بسته بندی

گواهی  FSC چیست؟

گواهی FSC چیست, گواهی FSC در کارخانجات کارتن سازی

FSC یک سازمان بین المللی غیر انتفاعی می‌باشد که هدف اصلی آن محافظت از منابع جنگلی از طریق هماهنگی در موضوعات اقتصاد، جامعه و محیط زیست است و برای همکاری  و مشارکت فعال در توسعه ی پایدار میباشد. اساسی ترین اصل این سازمان رواج دادن دقیق مدیریت جنگل ها برروی زمین است.

هدفFSC  شناسایی اصل مدیریت جنگل های پایدار می باشدکه به دنبال ان گسترش شیوه ها در مقیاس بین المللی رخ دهد که این موضوع با گذشت زمان در طی این سالها گسترش یافته است.

 حال فهمیدیم که گواهی FSC چیست، اما داشتن گواهی FSC چه لزومی دارد؟ در کل این گواهی نشان می‌دهد هر محصولی که دارای این گواهی نامه است به محیط زیست آسیب نمیرساند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن خواهیم داد.

 

 

برای مطالعه:

تولید کارتن بسته بندی ساعت در کارتن سازی گلبرگ

 

چرا تولید کنندگان محصولات چوبی به گواهی FSC نیاز دارند؟

بهترین سیستم داینامیکی صدور گواهینامه در دنیا که به طور دائم با ذینفعان ارتباط دارد FSC است که هر گونه تغییر در بازار و بهره برداری از منابع جنگل را با مدیریت توسعه ی پایداردر دنیا پیگیری می‌کند.

استفاده از منابع چوبی وغیرچوبی جنگلها طبق اصل و معیارهای FSC با داشتن گواهینامه بوده و این اصل را بیان میکند که سازمان دارنده‌ی  گواهینامه فوق، موضوعات اقتصادی، زیست محیطی و جامعه را به صورت همزمان ارائه میدهد و خدمات و تولیدات خود را مد نظر قرارداده و بکار می بندد اطمینان از مسئول بودن در خصوص منابع جنگل ومحافظت از اکوسیستم در سراسردنیا یعنی داشتن گواهینامه ی FSC،

مدیریت جنگل FSC   قصد دارد که از دخالت های صورت گرفته در جنگل ها این اطمینان را حاصل فرماید که تمام این مداخله ها طوری باشد که سیستم بیولوژیکی وتعادل جامعه را تحت تاثیر قرار ندهد. نشان و گواهی FSC   جهانی شده و از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار می باشد و تا به حال ۳۵۰۰۰هزار گواهینامه FSC صادر شده در دنیا داریم  که روز به روز هم در حال افزایش است.  

گواهی FSC در کارخانجات کارتن سازی

برچسب FSCچیست؟

یک عنصر است که کار را برای مصرف کننده راحت میکند، به این صورت که هروقت مصرف کننده بخواهد محصول جنگلی را انتخاب ‌کند میداند که به جنگل آسیبی وارد نمی‌کند و محصول را بدون نگرانی انتخاب کرده و خرید خود را انجام میدهد دلایلی برای ترجیح دادن برچسب FSC  وجود دارد که به شرح زیر میباشد:

مزایای دریافت گواهی FSCبرای محیط زیست

 • تغییر نیافتن جنگل های طبیعی وسایر گونه های طبیعی
 • ممانعت کردن از رشد گونه های اصلاح شده ی ژنتیکی که ژن انها دستکاری شده است.
 • احترام به حقوق بومیان محل در مناطق جنگلی با تضمین.
 • ممنوعیت استفاده از آفت کُش ها که باعث فرسایش در سطح چوب میشوند.
 • بررسی کردن فعالیت های سازمان های تایید شده توسط شورای مدیریت جنگل FSC برای برآورده کردن شرایط لازم که به پایداری سیستم هم کمک میکند .

گواهینامه ی FSC در چند دسته صادر میشود

 1. مدیریت جنگل
 2. زنجیره ی نگهداری
 3. چوب تحت کنترل

گواهی FSC در کارخانجات کارتن سازی

مزایای گواهینامه ی FSC برای  سازمان ها

وارد شدن به بازار دوستداران محیط زیست در تمام دنیا، در فضای کسب وکار فرصت های سرمایه گذاری ایجاد و باعث افزایش سرمایه میشود، در سطح محلی ومنطقه ای دید مثبت ایجاد میشود، بکارگیری FSC که نشان میدهد مسئولیت را قبول و قوانین را طبق مدیریت جنگل ها رعایت کرده است.

به همین دلیل ثبت نشان FSC برروی محصول شما میتوانید نفوذ بیشتری در فضای کسب و کار داشته باشید، بدون ایجاد خطر و با روش های مناسب مناطق جنگلی مورد استفاده قرار میگیرند وبا روش سالم در اختیار نسل های آینده قرار میگیرند. برای محافظت از مناطق جنگلی وحیات وحش اقدامات لازم صورت میگیرد، منافع مردم محلی وتولید کننده حفظ میشود ودر سطح ملی وبین المللی کمک به محیط زیست آسان ترمیشود.

بیشتر بخوانید:

تولید کارتن ماشین لباسشویی در کارتن سازی گلبرگ باکس

 

 

هدف از صدور گواهی FSC  چیست؟

 1. دلیل اصلی ابتکارات صدور گواهی FSC نگرانی در مورد خرابی قوانین جنگل است و به مدیریت مسئولانه و پایدار جنگل در سطح جهان کمک میکند.
 2. یکی از اهداف صدور گواهی نامه، تمایز است. در این صورت صدور گواهی نامه براساس مدیریت جنگل پایدار میتواند با فراهم آوردن سهولت دسترسی به بازار با تعیین انواع کمتر استفاده شود ومحصولات جنگلی غیر چوبی به عنوان محصولات قابل انتخاب از طریق محیط زیست ازجایگزینی محصولات جنگلی پشتیبانی میکند.
 3. صدور گواهی نامه وسیله ای برای تامین نیازهای مصرف کننده میباشد، به این معنا که چوبی که مصرف کنندگان به عنوان ماده‌ی اولیه استفاده میکنند از جنگل‌هایی بدست میاید که کاملا مدیریت شده است. گواهی FSC از مصرف کننده برای انتخاب خود پشتیبانی می‌کند و برای دستیابی به هدف‌های با ارزش توسعه ی پایدار در رابطه با مصرف کمک میکند.
 4. هدف دیگر برای صدور گواهی FSC کسب پوشش گروه های علاقمند و همچنین داشتن توافق نامه‌ی چند جانبه و مشارکتی در مورد نحوه ی مدیریت جنگل ها و افزایش شفافیت در تجارت محصولات جنگلی و مدیریت جنگل است.

گواهی fsc و کارتن سازی

محصولات تحت پوشش گواهینامه مدیریت جنگل براساس استانداردFSC

 گواهیFSC محصولاتی مثل چوب، الیاف، رزین، میوه‌ها و غیره از جنگل بدست می آید، محصولاتی که از کاغذ بدست می آید مثل کتاب، روزنامه، مجله، کارت پستال و غیره، محصولاتی مانند مبل و مصالح ساختمانی مثل چوب، تخته سه لایه، کفپوش درب و پنجره ،ابزارهای چوبی و لوازم آشپزخانه و تولیدات دیگر مثل لوازم آرایشی همچنین موادی مانند جعبه پیتزا و کارتن بسته بندی : (استفاده از مواد سازگار با محیط زیست دلیل ارتباط گواهی FSC با کارتن سازی است)

مزایای کلی گواهی FSC:

 • مدیریت جنگل بهبود می یابد و آسیب رسیدن به محیط زیست کمترمیشود اجتناب و دوری از برداشت بیش ازحد ،شفافیت شاخص ها وفرایندها،ایجاد اعتماد در درون وبرون سازمان.
 • طبق قوانین اروپا از سوم مارس سال ۲۰۱۳محصولاتی را که به این کشور صادر میشود باید طبق استاندارد FSC باشد و صادرکنندگان نباید فرصت را جهت حفظ سهم خود از بازار ازدست بدهند.

درحال حاضر ده درصد از محصولات چوبی دنیا دارای گواهی FSC  می‌باشند همینطور استفاده از مواد سازگار با طبیعت در کارتن سازی باعث ارتباط  گواهی FSC با کارتن سازی شد طبق گزارشی که شورای FSC منتشر کرده محصولاتی که گواهیFSC دارند میزان فروششان افزایش یافته است.

ارتباط گواهی FSC با کارتن سازی

ارتباط گواهیFSC  با کارتن سازی

یکی از قدیمی ترین انواع بسته بندی کارتن ها هستند که قدمت استفاده از آن ها در ایران به ۵۰ سال میرسد اولین کارخانه‌ی کارتن سازی در ایران در سال ۱۳۲۸ تاسیس شد که برای تولید کاغذ ومقوا از کاغذهای باطله استفاده میکردند و به همین ترتیب تولید در کارخانه های دیگرهم شروع  و کاغذ به مرحله ی تولید رسید اولین کارخانه‌ی تولید کارتن مدرن ایران در شهر هفت تپه ی خوزستان در سال ۱۳۴۹ تاسیس شد که برای تاسیس کاغذهای تحریر از تفاله ی نیشکر استفاده میکردند و بعدها از خمیرهای وارداتی و داخلی در کارخانه ی چوب وکاغذ مورد استفاده قرار گرفت.

اما در باره‌ی ارتباط گواهی FSC  و کارتن سازی امروزه یکی دیگر از مزایای گواهی FSC در کارخانجات کارتن سازی ساختن کارتن با استفاده از محصولاتی که دارای گواهی FSC  میباشد است  و اینکه  محصولات را میتوان  با خیال راحت و آسوده برای ساختن کارتن انتخاب و خریداری کرد.

 گواهی FSC و کارتن سازی خیال مشتریانی که دوست دار محیط زیست هستند را برای استفاده از کارتن بسته بندی محصولات راحت می‌سازد.  مواد به کار رفته در این محصولات آری از مواد اسیب رسان صنعتی میباشد و همگی مورد تایید سازمان FSC میباشد که کار را برای تولید کنندگان ومصرف کنندگان خیلی راحتر کرده است، دراین صورت تولید کننده ومصرف کننده میتوانند محصولاتی را که مد نظرشان است را با کیفیت و مقاومت بالا و همچنین ضایعات کمتر خریداری واستفاده نمایند.

گواهی  FSC در شرکت گلبرگ باکس

شرکت گلبرگ باکس از معدود شرکت‌هایی است که دارای این گواهی می‌باشد و محصولات و کارتن‌های بسته بندی خود را از مواد اولیه‌ی مورد تایید سازمان FSC تهیه و تولید می‌کند. گلبرگ باکس بدون هیچ افزودنی شیمیایی اقدام به ساخت کارتن بسته بندی می‌نماید و از شرکت‌های دوستدار محیط زیست می‌باشد. اگر دوستدار محیط زیست هستید می‌توانید با حمایت چنین شرکت‌هایی در حفظ آن سهمی داشته باشید.

نتیجه گیری

سازمان FSC برای حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی که حکم ریه‌های کره‌ی زمین را دارند؛ همواره در تلاش است تا شرکت‌هایی که صنایع وابسته به چوب را تولید می‌کنند به استفاده از منابعی که به محیط زیست آسیب نمی‌رساند ترغیب نمایند تا کنون ده درصد از تولید کنندگان در جهان با گواهی این سازمان اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند و این آمار روز به روز در حال افزایش می‌باشد.

کلیک کنید.!

 

5/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

۵ دیدگاه در “گواهی  FSC چیست؟

 1. اکبری نژاد گفت:

  خیلی جالب بود ممنون از توضیحاتتون

 2. شهابی راد گفت:

  ممنون از گلبرگ باکس که اینقدر کامل و صریح د رمورد همه موضوعات توضیح میده

  1. سلام دوست عزیز .. سپاس از شما که ما رو انتخاب کردید

 3. فاطمی گفت:

  مطلب مفیدی بود مرسی

 4. شقایق گفت:

  این مفید ترین و کامل ترین مطلب بود که در باره fsc خوندم مرسی از گلبرگ باکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *