دسته بندی نشده

تولید کارتن دایکاتی

کارتن دایکات چیست؟

بازار جعبه و کارتن تنوع و وسعت بسیار زیادی دارد و شما می توانید انواع و اقسام کارتن ها را در سایزها و اشکال مختلف پیدا کنید. هر کدام از این کارتن ها و جعبه ها قابلیت ها و موارد مصرف گوناگونی دارند. یکی از انواع کارتن ها که در بازار بسیار پرطرفدار است کارتن بسته بندی دایکات می باشد که علت نامگذاری آن به دایکات به دلیل اسم دستگاه سازنده این نوع کارتن است. کارتن دایکات به کارتنی گفته می شود که شکل عادی یک کارتن را نداشته باشد. در ادامه این مقاله با این نوع کارتن بیشتر آشنا می شوید.

 

 

کارتن دایکات چیست؟

دایکات (Die Cutting) یک مفهوم کلی است که می توانیم آن را به عنوان فرآیند برش پلاستیک، ورقه های فلزی، کاغذ، انواع جعبه کارتن و مقوا به شکل های خاص و با استفاده از ماشین آلات برای تولید انبوه تعریف کنیم.

از طریق دستگاه های دایکات می توانیم یک شکل را با ابعاد دقیقا مشابه بارها و بارها بدون دخالت قیچی، شابلون و یا تیغ موکت بُری ایجاد کنیم.

دستگاه دایکات باعث صرفه جویی در وقت می شود و اشکال بریده شده را کاملا حرفه ای و یکسان در می آورد.

دایکات در صنعت بسته بندی اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه طراحی خلاقانه و اصولی آن باعث نمایش بهتر محصولی می شود که قرار است درون کارتن دایکات قرار بگیرد.

روش ساخت کارتن دایکات چگونه است؟

برای ساخت کارتن دایکات در گام اول باید قالب آن کارتن با تخته و تیغ های فلزی ساخته شود. لذا اول یک قالب به شکلی که قرار است کارتن ساخته شود به کمک تخته و تیغه های فلزی طراحی و ساخته می شود. در مرحله بعدی ورق های کاغذی و مقوایی کارتن را روی این قالب ها قرار می دهند و کارتن ها را به شکل قالب های مورد نظر شکل می دهند که این مرحله در تولیدی های اتوماتیک به کمک دستگاه دایکات کارتن و مقوا انجام می شود.

کارتن دایکات

۳ نوع دستگاه ساخت کارتن دایکات

دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)

دستگاه دایکات پینگ پونگی بسیار شبیه به میز پینگ پونگ است و به همین خاطر است که به آن دایکات پینگ پونگی یا ریلی گفته می شود. درست مانند بازی پینگ پونگ که دو بازیکن دارد، دایکات پینگ پونگی هم به دو نیروی انسانی برای انجام و نظارت بر فرایند تولید انواع کارتن دایکات نیاز دارد.

دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)

از آن جایی که این ماشین هنگام تیغ زدن ورقه های کارتن دایکات مثل آرواره های فک عمل می کند، به آن دایکات فکی می گویند. دایکات فکی یک نمونه ی ساده و بسیار کارآمد در بین ماشین های دایکات می باشد.

این ماشین برای برش زدن محصولات کاغذی، مقوایی، کارتنی و چرمی که ضخامت و استقامت پایینی دارند (مثل برش لیبل، استیکر، جعبه و پاکت) مورد استفاده قرار می گیرد.

برای برش زدن با استفاده از این دستگاه، یک قالب بر روی آن قرار می گیرد و از طریق فشاری برابر با ۲۵۰ تن و یا بیشتر بر روی محصول مورد نظر، شکل دهی یا برش انجام می شود. یکی از معایب بزرگ دستگاه دایکات فکی خطرناک بودن آن است. شخصی که با این ماشین کار می کند باید کاملا حرفه ای و با تجربه باشد و همیشه با دقت و توجه کار کند.

دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

ماشین دایکات روتاری از یک سیلندر بسیار سنگین ساخته شده است که برای برش زدن سفت ترین جنس ها مثل فلزات هم کاربرد دارد. با استفاده از این ماشین می توان اَشکال و برش های مورد نظر را هم بر روی صفحات و ورقه های مسطح و هم بر روی سطوح استوانه ای شکل ایجاد کرد.

این ماشین ضایعات و پسماند کمی را بر جای می گذارد و برای برش زدن مواردی که سطح محصول نباید با تیغه ی برش تماس داشته باشد (Kiss Cutting) بهترین انتخاب است.

تفاوت بین ماشین دایکات فکی و پینگ پونگی چیست؟

 • همانطور که گفته شد کار کردن با دستگاه دایکات پینگ پونگی به دو نیروی انسانی نیاز دارد؛ در حالیکه، برای کار با دستگاه دایکات فکی یک نفر هم می تواند به تنهایی کار را پیش ببرد.
 • ماشین دایکات پینگ پونگی کم حجم تر است و فضای کمتری را اشغال می کند.
 • دستگاه دایکات پینگ پونگی نسبت به دستگاه دایکات فکی کم ریسک تر و کم خطر تر است چرا که متصدی آن برای قالب زدن ورق های کارتن با فاصله نسبتا زیادی از محل فشار ماشین می ایستد.
 • در دستگاه دایکات فکی، قالب به دستگاه پیچ می شود اما در دستگاه دایکات پینگ پونگی، قالب فقط بر روی نقاله های روی آن قرار می گیرد.

چه برای طرح های پیچیده و چه برای طرح های ساده مثل حروف الفبا، دایکات باید با دقت بسیار بالایی انجام شود چرا که  تمامی برش ها باید تراز و هماهنگ با چاپ روی محصول باشند.

همچنین، در کارتن ها و پاکت هایی که لبه های آنها باید جفت و چفت شوند، اهمیت دقت هنگام کار با دستگاه  دایکات چند برابر بیشتر می شود.

 

 

 

 

 

نمونه کارتن های دایکات ( کارتن دایکات )  تولید شده در صنعت کارتن سازی شامل چه مواردی می شود؟

 • کارتن های سوراخ دار: مانند کارتن میوه و کارتن محصولات دریایی و لبنی ( به کارتن لبنی در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی، کارتن های سردخانه ای نیز گفته می شود).
 • کارتن تلسکوپی: مانند کارتن موز
 • کارتن دسته دار: مانند کارتن قطعات فلزی
 • کارتن یک درب: مانند کارتن های نمایش محصولات
 • کارتن بدون درب: شامل کارتن لوازم خانگی مانند: کارتن اجاق گاز، کارتن یخچال

 

۲ مورد از مزایای دستگاه دایکات

 • می توان با آن کارتن هایی کوچک و متوسط تولید کرد.
 • بهترین روش برای کسانی است که به دنبال بسته بندی های خاص و شیک هستند.

دایکات در صنعت کارتن و بسته بندی محصولات چه اهمیتی دارد؟

 • دستگاه و ماشین آلات دایکات باعث صرفه جویی در وقت می شوند.
 • تولید کارتن دایکات و ساده برای بسته بندی انواع میوه و تره بار پر مصرف مانند توت فرنگی، گوجه، کیوی و انواع صیفی جات و همه محصولات داخلی و صادراتی با کیفیت و مقاومت بالا انجام می شود.
 • از طریق ماشین دایکات می توانیم یک شکل را با کارتن با ابعاد دقیقا مشابه بارها بدون دخالت ابزاری مانند قیچی، شابلون و یا تیغ موکت بری ایجاد کنیم.
 • ساخت کارتن دایکات نیازمند دقت و سرعت در صنعت تولید کارتن می باشد.
 • کارتن دایکاتی نیاز به قالب دارد و به دلیل استفاده از قالب بسیار شیک تولید می شوند.
 • اشکال بریده شده کاملا حرفه ای و یکسان به نظر میرسند.
 • دایکات در صنعت بسته بندی اهمیت بسیار بالایی دارد : زیرا طراحی خلاقانه و اصولی آن باعث نمایش بهتر محصول می شود در نتیجه بسته بندی ها کاملا حرفه ای و خلاقانه می شوند.

 

کارتن دایکات را چطور تهیه کنیم؟‌

اگر شما جز فروشندگان و یا عرضه گنندگانی هستید که برای بسته بندی محصولات خود نیاز به جعبه و کارتنی دارید که از مقاومت خوب و ظاهری شکیل و زیبا برخوردار باشد می توانید کارتن دایکات را انتخاب کنید. شما می توانید مراکزی را که در زمینه تولید و عرضه انواع کارتن دایکات فعالیتی می کنند پیدا کرده و به صورت عمده نسبت به خرید اقدام کنید، خوشبختانه در ایران و در کارتن سازی گلبرگ دستگاه های پیشرفته ساخت کارتن دایکات موجود می باشند که کارتن های خوبی با قیمت های مناسب و کیفیت بالا عرضه می کنند. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید این مراکز را پیدا کنید.

 

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

 

 

  

5/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

۱۶ دیدگاه در “تولید کارتن دایکاتی

 1. جوادی گفت:

  از کارتن دایکات برای کارتن سیب هم میشه استفاده کرد ؟

 2. جعفر صادقی نیا گفت:

  برای بسته بندی لیوان و فنجان های چینی کارتن دایکاتی بهتره یا کارتن های لمینتی ؟

 3. اصغری گفت:

  اگر محصولی که میخوایید بسته بندی کنید سنگینه حتما حتما از کارتن دایکاتی استفاده کنید البته برای محصولات سبک هم میشه استفاده کرد و خوبیش اینه یه کارتن دست و حسابی و جذاب براتون با دستگاه دایکات میزنن به نظر من که عالیه کارتنش

  1. بله کارتن های دایکاتی بخاطر مقاومت بالا برای محصولات سنگین مانند لوازم خانگی گزینه مناسبی است

 4. ناصر فیروزبخت گفت:

  وقت بخیر .
  از کارتن دایکاتی برای کارتن های بسته بندی کیک و کلوچه هم میشه استفاده کرد؟چه کارتنی رو برای این مورد پیشنهاد میدید ؟

 5. مظفری گفت:

  سلام. یه راهنمایی میخاستم. بنظرتون برای بسته بندی پک های لوازم آرایشی از چه نوع کارتنی استفاده کنم بهتره؟ هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت مناسب ؟

 6. nejatii گفت:

  سلام.. برای بسته بندی خشکبار و زعفران از کارتن لمینتی استفاده بشه بهتره یا دایکاتی؟؟ قیمت کدوم یکی کمتره؟

 7. فلاح پور گفت:

  سلام. روی کارتن دایکاتی طرح بهتر چاپ میشه یا کارتن های سفید ؟؟ برای بسته بندی ظروف کریستال از چه کارتنی استفاده کنم بهتره؟

 8. sabzero گفت:

  سلام خداقوت به گلبرگ
  من یه کارخونه تولیدی انواع مربا دارم میخام برای صادرات یه بسته بندی شیک کارتنی داشته باشم بنظرتون از چه نوع کارتنی استفاده کنم طراحی بهتری داره؟

 9. رحمان اسماعیلی گفت:

  دایکات کارتن برای بسته بندی صیفی جات هم خوبه؟بری ارسال به شهرستان ها

 10. tabrizi گفت:

  سلام.. چطور میتونم برای باکس کادو و کارتن بسته بندی لوازم آرایشی نمونه کار ها و طرح های بیشتری ببینم؟؟ممنون میشم چند تا طرح روی سایت قرار بدید؟

 11. صابر بهمنی گفت:

  سلام. میتونم از کارتن دایکاتی برای بسته بندی کفش استفاده کنم؟ از نظر قیمت که خیلی نمیشه؟

 12. reza.fakorii گفت:

  کارتن دایکاتی درسته که کمی قیمتش نسبت به سایر کارتن ها شاید بیشتر باشه ولی این مهمه که مقاومت بالایی داره و چاپ روی اون بسیار زیبا هست

 13. kheradmand گفت:

  سلام. چاپی که روی کارتن های لمینتی انجام میشه چه نوع چاپیه؟

 14. kheradmand گفت:

  سلام. چاپی که روی کارتن های دایکاتی انجام میشه چه نوع چاپیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *