دسته بندی نشده

کارتن معمولی چیست؟ / کارتن سازی گلبرگ باکس

کارتن معمولی

کارتون معمولی یا کارتن معمولی یا کارتن آمریکایی یکی از متداول ترین و کاربردی ترین مدل‌های جعبه می ‌باشد. در کارتن معمولی (کارتون معمولی) دو درب بیرونی آن نصف طول دو درب دیگر آن می ‌باشد. در واقع این کارتن دارای چهار درب در سطح بالا و چهار درب در سطح پایین خود می باشد. همچنین تولید این نوع کارتن به وسیله ماشین های دارای یونیت چاقو و چاک زن انجام می شود.

 

 

معرفی انواع کارتن ها و کاربرد آن ها

بطور کلی کارتن ها به دو دسته کارتن عادی یا معمولی و کارتن مدل دار یا دایکاتی تقسیم می شوند. در این مقاله به توضیح هر یک و کاربرد آن ها پرداخته می شود.

1.کارتن معمولی یا عادی چیست؟

به این نوع کارتن ها، کارتن مادر هم گفته می شود که بوسیله دستگاه های برش و چاک زن تبدیل به کارتن می شوند. در کارتن معمولی هر چهار درب هم اندازه است و هنگام بسته شدن همه درب ها در مرکز کارتن قرار می ‌گیرند. کارتن معمولی در بین انواع کارتن ها دارای استفاده بیشتری بوده و در اندازه ها و طول و عرض و ارتفاع های مختلفی تولید می شود.

همانطور که قبلا بیان شد این نوع کارتن در دو سطح بالا و پایین دارای چهار لبه است که با روی هم قرار دادن این لبه درب کارتن بسته شده و باعث حفاظت از محصولی که داخل آن است، می شود. کارتن معمولی (کارتون معمولی) برای بسته بندی و نگهداری از تمام اجناس و کالاها کاربرد دارد.

کارتن معمولی

2.کارتن دایکاتی یا مدل دار چیست؟

برای تولید این کارتن از قالب برش مخصوص(Die) برای مدل دادن به ورق کارتن استفاده می شود. در این روش برای تولید کارتن می توان هر نوع برش و هر نوع خط و هر نوع پرفراژ را روی ورق کارتن پیاده سازی کرد. بنابراین هر نوع ساختار برشی را روی کارتن هایی با ضخامت کم می توان اعمال نمود.

کارتن یک محصول کاغذی است که از ترکیب ورق‌های کاغذ درست می‌شود. کارتن ها علاوه بر استفاده در صنعت بسته بندی کاربردهای دیگری نیز دارند.

بطور معمول کارتن ها از سه لایه کاغذ که دو لایه رو و زیر آن ورق صاف و یک لایه میانی کاغذ چین‌دار است، ساخته می شوند. کیفیت و نوع کارتن ها با توجه به نوع بسته بندی متغییر است؛ و برای ارسال باربه خارج از کشور کارتن ۵ لایه با فلوتینگ محکمتر و برای جنس سبک از کارتن سه لایه استفاده می شود.

از کارتن های دایکاتی می توان به کارتن های سرد خانه ای , کارتن های بدون درب , کارتن های یک درب , کارتن های دسته دار , کارتن های تلسکوپی اشاره نمود. این کارتن ها به وسیله دستگاه دایکات که به شکل قالب فلزی است، برش داده شده و تبدیل به کارتن های مدل دار می شوند.

تفاوت کارتن لمینی با کارتن معمولی  چیست؟

کارتن معمولی و کارتن لمینتی در مراحل تولید با یکدیگر تفاوت هایی دارند، در اینجا مراحل تولید هر یک را بیان می کنیم تا تفاوت این دو را متوجه شویم.

در طی فرآیند تولید کارتن معمولی همزمان با مراحل کارتن سازی یعنی انجام دایکات و لب چسب، دستگاه چاپ فلکسو نیز کار چاپ طرح روی ورق کارتن را انجام می دهد. در این فرآیند به دلیل اینکه عملیات لمینت حذف شده و کار چاپ نیز فقط روی ورق کارتن انجام می گیرد، کیفیت طرح چاپی و استحکام کارتن کاهش می یابد.

در فرآیند تولید کارتن لمینتی مراحل چاپ و کارتن سازی بصورت جداگانه انجام می شود. در مراحل تولید کارتن لمینتی ابتدا به وسیله ماشین چاپ افست طرح مورد نظر روی مقوا چاپ می شود. در ادامه مقوای چاپ شده را روی ورق کارتن لمینت می کنند، سپس مراحل کارتن سازی شروع می شود.

مزیت های کارتن لمینتی نسبت به کارتن معمولی (چاپ فلکسو) چیست؟

  • از استحکام بالاتر برخوردار است
  • کیفیت چاپ آن به نسبت بالاست
  • شکیل تر بودن کارتن
  • دقت بالاتر و در نتیجه کار بی نقص تر

در انتها باید بگوییم که کارتن معمولی نسبت به کارتن لمینت تنها یک مزیت دارد و آن هم قیمت مناسب تر کارتن معمولی (کارتون معمولی) است.

 

 

آیا کارتن و جعبه بهترین انتخاب برای بسته بندی هستند؟

با توجه به اینکه کارتن معمولی دارای وزن کمی بوده و از لحاظ هزینه به صرفه است، بهترین و اولین انتخاب برای استفاده در بسته بندی انواع محصولات و کالا می باشد. استفاده از کارتن برای بسته بندی محصولات و کالا ضمن اینکه به حفظ کیفیت و کمیت آن ها کمک می کند؛ می تواند منجر به جابجایی و حمل و نقل بسیار آسان آن ها شود.

علاوه بر این استفاده از کارتن برای  بسته بندی کالا و محصول سبب کاهش هزینه نگهداری و حمل و نقل شده و به اعتبار کالا و صاحب کالا می افزاید. نکته مهم دیگر در مورد بسته بندی محصولات با استفاده از کارتن تاثیر در افزایش فروش کالا و انتخاب محصول توسط مشتری می باشد.

سایر کارتن های مورد استفاده در بسته بندی کدام اند؟

الف-کارتن یک طرفه: به کارتنی گفته می شود که یک سمت آن بسته است و طرف دیگر باز می باشد. این نوع کارتن به دو حالت از کالاها و محصولات محافظت می کند. یک حالت این است که از طرف باز خود روی کالا قرار می گیرد که بیشتر برای بسته بندی کالای سنگین استفاده می شود. وسایلی مانند  یخچال، ماشین لباس شویی و… که در این صورت حمل وسیله آسان تر بوده و کارتن نیز راحت تر از روی کالا برداشته می شود. حالت دیگر هم استفاده از آن برای وسایلی است که احتیاجی به استفاده از پوشش ندارند.

به این نوع کارتن، کارتن موزی هم گفته می شود؛  که دارای استقامت بیشتری در کناره های کارتن  می باشد که در برابر ضربه های احتمالی از خود مقاومت نشان می دهد. کارتن موزی برای کالاهای ظریف و حساس که از ضربه یا له شدگی باید  دور نگه داشته شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

ب- کارتن با درب دوبل : این نوع کارتن برای تمام کالاها قابل استفاده است و دارای استحکام بالایی می باشد. استحکامی که در قسمت بالایی و پایینی کارتن وجود دارد باعث ضربه گیر شدن بسته بندی می شود.

ج- کارتن منقسم : برای ایجاد نوعی شبکه درون بسته کارتن از کارتن منقسم استفاده می شود. کاربرد این نوع کارتن برای بسته بندی کالاهای شکستنی مانند جعبه استکان و انواع قطعات خودرو می باشد. کارتن با درب دوبل دارای استقامت بیشتری در بالا و پایین کارتن می باشد که باعث حفاظت چندین برابر کالا می شود.

د-کارتن با درب جدا ( درب سینی مانند): این نوع کارتن دارای لبه های کوتاهی بوده و کل سطح کارتن را نمی پوشاند.

مزیت های استفاده از کارتن برای بسته بندی محصولات

1. حمل و نقل راحت کالا و محصولات

2.قابلیت بازیافت آسان

3.حفاظت از محصول در برابر آسیب های احتمالی

4.اعتبار بخشی به محصول

5.شکیل جلوه دادن محصول

جمع بندی بحث کارتن معمولی

در این مقاله در مورد کارتن معمولی و تفاوت آن با کارتن لمینتی صحبت شد. گفتیم که مزیت های کارتن لمینتی نسبت به کارتن معمولی بیشتر است. اگر برای تولید کننده ای قیمت پایین بسته بندی اهمیت داشته باشد، کارتن معمولی انتخاب مناسبی برای استفاده در بسته بندی محصولات او می باشد. در نهایت کارتن های قابل استفاده در بسته بندی معرفی شدند و مزیت های استفاده از کارتن برای بسته بندی بیان شد. تولید کنندگان کارتن در تلاش هستند کارتنی با کیفیت و شکیل برای بسته بندی محصولات گوناگون تولید کنند.

 

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.