مقالات کارتن سازی

تولید کارتن دایکاتی و کاربرد آن – برش دایکات | صنعت کارتن سازی گلبرگ

دستگاه تولید کارتن دایکاتی-دستگاه کارتن سازی

دایکات چیست ؟ عبارت دایکات ( Die Cutting) را می توان فرآیند برش مقوا (برش دایکات)، انواع کارتن ( تولید کارتن دایکاتی )، پلاستیک، ورقه های فلزی، کاغذ به شکل های خاص و با استفاده از دستگاه دایکات در کارتن سازی پیشرفته برای تولید انبوه تعریف کرد. در واقع از طریق ماشین دایکات یک شکل را با ابعاد کاملا دقیق و مشابه به تعداد انبوهی بدون دخالت قیچی، شابلون و یا تیغ به صورت حرفه ای تولید کرد.

استفاده از دستگاه های دایکات جهت تولید کارتن دایکاتی باعث صرفه جویی در زمان می شود و شکل های بدست آمده کاملا یکسان و حرفه ای هستند. استفاده از کارتن های دایکاتی در صنعت بسته بندی بسیار حائز اهمیت هستند زیرا به دلیلی طراحی اصولی باعث می شود تا محصولات بهتر در درون آن ها قرار گیرند.

منظور از دایکات چیست : منظور کارتنی است که شکل عادی نداشته باشه و برای ساخت و تولید آن از دستگاه دایکات استفاده شود. فرایند دایکات ابتدا در قرن نوزدهم آن هم در صنعت تولید کفش به وجود آمد.

منظور از قالب دایکات چیست : به مجموعه ای از تیغ های برش، خط تا و پرفراژ که برای تولید کارتن دایکاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید کارتن دایکاتی

در صنعت کارتن سازی کارتن های تولید شده اصولا به دو نوع کارتن فلکسو ( چاپ روی کارتن ) و کارتن لمینتی تقسیم می شود. در کارتن های چاپی باید با توجه به محصول و بسته بندی آن ابتدا ابعاد کارتن و سپس با در نظر گرفتن آن چاپ و کلیشه برای چاپ تهیه شود.

چنانچه کارتن ساده باشد، توسط دستگاه کارتن سازی تولید می گردد و اگر شکل خاصی داشته باشد قالب دایکاتی و یا روتاری تهیه و توسط آن کارتن تولید می شود. 

مراحل تولید کارتن دایکاتی توسط دستگاه کارتن سازی:

مرحله اول: برای شروع ابتدا قالب آن کارتنی را که می خواهید بسازید را داشته باشید.

مرحله دوم: ورق های کاغذی را روی قالب های مورد نظر می گذاریم و بعد و دستگاه به شکل اتوماتیک شروع به برش دایکات کرده و در ادامه تولید کارتن دایکاتی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع دستگاه هایی که در تولید کارتن دایکاتی از آنها استفاده می شود مطالبی را به همراه تصاویر آنها برای شما در زیر آورده ایم.

انواع دستگاه های تولید کارتن دایکاتی:

1. دستگاه دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)

 دستگاه دایکات فکی کارتن چیست ، به هنگام تیغ زدن ورقه های کارتن مانند آرواره های فکی عمل می کند، به همین دلیل به آن دستگاه دایکات فکی می گویند.

دستگاه دایکات فکی کارتن یک نمونه ساده و بسیار کارآمد در میان دستگاه های دایکات است. این دستگاه برای برش محصولات کاغذی، مقوایی، کارتنی و چرمی که ضخامت و استحکام کمی دارند (مثل برش لیبل، استیکر، جعبه و پالت ) مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش تولید کارتن دایکاتی با این دستگاه لازم است قالب بر روی آن بسته شود و از طریق اعمال فشاری معادل 250 تن و یا بیشتر بر روی محصول، فرم دهی یا برش انجام می شود.

دستگاه دایکات فکی

2. دستگاه دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)

دستگاه پینگ پونگی شبیه به میز پینگ پونگ است و به همین دلیل به آن دایکات پینگ پونگی یا دایکات ریلی می گویند. همانند بازی پینگ پونگ که دو بازیکن دارد ، دایکات پینگ پونگی هم به دو نیروی انسانی نیازمند است.

دستگاه دایکات پینگ پونگی

3. دستگاه دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

این دستگاه از یک سیلندر بسیار سنگین ساخته شده است که برای برش سخت ترین جنس ها هم مانند فلزات نیز کاربرد دارد. این دستگاه قابلیت ایجاد اشکال و برش های مورد نظر بر روی صفحات و شیت مسطح و همچنین استوانه ای را دارد.

از دیگر مزیت های این دستگاه می شود به پسماند کم آن اشاره نمود. که برای برش موادی که نباید با تیغه برش تماس داشته باشند (Kiss Cutting) بهترین گزینه می باشد.

دستگاه دایکات روتاری (دوار)

 

تفاوت میان دایکات پینگ پونگی و دایکات فکی

 • کار کردن با دستگاه دایکات پینگ پونگی لازم به دو نفر کاربر نیروی انسانی دارد. در حالیکه برای کار با دستگاه دایکات فکی یک نیروی انسانی کافی است.
 • دستگاه دایکات پینگ پونگی حجم کمتری دارد به همین دلیل فضای کمتری را اشغال می کند.
 • دایکات پینگ پونگی نسبت به دایکات فکی کم خطر تر است به دلیل آنکه کاربر از محل فشار دستگاه دورتر می ایستد.
 • در دایکات پینگ پونگی قالب بر روی نقاله های روی آن قرار می گیرد. اما در دایکات فکی قالب به دستگاه پیچ می شود.

تمامی طرح ها چه پیچیده باشد و چه ساده دایکاتی لازم است با دقت بالایی انجام شود چراکه باید تمامی برش ها تراز و هماهنگ با چاپ روی محصول باشند.

همچنین در کارتن ها و پاکت های لبه دار که لازم است لبه های آنها جفت و چفت شوند. اهمیت دقت دایکات بسیار افزایش می یابد.

 

کارتن های دایکاتی رایج در صنعت کارتن سازی شامل موارد زیر می باشد:

 • کارتن های سوراخ دار: مانند کارتن میوه و کارتن محصولات دریایی و لبنی می شود. (کارتن لبنی را در صنعت کارتن سازی، کارتن های سردخانه ای نیز می گویند.)
 • کارتن تلسکوپی: مانند کارتن موز
 • کارتن دسته دار: مانند کارتن قطعات فلزی
 • کارتن یک درب: مانند کارتن های نمایش محصولات
 • کارتن بدون درب: شامل کارتن لوازم خانگی مانند: کارتن اجاق گاز، کارتن یخچال

کاربرد تولید کارتن دایکاتی

 • صرفه جویی در زمان تولید کارتن
 • کارتن ها کاملا یکسان و بدون دخالت دست بریده می شوند
 • برای به نمایش گذاشتن محصولات کاربرد بسیار زیادی دارند
 • بسته بندی کاملا حرفه ای و خلاقانه در پایان خواهید داشت
 • برای بسته بندی انواع میوه و تره بار مانند توت فرنگی و کیوی و غیره به کار می رود
 • برای بسته بندی محصولات داخلی و صادراتی آن هم با کیفیت عالی به کار گرفته می شود

قیمت کارتن دایکاتی

ما در صنعت کارتن سازی به روش های مختلفی ورق کارتن را به جعبه هاب دلخواه مشتریان تبدیل مکنیم. در تولید کارتن دایکانی ما چون از قالب در هنگام استفاده ار دستگاه های کارتن سازی برای تولید آن استفاده می کنیم، کارتن با برش های خیلی منظم، دقیق و زیبا ساخته می شود به همین دلیل از قیمت بالاتری نسبت به کارتن ها ساده برخوردار است. از این نوع کارتن معمولا برای تولید کارتن خرما، کارتن کفش، کارتن اسباب بازی، کارتن میوه صادراتی، کارتن عسل و غیره استفاده می شود. شما می توانید جهت خرید و یا اطلاع از قیمت این کارتن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکته آخر اینکه اینکه ما در گلبرگ کارتن برای شما مشتریان عزیز فرصتی فراهم کرده ایم تا در کمتر از 3 دقیقه و به صورت آنلاین استعلام قیمت را انجام دهید و از قیمت روز و  واقعی کارتن مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =