مقاله

تولید کارتن دایکاتی و کاربرد آن

تولید کارتن دایکاتی و کاربرد آن

عبارت دایکات را می توان فرآیند برش مقوا ، انواع کارتن ( تولید کارتن دایکاتی ) ، پلاستیک ، ورقه های فلزی ، کاغذ به شکل های خاص و با استفاده از دستگاه دایکات پیشرفته برای تولید انبوه تعریف کرد. در واقع از طریق ماشین دایکات یک شکل را با ابعاد کاملا دقیق و مشابه به تعداد انبوهی بدون دخالت قیچی ، شابلون و یا تیغ به صورت حرفه ای تولید کرد.

تولید کارتن دایکاتی

در صنعت کارتن سازی کارتن های تولید شده اصولا به دو نوع کارتن فلکسو ( چاپ روی کارتن ) و کارتن لمینتی تقسیم می شود. در کارتن های چاپی باید با توجه به محصول و بسته بندی آن ابتدا ابعاد کارتن و سپس با در نظر گرفتن آن چاپ و کلیشه برای چاپ تهیه شود.

چنانچه کارتن ساده باشد، توسط دستگاه تولید می گردد و اگر شکل خاصی داشته باشد قالب دایکاتی و یا روتاری تهیه و توسط آن کارتن تولید می شود.

انواع دستگاه های دایکات:

1. دستگاه دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)

این دستگاه دایکات به هنگام تیغ زدن ورقه های کارتن مانند آرواره های فکی عمل می کند، به همین دلیل به آن دایکات فکی می گویند.

دایکات فکی یک نمونه ساده و بسیار کارآمد در میان دستگاه های دایکات است. این دستگاه برای برش محصولات کاغذی ، مقوایی ، کارتنی و چرمی که ضخامت و استحکام کمی دارند (مثل برش لیبل ، استیکر  ، جعبه و پالت ) مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش تولید کارتن دایکاتی با این دستگاه لازم است قالب بر روی آن بسته شود و از طریق اعمال فشاری معادل 250 تن و یا بیشتر بر روی محصول ، فرم دهی یا برش انجام می شود.

دستگاه دایکات فکی

2. دستگاه دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)

دستگاه دایکات پینگ پونگی شبیه به میز پینگ پونگ است و به همین دلیل به آن دایکات پینگ پونگی یا دایکات ریلی می گویند. همانند بازی پینگ پونگ که دو بازیکن دارد ، دایکات پینگ پونگی هم به دو نیروی انسانی نیازمند است.

دستگاه دایکات پینگ پونگی

3. دستگاه دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

این دستگاه از یک سیلندر بسیار سنگین ساخته شده است که برای برش سخت ترین جنس ها هم مانند فلزات نیز کاربرد دارد. این دستگاه قابلیت ایجاد اشکال و برش های مورد نظر بر روی صفحات و شیت مسطح و همچنین استوانه ای را دارد.

از دیگر مزیت های این دستگاه می شود به پسماند کم آن اشاره نمود. که برای برش موادی که نباید با تیغه برش تماس داشته باشند (Kiss Cutting) بهترین گزینه می باشد.

دستگاه دایکات روتاری (دوار)

 

تفاوت میان دایکات پینگ پونگی و دایکات فکی

  • کار کردن با دستگاه دایکات پینگ پونگی لازم به دو نفر کاربر نیروی انسانی دارد. در حالیکه برای کار با دستگاه دایکات فکی یک نیروی انسانی کافی است.
  • دستگاه دایکات پینگ پونگی حجم کمتری دارد به همین دلیل فضای کمتری را اشغال می کند.
  • دایکات پینگ پونگی نسبت به دایکات فکی کم خطر تر است به دلیل آنکه کاربر از محل فشار دستگاه دورتر می ایستد.
  • در دایکات پینگ پونگی قالب بر روی نقاله های روی آن قرار می گیرد. اما در دایکات فکی قالب به دستگاه پیچ می شود.

تمامی طرح ها چه پیچیده باشد و چه ساده دایکات لازم است با دقت بالایی انجام شود چراکه باید تمامی برش ها تراز و هماهنگ با چاپ روی محصول باشند.

همچنین در کارتن ها و پاکت های لبه دار که لازم است لبه های آنها جفت و چفت شوند. اهمیت دقت دایکات بسیار افزایش می یابد.

 

کاربرد تولید کارتن دایکاتی در صنعت کارتن سازی شامل موارد زیر می باشد:

  • کارتن های سوراخ دار: مانند کارتن میوه و کارتن محصولات دریایی و لبنی می شود. (کارتن لبنی را در صنعت کارتن سازی، کارتن های سردخانه ای نیز می گویند.)
  • کارتن تلسکوپی: مانند کارتن موز
  • کارتن دسته دار: مانند کارتن قطعات فلزی
  • کارتن یک درب: مانند کارتن های نمایش محصولات
  • کارتن بدون درب: شامل کارتن لوازم خانگی مانند: کارتن اجاق گاز، کارتن یخچال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *