مقاله

صنعت کارتن سازی و مقوای موج دار(فلوت)

تاریخچه صنعت کارتن سازی و مقوای موج دار ( فلوت )

با افزایش تقاضای مصرف کنندگان کالاهای مختلف در بازار نیاز تولیدکنندگان به ابزاری سبک برای بسته بندی جهت محافظت و حمل بیش از هر زمانی احساس می شد و همین باعث استارتی برای صنعت کارتن سازی گردید. اختراع مقوا از زمانی شروع شد که بشر توانست با قرار دادن ورقه های نازک و سست کاغذ بر روی هم و موج دار کردن آن به مقوای موج دار ، سخت و محکم برای بسته بندی اشیاء شکستنی بهره گیرد.

در سال 1856 ادوارد هالی از این مقوای موج دار به عنوان آستر کلاه های بلند استفاده کرد و حق اختراع را از آن خود کرد. همچنین در سال 1871 شخصی از نیویورک به نام آلبرت جونز یک لایه کاغذ صاف را به کاغذهای موج دار اضافه کرد و به ماده ای ایده آل برای بسته بندی بطری و فانوس شیشه ای دست یافت. سه سال بعد از آن اسمیت نخستین دستگاه تولید عظیم و صنعتی مقوای موج دار را اختراع کرد. اولیور لانگ نیز به هر دو سمت کاغذ موج دار یک لایه صاف اضافه کرد ، ماده ای که امروزه به نام مقوای موج دار می شناسیم.

در سال 1890 شخصی از بروکلین به نام روبرت گید که در زمینه ساخت ساک های کاغذی و چاپ فعالیت داشت، در حال آماده سازی سفارش یکی از مشتریان خود بود که با استفاده از یک خط کش فلزی برای برش زدن بخش های تاخورده استفاده نمود که به این نتیجه رسید می تواند با برش زدن مقوا به راحتی تعداد زیادی جعبه یا همان کارتن بسته بندی تولید کند.

History of Carton Industry

نقاط قوت مقوای موج دار

طبق اصول معماری یک کمان، بهترین تحمل کننده فشارهای سنگین خواهد بود . مقوای موج دار یا فلوت ( flute or corrugated ) بر همین اصل ساخته شده است.

در میان دو لایه صاف لایه های کمانی پیچ خورده و مواجی نهفته است و با استفاده از نشاسته ذرت و برخی مواد شیمیایی به هم چسبیده اند که موجب استحکام و قدرت مقوای موج دار یا فلوت می شود. در صنعت کارتن سازی لایه های موجدار مقوا در یک راستا قرار می گیرند و این امر قدرت کارتن را تا حد زیادی افزایش می دهد.

مقوای موج دار یا فلوت به کار گرفته شده در صنعت کارتن سازی باید از دو تست ذیل سربلند بیرون بیاید و بر طبق آن درجه بندی گردد.

تست ECT : تست خرد یا له شدن می باشد که عملکرد و مقاومت کارتن یا جعبه را در حین انباشته سازی مورد بررسی قرار داده و بر حسب پوند بر اینچ مربع (psi) رتبه بندی می شود.

تست BST : تست مقاومت و قدرت در برابر از هم پاشیدگی می باشد که نشان می دهد یک کارتن یا جعبه چه میزان وزن را می تواند تحمل کند بدونه آنکه از هم فرو بپاشد.

کلام آخر اینکه سایت ما قادر است در عرض 3 دقیقه استعلام قیمت کارتن را انجام دهد و کار را برای شما آسان کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =