دسته بندی نشده

دستگاه کارتن سازی

دستگاه کارتن سازی

کارتن های بسته بندی نقش بسیار برجسته ای را در زندگی بشر ایفا می کنند. با کمی دقت متوجه می شویم که بدون آن ها بیشتر فعالیت ها، کار و کاسبی ها کساد می شود. به مثال زیرتوجه فرمائید.
تصور کنید که زمان کافی برای رفتن به بیرون از خانه و خرید وسایل لازم و ضروری خود را ندارید، بنابراین به خرید آنلاین روی می آورید حال آنکه ابزار شما آسیب پذیر و فاقد بسته بندی مناسب بوده و این در حالی است که پیک حامل مرسوله شما نیز بطور صحیح بار شما را منتقل نمی کند. در این صورت وسایل، ضربه خورده به دست شما میرسد. حال آنکه اگر ابزار شما در یک کارتن مناسب حمل می شد احتمال چنین اتفاقی بسیار کم می بود.
بنابراین با توجه به مثال فوق درمی یابیم که کارتن ها یاری رسان بسیاری از فعالیت ها هستند و ارزش آن ها به خصوص در امور مربوط به مرسوله و درواقع صنعت بسته بندی پررنگ تر می شود.

حال که به نقش مهم کارتن ها پی بردید لازم به ذکر است که دستگاه های تولید آن ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا به بررسی دستگاه کارتن سازی و مدل های متنوع آن ها بپردازیم.

انواع دستگاه های کارتن سازی

با انواع دستگاه های کارتن سازی بیشتر آشنا شوید

در گذشته کارتن سازی و جعبه سازی به صورتی که امروزه وجود دارد، نبود. در واقع طرفداران زیادی نداشت. اما در دنیای مدرن شاهد چنین چیزی نیستیم. در نتیجه نیاز به پیشرفته و مرغوب ترین انواع مدل های دستگاه کارتن سازی نیز پیوسته در حال افزایش است.
بطور عمده دستگاه های تولید کارتن اقسام گوناگونی دارند که بر اساس نوع کارتن و کارایی آن می توانند در صنایع مختلف، متفاوت باشند. حال آنکه چند مدل از دستگاه های ذکر شده هستند که وجودشان در هر کارخانه تولید کارتن حیاتی می باشد.
همچنین بخوانید کارتون سازی چیست.

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

پیش از پرداختن به مدل های دستگاه مذکور لازم به ذکر است که هر کدام از ماشین آلاتی که در ادامه شرح داده شده اند دارای وظایف مستقل نسبت به یکدیگر می باشند و هر کدام بخشی از تولید کارتن ها را به انجام می رسانند، اما همگی آن ها در هدف مشترک هستند.
در ادامه به معرفی انواع دستگاه های کارتن سازی می پردازیم.

با ضروری ترین دستگاه کارتن سازی آشنا شوید

ماشین آلاتی که در ادامه نام برده شده اند در هر کارخانه تولید کارتن، یافت می شوند و جزء ابتدایی و اصلی ترین دستگاه ها می باشند. انواع این تجهیزات شامل موارد زیر است.
دستگاه ورق سازی، فلکسو، افست، دایکات، چاک زن دستی و اتومات، و در آخر دستگاه لب چسب.

برجسته ترین مشخصه تمامی دستگاه های ذکر شده این است که آن ها باید کارتن ها را بسته به نیاز و هدف کارخانه با تیراژهای مشخصی تولید کنند. منظور از اصطلاح تیراژ در صنعت، تعداد چاپ محصول (کارتن) می باشد.

حال به بررسی انواع دستگاه ها در صنعت کارتن سازی می پردازیم.

نحوه عملکرد ماشین آلات براساس روند تولید

اکنون توضیح هر کدام از دستگاه های ذکر شده به شما ارائه خواهد شد. به این نکته توجه فرمائید که ماشین آلات نام برده شده در ادامه به ترتیب مراحل ساخت کارتن ها می باشند.
دستگاه ورق سازی: همانطور که می دانید مواد اصلی سازنده کارتن ها، کاغذ می باشد. خود کاغذ نیز تولید شده از چوب است. پس تا اینجای کار متوجه شدید که چوب ها در این دستگاه طی تغییراتی به ورقه تبدیل می شوند. این ماشین می تواند کاغذهای مختلفی را با کیفیت گوناگون تولید کند. دستگاه مذکور همچنین در اندازه های متفاوتی در بازار عرضه می شوند و لازم است که کارخانجات براساس هدف تولید خود اقدام به خرید آن کنند.

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارتن سازی

دستگاه فلکسو: به این ماشین، عنوان دستگاه چاپ نیز اطلاق می شود. همانطور که پیش تر نیز ذکر شد با توجه به هدف کارخانه طرح هایی در رنگ های متنوع روی مقواها چاپ می شود. شایان ذکر است که طرح های نگاشته شده بروی کارتن ها بسیار ابتدایی و ساده بوده و وضوح بالایی ندارد. همچنین تعداد رنگ های قابل چاپ بروی کارتن ها به نوع دستگاه فلکسو بستگی دارد. بنابراین ماشین فلکسو بر اساس تیراژ، رنگ و طرح دارای محدودیت می باشند. همچنین محصولاتی که قرار است در کارتن ها بسته بندی شوند در دو نوع اند که شامل؛ صادراتی و غیرصادراتی. در شرکت گلبرگ باکس از دستگاه فلکسو در تیراژ بالا بهره گرفته می شود. این دستگاه همچنین توانایی چاپ طرح ها در چهار رنگ را دارد که به آن نام افست نیز اطلاق می شود.

ماشین افست: از انواع دستگاه های مورد نیاز در خط تولید کارتن سازی است و از آن برای تولید کارتن هایی که دارای ظاهری شیک و خاص هستند مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه کارتن ها را در رنگ و طرح های متنوع و همچنین با استحکام بالایی تولید می کنند. از آن ها برای بسته بندی محصولات صادراتی استفاده می شود که به این نوع کارتن ها لمینت گفته می شود.
در واقع تفاوت این کارتن ها با انواع دیگر این است که کارتن های ذکر شده دارای یک لایه اضافی می باشند که باعث استحکام آن ها می شود. از کاربرد دستگاه افست می توان به برجسته سازی و طلا کوبی کارتن اشاره کرد. شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر به مطلب کارتن لمینتی مراجعه فرمائید.

دستگاه دایکات: از دیگر دستگاه کارتن سازی می توان به دایکات اشاره کرد که نام دیگر آن، تیغ و قالب می باشد و از سرعت عمل بسیار بالایی برخوردار است. حال بعد از چاپ طرح و نقش های مدنظر روی ورقه ها، زمان برش مقواها فرا رسیده، پس کار این دستگاه برش کارتن در قالب های خاص و ویژه است بدین ترتیب که از یک تیغ و خط برای امر مذکور استفاده می شود. مقواها بروی تیغه ها تحت فشار قرار گرفته تا فرم و قالب مدنظر را به خود بگیرند. این دستگاه در دو نوع دستی و اتومات وجود دارد. نمونه هایی از دایکات ها شامل؛ فکی، پینگ پنگی و دوار است.

دایکات های مورد استفاده در شرکت گلبرگ باکس از تیراژهای بسیار بالایی برخوردارند، بطوریکه در هر ساعت ۱۰۰۰ عدد کارتن توسط آن ها تولید می شود.

انواع دستگاه ها در صنعت کارتن سازی

چاک زن دستی: همانطور که از عنوان این ماشین آشکار است، بطور اتومات کارایی ندارد. در نتیجه برای عملکرد آن نیاز به یک اپراتور می باشد. کاربرد این دستگاه در تشخیص طول و عرض کارتن است.

چاک زن اتومات: شما می توانید به این دستگاه برنامه لازم را ارائه دهید. منظور از برنامه همان اندازه طول و عرض مدنظر برای کارتن ها است در نتیجه بعد از روشن کردن ماشین، خود بصورت خودکار ابعاد کارتن را در تیراژ بالا مشخص می کند.

دستگاه لب چسب: از حیاتی ترین ماشین آلات مورد استفاده در صنعت کارتن سازی می باشد. اکنون بعد از مشخص شدن طول و عرض و برش لبه ها، گوشه های کارتن طی مراحلی به وسیله دستگاه لب چسب به همدیگر متصل می شوند و شکل نهایی کارتن به وجود می آید. جالب است بدانید که در گذشته این امر بصورت دستی انجام می شد و هنوز هم موجود است. حال آنکه کار با نوع دستی این دستگاه باعث اتلاف زمان می شود.
در صورت تمایل می توانید مقاله کارتن سازی و کارتن بسته بندی سفید را مطالعه فرمائید.

انواع دستگاه های مورد نیاز در خط تولید کارتن سازی

نتیجه گیری

همانگونه که مشاهده کردید کارتن ها نقش ویژه ای را در کسب و کار ایفا می کنند و به طبع ماشین آلات متناسبی هم برای تولید آن ها لازم است. انواع مختلفی از دستگاه کارتن سازی در بازار عرضه می شوند که بیشتر آن ها دارای هر دو نوع اتومات و دستی هستند. شرکت گلبرگ باکس که شرکت کارتون سازی است؛ از مرغوب و بروزترین دستگاه ها جهت تولید کارتن ها بهره می برد. این نکته حائز اهمیت است که این شرکت از نوع اتومات ماشین آلات استفاده کرده و در نتیجه هزینه ای بابت دستی انجام دادن مراحل ساخت، صرف نمی شود.

سوالات متداول

عوامل موثر بر انتخاب نوع دستگاه ورق سازی در کارتن سازی چیست؟

 • نوع و جنس کاغذ مورد استفاده: دستگاه های ورق سازی مختلف برای انواع مختلف کاغذ مانند کاغذ کرافت، کاغذ گلاسه و … طراحی شده اند.
 • تیراژ تولید: دستگاه های ورق سازی با ظرفیت های مختلف تولید در بازار موجود هستند.
 • بودجه: قیمت دستگاه های ورق سازی با توجه به ظرفیت تولید و امکانات آنها متفاوت است.

حداقل و حداکثر تیراژ قابل چاپ در دستگاه های فلکسو و افست چقدر است؟

 • دستگاه های فلکسو: حداقل تیراژ قابل چاپ در دستگاه های فلکسو 500 عدد و حداکثر تیراژ قابل چاپ در این دستگاه ها به نوع دستگاه و طرح چاپ بستگی دارد.
 • دستگاه های افست: حداقل تیراژ قابل چاپ در دستگاه های افست 1000 عدد و حداکثر تیراژ قابل چاپ در این دستگاه ها به نوع دستگاه و طرح چاپ بستگی دارد.

تفاوت بین دایکات دستی و اتومات چیست؟

 • دایکات دستی: دایکات دستی به نیروی انسانی برای برش کارتن ها نیاز دارد.
 • دایکات اتومات: دایکات اتومات به طور خودکار کارتن ها را برش می دهد.

 

5/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

۵ دیدگاه در “دستگاه کارتن سازی

 1. سجادی گفت:

  چقدر خوبه که شما این قدر کامل و واضح در مورد مراحل ساخت توضیح دادین چون خیلی از شرکت ها صرفا فقط تبلیغ میکنن بدون اینکه اطلاعات کافی در اختیار مشتریان بزارن

  1. از حسن نیت شما سپاسگذاریم

 2. محمد گفت:

  کیفیت بالای محصولات همیشه از برنامه ریزی درست در پرسه ساخت بدست میاد
  محصولات شماهم به همین علت باکیفیت و مرغوبه

  1. از اینکه مورد تایید مشتریان هستیم خوشحالیم

 3. محمد تقی نژاد گفت:

  سلام
  برای خرید دستگاه کارتن سازی شما نمایندگی مطمئنی میشناسین ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *