جابه‌جایی محصولات بسیار با ارزش، شکننده یا سنگین استفاده کنند.

کارتن چند لایه

کارتن‌های پنجره‌ای

این نوع کارتن‌ها از انواع کارتن‌های چند لایه هستند که برای لوازم تزئینی، آرایشی و هدیه‌ها استفاده می‌شوند. طرح شبیه به تک پنجره آن‌ها اغلب اوقات محصول داخل را نشان می‌دهد.

انواع کارتن بسته بندی - کارتن‌های پنجره‌ای

کارتن‌های بوش

یکی دیگر از انواع کارتن بسته بندی که برای نگهداری مواد غذایی، مایعات، پودرها و مواد نیمه جامد استفاده می‌شوند تا ماهیت محصول داخل آن سالم باقی بماند.

کارتن‌های لمینتی

در بین تمام انواع کارتن بسته بندی بالا، شاید کارتن‌های لمینتی طرفدار بیشتری داشته باشند. علت آن استفاده از این کارتن‌ها برای نگهداری کالاهای ویژه یا بسیار گران‌قیمت است. چاپ با کیفیت یکی از ویژگی‌های ممتاز طراحی و ساخت این نوع کارتن‌ها است.

ویژگی اصلی کارتن‌های لمینتی ساده کردن امر حمل و نقل یک کالا با حفظ کمیت و کیفیت آن است. لمینت دوام جلد چاپی محصول را بالا می‌برد و می‌توانید همیشه از آن‌ها استفاده کنید.

ویژگی دیگر آن‌ها مقاومت در مقابل لکه، چین‌خوردگی، چربی و روغن، رطوبت و دیگر آلاینده‌ها است.

انواع کارتن بسته بندی

انواع کارتن بسته بندی از نظر اندازه و شکل

جعبه‌های رایچ بسته‌بندی در سه دسته تاشونده، سخت و کنگره‌دار قرار می‌گیرند که نوع سوم انواع مختلف دارد و در ادامه معرفی می‌کنیم.

جعبه چاک‌دار ساده

این جعبه متداول‌ترین نوع جعبه کارتنی است که لبه‌های آن و همچنین چاپ بالا و پایین یکسان هستند.

انواع کارتن بسته بندی - جعبه چاک‌دار ساده

جعبه نیمه شکاف‌دار

این جعبه شبیه به نوع شکاف‌دار معمولی بوده با این تفاوت که نیمه شکاف‌دار است. این کارتن یک مجموعه لبه دارد، طرف بالای آن باز است و می‌توانید آن را از یک طرف بکشید. کاربرد آن برای جابه‌جایی راحت‌تر لوازم خانگی سنگین مانند یخچال و ماشین ظرفشویی است.

جعبه نیمه شکاف‌دار - انواع کارتن بسته بندی در کارتن سازی گلبرگجعبه سینی شکل

همانطور که اسم این جعبه نشان می‌دهد شبیه به سینی است و محصول داخل آن دیده می‌شود. محتوا را باید از بالا قرار دهید و از آن برای حمل محصولاتی مانند مواد غذایی، آشامیدنی، بطری، نوشابه و غیره استفاده می‌کنند.

تولید انواع کارتن بسته بندی جعبه دایکات سفارشی

این جعبه طبق سفارش مشتری به مشخصات و اندازه دقیق ساخته می‌شود. شرکت تولیدکننده می‌تواند این جعبه را به شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون بسازد. استفاده از آن بیشتر برای محصولات آرایشی و اسباب‌بازی کودکان است.

انواع کارتن های بسته بندیجعبه رو باز غرفه‌ای

در بین انواع کارتن بسته بندی، این مدل به شکل ساده چسبی است که زمان مونتاژ باید تا شود. کاربرد آن سازماندهی محصولات در اماکن با فضای اندک و به ویژه برای نشان دادن محصولات در فروشگاه‌ها است.

اغلب اوقات از آن‌ها برای محصولات ویتامینی، خرده‌فروشی، قهوه و چای استفاده می‌کنند.

تولید انواع کارتن - جعبه رو باز غرفه‌ای

جعبه تلسکوپی

این جعبه بر خلاف برادران پیشین خود از دو تکه کارتن تشکیل شده و شبیه به یک درب و تسکوپ پایینی روی بدنه جعبه است. باید بگوییم هر چقدر طول کشوی پایینی بیشتر باشد، استحکام آن بالاتر است و از این جعبه برای جابه‌جایی محصولاتی شیشه‌ای استفاده می‌شود که ظاهر باریک و طویل دارند.

جعبه بایگانی

همانطور که نام این جعبه نشان می‌دهد مخصوص بایگانی یا ذخیره به مدت طولانی است. ظاهر آن‌ها به شکل درب جدا یا چسبیده است. ویژگی مثبت آن‌ها در بین انواع کارتن بسته بندی قیمت پایین و پایداری بالا پس از بایگانی است. همچنین می‌توانید روی آن‌ها اطلاعات و جداول را چاپ و ذخیره کنید.

از این جعبه‌ها برای بایگانی مستندات، سوابق جنایی و پزشکی، حساب‌های شرکت‎ها، سوابق کارمندان یا نگهداری اسناد بسیار مهم و با ماندگاری بالا استفاده می‌شود.

انواع کارتن جعبه

دایکات خود قفل‌شونده

از انواع کارتن بسته بندی که بیشتر در اداره‌های پست آن را می‌بینیم و برای حمل و نقل اجزاء کوچک است و جایگزین پاکت نامه محسوب می‌شود. ویژگی مثبت آن‌ها امکان اسمبل سریع و راحت است و زمان تولید همچنین دور ریز کمی دارند.

با گذاشتن لبه می‌توان روی کارتن یک نوع قفل گذاشت. همچنین می‌توان آن‌ها را برای ذخیره‌سازی در حجم بالا به شکل صاف و خوابیده قرار داد.

دوام و ماندگاری بالا زمان انتقال و تنوع رنگی ویژگی‌های دیگر آن‌ها است.

انواع کارتن بسته بندی در کارتن سازی گلبرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =