دسته بندی نشده

چاپ فلکسو کارتن

کارتن فلکسویی

فلکسو گرافی Flexography در واقع نوع چاپ درون خطی است. چاپ فلکسو ب معنای انعطاف پذیر است چرا که از کلمه لاتین Flexus گرفته شده است. به همین دلیل این نوع چاپ قابلیت این را دارد که بر روی مواد انعطاف پذیری همچون پلاستیک، کاغذ، سلفون و … چاپ را انجام دهد. چاپ تکراری با طول متغیر، که به کمک طیف گسترده ای از جوهرها و لایه ها تنها با چاپ فلکسو امکان پذیر است.

 

 

 

چاپ روی کارتن به دو روش صورت می گیرد. استفاده از چاپ مستقیم یا تک مرحله ‌ای مانند چاپ فلکسو که با وجود دقت کمتر آن در چاپ تصاویر نسبت به سایر چاپ‌ها، ولی به دلیل سرعت بالای چاپ بسیار محبوب است.  فلکسوگرافی در واقع یک نوع روش چاپی است که از کلیشه های چاپی یا صفحات انعطاف پذیر استفاده می کند. این صفحات بیشتر به صورت لیزری حکاکی شده و سپس حول غلتک دوّار پیچیده می شوند.

برای اینکه بتوان ورق های بزرگ موج داری را تولید کرد باید از غلتک ها و جوهر هایی کمک گرفت که به سرعت خشک می شوند و برای این خشک شدن از گرما معمولا کمک می گیرند.

شرکت های زیادی در ایران وجود دارند که در این زمینه فعالیت می کنند، یک نمونه از شرکت های چاپ فلکسو در تهران، تولیدی کارتن گلبرگ باکس است.

فرایند چاپ فلکسو چگونه است؟

چاپ فلکسو یکی از سودآورترین فرآیندهای چاپی در دنیا است. از آنجایی که با کمک این نوع چاپ می توان طیف گسترده ای از بسترهای چاپ را فراهم کرد، برای چاپ بر روی بسته بندی انواع مختلفی از محصولات به کار گرفته می شود. در زمینه چاپ بسته بندی های مواد غذایی، چاپ فلکسو بسیار فعال است. چرا که در بسته بندی های مواد غذایی از بسترهای ناهموار استفاده می شود و فلکسو به راحتی می تواند بر روی این بسترها چاپ را انجام دهد. همین ویژگی سبب شده تا برای چاپ بر روی کیف های پلاستیکی هم از این نوع چاپ استفاده شود.

چاپ فلکسو

اهمیت این نوع چاپ در دنیای امروز

فلکسو یکی از برجسته ترین و ساده ترین روش های چاپی است که در آن از سیستم های مرکب دان استفاده می کنند از یک سیستم تغذیه ای که به شکل رول است استفاده می شود. در این نوع چاپ از کلیشه لاستیکی که دارای طرح مستقیم است و با جنسی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود در تماس است. از آنجایی که این کلیشه ها قابلیت انعطاف پذیری دارند، نام این نوع چاپ را فلکسو گذاشته اند. این نوع چاپ عموما بر روی سطوح نایلونی انجام می شود. از چاپ فلکسو روی کارتن با سطح ناهموار استفاده می شود چرا که از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است.

یکی از مزایای فلکسوگرافی نسبت به لیتوگرافی این است که در هنگام چاپ می توان از جوهرهای بیشتری استفاده کرد. یکی از خدمات چاپ فلکسو کارتن این است که می تواند بر روی مواد مختلفی چاپ را انجام دهد. محصولاتی که با این روش چاپ می شوند عبارتند از: کارتن های قهوه ای رنگ، کارتن بسته بندی غذا، کارتن بسته بندی لیمو ترش، کارتون بسته بندی کتاب، کارتن بسته بندی گوجه، کارتن سیب، کارتن خیار، کارتن توت فرنگی و … است.

چاپ فلکسو چگونه عمل می کند؟

فلکسو یک فرآیند چاپ مستقیم است که در آن چاپ با کمک فرم های انعطاف پذر صورت می گیرد. این نوع چاپ در فرایند های بسته بندی به وفور دیده می شوند.

فلکسو یک چاپ با فشار بالا است که سطوح رنگی و غیر رنگی در ارتفاع های مختلفی از هم قرار دارند همچنین برای چاپ تمامی بسته بندی ها استفاده می شود. در واقع اینطور می توان بیان کرد که متریال های مختلفی از بسته بندی های اولیه و ثانویه، را می توان به صورت محدود یا نامحدود چاپ کرد.

برای چه اقلامی می توان از این نوع چاپ استفاده کرد؟

 • بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی
 • پاکت نامه ها
 • تصویر زمینه
 • کارتن های تاشو
 • منسوجات
 • کاغذ بسته بندی هدیه
 • بسته بندی های انعطاف پذیر
 • فرم های تجاری
 • برچسب ها
 • روزنامه ها
 • فویل ها
 • و …

تاریخچه فلکسو گرافی

صنعت چاپ فلکسو از سال ۱۹۵۰ میلادی برای اولین بار با اصطلاح فلکسو گرافی به معنی تهیه فرم هایی از جنس پلاستیک های فتوپلی مریک مورد استفاده قرار گرفت. پلاستیک ها این خاصیت را داشتند که به بخشی از طیف نوری حساسیت نشان دهند و همین امر باعث شد تا از این نوع فرم ها برای انتقال اطلاعات استفاده شود. ما انواعی از این نوع چاپ را داریم مانند چاپ فلکسو تک رنگ و چهار رنگ که مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

اجزای ماشین چاپ

می توان گفت یک ماشین فلکسو از چهار بخش اصلی تشکیل شده است:

 • قسمت تغذیه چاپ
 • برجک های چاپ ماشین
 • بخش خشک کن ماشین
 • قسمت تحویل ماشین

نورد آنیلوکس در چاپ فلکسو چه وظیفه ای دارد و به چه نحوی عمل می کند؟

نورد آنیلوکس در این نوع چاپ را می توان به قلب در انسان تشبیه کرد، سطح نورد آنیلوکس به عنوان الگوی مشخصی از حفره های یکسان که به عنوان حامل مرکب عمل می کنند، حکاکی شده است. حجم این حفره های یکدست میزان ضخامت لایه مرکبی که به پلیت انتقال داده می شود را به دست می آورند.

مزیت های چاپ فلکسو

در پایان این مطلب قصد داریم به طور خلاصه شده، مزیت فلکسوگرافی را نسبت به بقیه روش‌های مختلف چاپ بررسی کنیم.

چاپ فلکسو

مزایای آن نسبت به چاپ افست که شامل:

 • تولید آن به سرعت بسیار بالا نسبت به چاپ افست
 • ارزان تر بودن آن مخصوصا برای سفارش های بزرگ
 • از لایه بندی استفاده می کند و مزیت آن این است که سفارش های بزرگ بدون هیچ گونه وقفه ای چاپ می شوند.

مزیت این نوع چاپ نسبت به چاپ گراور که شامل:

 • تولید با سرعت بسیار بالاتر از چاپ گراور
 • مقرون به صرفه بودن برای چاپ های کوتاه و متوسط
 • برنامه های با تنوع بسیار زیاد

مزیت فلکسو نسبت به چاپ دیجیتال که شامل:

 • تولید با سرعت بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال
 • نتایج کارها با کیفیت نسبتا بالا
 • ماندگاری بیشتر از چاپ دیجیتال

چاپ فلکسو روی کارتن

سفارش چاپ فلکسو

اگر می خواهید سفارش چاپ فلکسو را بر روی بسته بندی های محصولات خود بدهید می توانید به کارتن سازی و جعبه سازی گلبرگ مراجعه کنید. ما چاپ کارتن را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای مشتریان خود بر روی بسته بندی های محصولات مختلف انجام می دهیم.

کارتن فلکسویی چیست؟

کارتن فلکسویی کارتنی است که به چاپ فلکسو کارتن معروف است. بنابراین، فرآیند تولید کارتن فلکسو با استفاده از تجهیزات دیجیتال با قابلیت برنامه‌نویسی پیشرفته می‌شود در ادامه با این روش بیشتر آشنا می شوید و اطلاعات دقیقی در مورد روش های چاپ فلکسو کارتن خواهید یافت.

کارتن فلکسویی چه نوع کارتنی است؟

کارتن فلکسو کارتن هایی هستند که با استفاده از فرآیند فلکسو در فرآیند ساخت تولید می شوند. در چاپ فلکسو کارتن صفحاتی بر روی یکی از غلتک های دستگاه وجود دارد، به نام کلیشه که ژلاتینی است. چند لایه مقوا به داخل دستگاه وارد می شود و با هر دور یک چاپ به نام چاپ فلکسو روی یکی از ورق های درج شده قرار می گیرد. این روش قوانین، مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال، در هر صورت، کیفیت خوب آن توسط بسیاری از تولید کنندگان محصول مورد توجه قرار می گیرد. کارتن فلکسو می تواند کیفیت بالایی داشته باشد و برای انواع محصولات تولید شود. در نتیجه هیچ محدودیتی در فرآیند تولید کارتن فلکسویی وجود ندارد. اغلب کارتن های مقوایی مادر کالاهای مختلف به روش فلکسو تولید می شوند.

کارتن فلکسویی چگونه ساخته می شود؟

غلتک های روی دستگاه و پشت کلیشه ها وجود دارد را حرکت داده و باعث رنگی شدن کلیشه ها می شوند. با حرکات دایره ای قالب ها و طبق برنامه از پیش تعیین شده، سرعت هر دور یکی از آنهاست، روند چاپ روی ورق کارتن انجام می شود.  یکی از جنبه های مثبت تولید کارتن فلکسو سرعت خشک شدن رنگ ها بر روی کارتن است. بنابراین کارتن ها پس از اتمام مراحل چاپ در مدت زمان بسیار کوتاهی قابل استفاده هستند.

کارتن فلکسو

معیارهای دسته بندی برای انواع کارتن ها

کارتن فلکسویی با دیگر انواع کارتن ها در نحوه چاپ متفاوت می باشد. برخی از کارتن ها و جعبه های بسته بندی با تکنیک های دیگری ساخته شده اند. به عنوان مثال، چاپ افست، چاپ دیجیتال و چاپ سیلک از انواع دیگر روش های چاپ کارتن هستند و تفاوت ها را می توان در فرآیند چاپ مشاهده کرد. البته روش های مختلف چاپ روی ظاهر آنها تاثیر گذاشته و ویژگی های منحصر به فردی ایجاد می کند. به عنوان مثال کارتن لمینتی با چاپ افست تولید می شود و ویژگی های ظاهری کاملا متفاوتی نسبت به کارتن فلکسویی یا کارتن طرح دار لیزری دارد.

تفاوت بین چاپ فلکسو کارتن و چاپ افست

اگر به کارتن های تولید شده روی فلکسو پرس نگاه کنید، خواهید دید که نظم چندانی در رنگ های به کار رفته روی کارتن ها وجود ندارد. در واقع چاپ فلکسو کارتن مشکلاتی در انتشار رنگ دارد. اما این مشکل در چاپ افست دیده نمی شود. چاپ افست رنگ ها، خطوط و متن را به طور دقیق و تمیز چاپ می کند. کیفیت بالاتر چاپ افست در مقایسه با چاپ فلکسو مهمترین تفاوت این دو روش چاپ است. اما باید گفت که چاپ فلکسو کارتن نیز مزایای زیادی دارد و همچنان یکی از پرکاربردترین تکنیک های چاپ کارتن است.

مزایای چاپ فلکسو کارتن

یکی از مهم ترین مزیت هایی که با چاپ فلکسو روی کارتن می توان به آن اشاره کرد قیمت پایین و سرعت بالا است. یعنی با این روش چاپ می توان تعداد زیادی جعبه و کارتن را در مدت زمان کوتاهی تهیه کرد. در نتیجه سفارشات مشتریان در مدت زمان کوتاهی تحویل داده خواهد شد. از سوی دیگر، برای کسانی که بودجه کمی دارند مقرون به صرفه است. به غیر از این دو مورد، مزایای دیگر فلکسو به شرح زیر است:

در مقایسه با انواع دیگر سیستم های چاپ، این بهترین انتخاب برای تولید جعبه ها و کارتن های تولید شده با فرکانس بالا می باشد.

در بالاترین سطح کیفیت چاپ برای مدت طولانی بدون زوال یا از دست دادن کیفیت در طول زمان ماندگاری دارد.

در فرآیند فلکسوگرافی از مواد باکیفیت، اما مقرون به صرفه استفاده می شود که کیفیت نهایی تولید جعبه فلکسویی مهر تاییدی بر این امر است.

سرعت خشک شدن بالای جوهر پس از فرآیند تولید و تسهیل کار سازنده و امکان استفاده از آنها در کمترین زمان ممکن برای مشتریان

نمونه چاپ فلکسو

پیشرفت دستگاه فلکسوگرافی و بهبود کارتن های فلکسوگرافی

دستگاه های فلکسو که برای ساخت کارتن های فلکسو ساده استفاده می شوند به تدریج در حال پیشرفت هستند. بنابراین با گذشت زمان امکانات بیشتری به این دستگاه اضافه شده و می تواند مراحل مختلفی را در فرآیند چاپ برای تولید بهتر و بیشتر کارتن فلکسو اتخاذ کند.

در تمامی بخش های تهیه شده در این مقاله سعی شده است بسیاری از مهمترین ابهامات مربوط به فرآیند چاپ کارتن فلکسو برطرف شود. اگر در مورد کارتن فلکسو سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

کارشناسان کارتن سازی گلبرگ باکس در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. علاوه بر این، کانال های ارتباطی برای ارتباط با مدیران بخش فروش در صفحه تماس با ما ارائه شده است.

شما عزیزان می توانید ثبت سفارش بالای 1000تیراژ را به ما بسپارید. کارتن سازی گلبرگ، آماده خدمت ‌رسانی به تولید کنندگان محترم با مناسب ترین قیمت می‌ باشد.

در آخر

تمامی فرایندهای چاپ مزایای منحصر به‌ فرد خودشان را دارند. با این حال، روند چاپ فلکسو هنوز هم یکی از فناوری پیشرو و محبوب در صنعت چاپ می باشد. بهترین روش برای بازدهی سرمایه بلندمدت که اجرا می‌شود چاپ متوسط و طولانی می باشد. در کارخانه های کارتن سازی گلبرگ از این روش چاپ برای چاپ بر روی بسته بندی محصولات مختلفی از قبیل: کارتن پستی، جعبه بسته بندی مواد غذایی، کارتن دارویی، کارتن 5 کیلویی، کارتن 7 لایه، کارتن بسته بندی سفید، جعبه و کارتن بسته بندی و … استفاده می شود.

 

 

4.7/5 - (6 امتیاز)
بازگشت به لیست

۳ دیدگاه در “چاپ فلکسو کارتن

 1. محمدی گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم از این محصول میشه برای بسته بندی های سبزی خشک استفاده کرد ؟
  یا ادویه جات ؟

 2. الهی راد گفت:

  امکانش هست روی پاک هایی که جلوش پلاستیکیه چاپ بشه ؟

 3. نرانی گفت:

  درود برشما
  این چاپ ها رو میشه کاغذ های کاهی هم چاپ کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *