اسلایدر

ویژگی های مطلوب بسته بندی در ایران | تولید انواع کارتن بسته بندی

ویژگی های مطلوب بسته بندی در ایران

ویژگی های مطلوب بسته بندی

در این مقاله قصد داریم ویژگی های مطلوب بسته بندی را مورد بررسی قرار دهیم. بسته بندی در اصل یک لباس برای کالای شما محسوب می‌شود که زیبایی آن در جذابیت کالا بسیار تأثیرگذار است. در نتیجه می‌توان در جواب این سؤال که ویژگی های بسته بندی خوب چیست، می‌توان به استفاده از تصاویر و نقش های مناسب، استفاده از متن های اثرگذار، قراردادن لوگو در مکانی مناسب، وجود فضای خالی در طراحی بسته بندی برای فکر کردن مشتری، خلاقیت در طرح اشاره کرد.

به طور کلی می توان برای هر کالا سه سطح اصلی در نظر گرفت. اول از همه خود کالاست که دارای فواید اساسی است و خریداران در هنگام خرید از آن انتظاراتی دارند. سطح دوم بسته بندی کالاست، بسته بندی به همراه مواردی مانند نام تجاری، طرح و کیفیت ارائه دهنده فایده اصلی کالاست و در آخر سطح سوم شامل مزایایی مانند خدمات پس از فروش، تضمین ها، نصب و شرایط تحویل است. بسته بندی وسیله ای است که شما اولین ارتباط را با مشتری برقرار می کنید و باید این بسته بندی به گونه ای باشد که یک تصویر ذهنی مطلوب از کالای شما را در ذهن مشتری به وجود آورد. به همین دلیل بسته بندی نقش بسیار مهمی دارد و باید دارای یک سری ویژگی هایی باشد. 

نکاتی در ارتباط با رعایت اصول بسته بندی

معرفی کالا، جلب توجه، تمیز و بهداشتی بودن، ایجاد اعتماد، باارزش بودن، سهولت حمل و نقل، نمایش محصول از طریق  بسته بندی، حفاظت، دستورالعمل‌ها مثل نام و قیمت، رنگ و طرح، سهولت نگه داری در انبارها، سهولت حمل،  آسان بودن باز کردن جعبه( آنباکسینگ) از نکاتی در ارتباط با رعایت اصول بسته بندی و از ویژگی های مطلوب بسته بندی  هستند.

بسته بندی مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟

در جواب سؤال بسته بندی مناسب دارای چه ویژگی هایی است می‌توان دو سطر بالا را با هم ادغام کرده و به ویژگی های بسته بندی مطلوب رسید که در فروش محصول  تاثیر زیادی دارد. بسته بندی در برخی محصولات علاوه بر افزایش فروش در سلامتی کالا نیز بسیار موثر است؛ به عنوان مثال می توان به بسته بندی هایی از قبیل: کارتن بسته بندی قارچ، کارتن بسته بندی کتاب، کارتن بسته بندی کیک و کلوچه  و کارتن فست فود اشاره کرد. اما از مهم‌ترین ویژگی های بسته بندی مطلوب زیبایی آن است به این علت که علاوه بر دارا بودن ویژگی های مطلوب بسته بندی، یک نوع تبلیغات برای شما به‌ حساب می‌آید.

ویژگی های مطلوب بسته بندی

ویژگی های بسته بندی مطلوب چیست؟

بسته بندی یک ابزار مهم برای بازاریابی است و شرکت های تولید کننده برای افزایش فروش خود در بازارهای داخلی و خارجی  از آن استفاده می کنند. امروزه از بسته بندی صرفا برای محافظت کالا استفاده نمی شود، بلکه مسئولیت های بیشتری دارد از جمله:

– بسته بندی باید ارزش افزوده ایجاد کند و به خریدار اطلاعات بدهد.

– باید نظر مشتری را جلب کند و جذابیت داشته باشد.

– شخصیت و شأن مشتری را حفظ کند و به مصرف کننده احترام بگذارد.

– فرهنگ و ارزش های مردم کشور مقصد را در نظر داشته باشد و از فرهنگی استفاده کند که برای مردن آن لذت بخش باشد.

– مواد اولیه برای تهیه بسته بندی باید بهداشتی باشد تا سلامتی کالا را تضمین کند.

– هزینه بسته بندی نباید آنقدر زیاد باشد که بر روی هزینه کالا هم اثر بگذارد.

– بسته بندی باید طوری طراحی شده باشد که مصرف کننده بتواند به راحتی به کالا دسترسی پیدا کند.

– بسته بندی باید مطابق با استانداردها، مقررات بازار و کشور مورد نظر باشد.

– مواد مصرفی باید قابل بازیافت باشند و به محیط زیست صدمه ای وارد نکنند.

– شرایط نگهداری، تاریخ مصرف، تاریخ تولید، قیمت، اندازه، حجم، وزن، ارتفاع و چنانچه خطراتی در مورد مصرف وجود داشته باشد به راحتی و با کمترین کوششی بر روی بسته بندی قابل رویت باشد.

سایر ویژگی ها

در بحث ویژگی های بسته بندی باید به این نکته توجه کرد که مشتریان بیشتر از راه چشم و بینایی جذب کالا می‌شوند و لوکس بودن کالا تا اندازه ای قیمت را برای آنها بی‌اهمیت می‌کند. ویژگی های یک بسته بندی خوب زمانی مشخص می‌شود که ابتدا محصول را سالم نگه دارد، به‌ راحتی خراب نشود و از بین نرود. از آنجایی که که ممکن است مدت‌ زیادی محصولات در انبارها نگه داری شوند پس خصوصیات یک بسته بندی مناسب کاملاً به نوع کالا شما بستگی دارد. مثلاً بسته بندی هایی مانند: کارتن بسته بندی لیمو ترش، کارتن بسته بندی حبوبات و کارتن بسته بندی شیک برای شکلات هرکدام باید یک ویژگی جداگانه داشته باشند. در برخی ضخیم بودن باعث خرابی محصول شده و برخی دیگر نازک بودن بسته بندی محصول را نابود می‌کند.

از دیگر ویژگی های یک بسته بندی خوب، محل چاپ کارتن و بسته بندی مکان تولید آن است و راهی که به دست تولیدکننده می‌رسد. باید کارتن‌ها و بسته بندی‌ها در شرایط مطلوب حمل شوند تا عمر آنها کوتاه نشده و شرکت کارتن سازی ای که با آن برای خرید کارتن قرارداد می‌بندید باید قالب آماده کارتن را داشته باشد تا بسته بندی های شما همیشه یکسان بوده و امکان چاپ فوری کارتن‌های شما توسط آنها وجود داشته باشد. اگر کارتن بسته بندی عمده خریده شوند بسیار به‌ صرفه‌تر است البته به شرطی که ضمانت سلامت همه آنها را به شما بدهند. تولیدی کارتن گلبرگ یکی از این شرکت هاست که شما می توانید با خیال راحت سفارشات کارتن های مورد نیاز خود را در تیراژ بالای 1000 به آن ارائه دهید.

ویژگی های مطلوب بسته بندی

اهمیت بسته بندی در ایران برای کالاهای داخلی و صادراتی چیست؟

بسته بندی در ایران برای تمام کالاها به ویژه در مورد محصولات صادراتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که از طریق نوع بسته بندی ای که برای کالاها در نظر گرفته می شود؛ می توان فرهنگ خود را به جهانیان معرفی نمود.

از جمله مشکلات اصلی صنعت بسته بندی در ایران می توان بالا بودن هزینه های بسته بندی، فرسوده و قدیمی بودن ماشین آلات تولیدی صنعتی، ناپایداری قوانین و مقررات مالی، ارزی، گمرکی و صادراتی، عدم آگاهی و رعایت نکردن کارگاه های تولیدی از استاندارد های داخلی و بین المللی را نام برد. چرا که صاحبان صنعت اطمینانی به دوام مقررات حتی برای یک سال را ندارند و نمی توانند برای آینده برنامه ریزی داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات کاربردی بسته بندی کالای صادراتی

زمانی که صحبت از کالاهای صادراتی می شود فرآیند بسته بندی آن، یک فرآیند بسیار حساس محسوب می شود. برای بسته بندی های صادراتی باید یک سری استاندارد هایی را رعایت کرد. در ایران برای کالاهای صادراتی یک سری ویژگی های مطلوب را برای بسته بندی کالاها در نظر می گیرند تا کالاها در امنیت کامل به دست مشتریان در خارج از کشور برسند. این ویژگی ها عبارت است از:

– بسته بندی باید مقدار متعارفی از کالا را در حد کفایت در خود جای دهد.

– ایمنی کالای درون خود را تضمین کند.

– نوع و جنس ماده سازنده بسته بندی باید از سلامت کافی برخوردار باشد و به همین خاطر باید از مواد اولیه باکیفیت استفاده شود.

– ابعاد و اندازه بسته بندی باید متناسب با کالا باشد.

– دارای علائم ایمنی و اطلاعات بازرگانی باشد.

– اطلاعات ساختن و تولید بر روی آن درج شده باشد.

– در هنگام طراحی آن باید از رنگ ها و طرح های جذاب و نافذ استفاده شود.

– ظاهر بسته بندی باید نیاز مصرف کننده را برطرف کند.

– باید بتوان به کمک آن روش های فروش را مکانیزه کرد.

– بار فرهنگی داشته باشد.

– آدرس و تلفن تولید کننده و توزیع کننده در کشور مقصد بر روی آن درج شده باشد.

– دستورالعمل مصرف کالا باید بر روی بسته بندی نوشته شده باشد.

دستورالعمل های بسته بندی در ایران

برای صنعت بسته بندی در ایران قوانین و دستورالعمل هایی وجود دارد. اگر این دستورالعمل ها به درستی در مورد محصولات صادراتی رعایت شود، شاهد موفقیت خوبی در حوزه صنعت بسته بندی و صادرات محصولات خواهیم بود. این دستورالعمل های بسته بندی کالا عبارت اند از:

– مطابق با بحث های زیست محیطی در بازاریابی هدف

– مطابق با قوانین مورد درخواست هر بازار

– اطلاع رسانی پویا و اعتماد پذیر

– ایجاد هویت ایرانی از طریق بسته بندی کالا

– دارای ویژگی نوآوری شامل خلاقیت پیش تصور و تحلیل آور، نوآور و ایده دهنده.

ویژگی های مطلوب بسته بندی

ضرورت توجه به محصولات صادراتی و بسته بندی در ایران

فاکتورهای زیادی هستند که اهمیت بسته بندی کالا های مختلف بخصوص محصولات کشاورزی و زراعی را توجیه می کنند. از جمله مهمترین عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

– کمک به خودکفایی

– کمک به کاهش ضایعات به ویژه در محصولات کشاورزی

– بازگشت ارزش افزوده محصولات کشاورزی

– پشتیبانی از فعالیت های بخش تولیدی کشور

– ایجاد اشتغال

– برخورداری از مزیت رقابتی

– ایجاد تنوع بیشتر در تولید

– حفظ و ذخیره سازی طولانی تر

– کمک به افزایش کیفیت کالاهای غیر نفتی

چالش ها و مشکلات بسته بندی در ایران

در راستای صادرات محصولات متنوع در ایران باید به نوع بسته بندی نیز توجه نمود. چرا که عدم توجه به ویژگی های بسته بندی مطلوب ، سالانه میلیاردها ریال زیان مالی برای کشور به دنبال داشته است. در این زمینه مسائل و مشکلاتی وجود دارد؛ که نیاز به توجه متولیان در حوزه بسته بندی و صادرات احساس می شود. در ادامه بحث به طور خلاصه این چالش ها را نام می بریم.

1 . فقدان برنامه ریزی جامع در طراحی بسته بندی برای الگوی مصرف جهانی
2 . عدم آشنایی صادرکنندگان در استفاده از بسته بندی در توسعه تجارت
3 . فقدان نظارت و کنترل در خصوص بسته بندی کالاهای صادراتی
4 . عدم احساس رقابت در میان صادر کنندگان کالاهای ایرانی
5 . فقدان تنوع در بسته بندی های صادراتی کالاهای ایرانی
6 . پایین بودن کیفیت بسته بندی کالاهای ایرانی

7 . صدور محصولاتی چون زعفران، خرما و پسته به صورت فله و بسته بندی آن ها در کشورهای واسطه تحت Brand سایر کشورها
8 . افزایش هزینه های بسته بندی در ایران به دلیل وجود تعرفه ها و حقوق گمرکی بالا برای مواد اولیه بسته بندی
9 . بسته بندی نامناسب، ایران را به کشور تک محصولی در صادرات تبدیل کرده است
10 . کشورهای حاشیه جنوب شرقی خلیج فارس از جمله امارات با سرمایه گذاری در صنعت بسته بندی، ایران را بزرگ‌ترین بازار هدف منطقه می دانند
11 . کیفیت نامطلوب بسته بندی مواد غذایی به دلیل عدم استفاده از فناوری های نوین برای رقابت در بازارهای صادراتی مناسب نمی باشد.

ویژگی های مطلوب بسته بندی

انواع کارتن‌ها و خصوصیات مناسب برای آنها

کارتن‌ها دارای انواع متنوعی هستند مانند کارتن لمینتی، کارتن پستی، چاپ فلکسو، جعبه کیبوردی، کارتن فلوت، چاپ افست، جعبه بسته بندی مواد غذایی، کارتن بسته بندی سفید، کارتن بسته بندی میوه صادراتی، کارتن 7 لایه، کارتن 5 کیلویی، کارتن دارویی که هرکدام یک نوع متفاوت از بسته بندی هستند. برخی محصولات نیز انواع مختلفی از بسته بندی هاث مخصوص به خود را دارند. مانند:

کارتن خرما: جعبه خرما پیارم صادراتی، زیره کارتن خرما 2 ردیفه، زیره کارتن خرما 3 ردیفه.

کارتن موزی: کارتن موزی بزرگ سفید، کارتن موزی کوچک قهوه ای، کارتن موزی بزرگ قهوه ای.

جعبه و کارتن بسته بندی کفش: کارتن کفش لمینتی، کارتن کفش کبریتی، کارتن کفش مردانه، کارتن کفش زنانه، کارتن پستی کفش یک عددی.
کارتن پستی: کارتن پستی سایز 1، کارتن پستی سایز 2، کارتن پستی سایز 3، کارتن پستی سایز 4، کارتن پستی سایز 5.

کارتن سینی غذا: کارتن سینی غذا، سینی غذا سایز 2، کارتن سینی غذا سایز 3.

صنعت کارتن سازی

یکی از بزرگترین صنایع تأثیرگذار در فروش تمامی محصولات، صنعت کارتن سازی و جعبه سازی است. اما شرکت‌های کمی وجود دارند که ویژگی های بسته بندی و تمامی نکات در ارتباط با اصول بسته بندی را رعایت می‌کنند. امروزه بیشتر فروش کارخانه جات از طریق فروش اینترنتی کارتن است به همین دلیل اطلاعات دقیق‌تر شده‌اند؛ شما می‌توانید پیش از هر چیز با طرف قرارداد خود کامل آشنا بشوید و نظرات مشتریان را بدانید سپس از ویژگی های مطلوب بسته بندی مطلع شوید و در نهایت تصمیم خود برای خرید محصول بگیرید.

قیمت کارتن

با پیشرفت تکنولوژی شما امروزه به‌ راحتی می‌توانید با مشخص کردن نوع و مقدار کارتنی که می‌خواهید از قیمت آن مطلع شوید. برای مثال قیمت کارتن بادمجان در تعداد هشت هزار تا و از نوع عادی به‌ صورت تک ده هزار تومان است.

راهنمایی آخر

همان‌طور که دریافتیم بسته بندی محصولات در زیبایی و فروش کالای شما بسیار تأثیرگذار است؛ در نتیجه اطلاع از ویژگی های مطلوب بسته بندی و انتخاب یک شرکت مناسب برای تولید بسته بندی هایتان بسیار مهم است. از آنجایی که محصول و بسته بندی آن بزرگ‌ترین راه ارتباطی میان شما و مشتریانتان است، پس می‌توانید با استفاده از بسته بندی های جذاب برای خود برند سازی انجام دهید و  فروش محصولاتتان را افزایش دهید؛  طبیعتا هرچقدر بسته بندی شما خاص‌تر باشد در ذهن مشتری بیشتر باقی می‌ماند و باعث محبوبیت محصول شما می‌شود.

 از رنگ‌های بسیار خیره‌کننده و رنگارنگ در این زمینه استفاده کنید که بسیار مثمر ثمر قرار می‌گیرند و از طرف دیگر موضوع، گاهی مشتریان ممکن است اسم محصول را به یاد نداشته باشند؛ در نتیجه با این روش به‌ راحتی مشتری می‌تواند کالای موردنظر خود را از طریق نوع بسته بندی و رنگ‌های آن پیدا کند که برای فروش محصول شما عالی است. اگر پروژه‌های بزرگ در این زمینه دارید به شما پیشنهاد می‌شود که با متخصصی که شرکت‌های برند را بشناسد و از مزایای آنها مطلع باشد مشورت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

5/5 - (5 امتیاز)
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۵ دیدگاه در “ویژگی های مطلوب بسته بندی در ایران | تولید انواع کارتن بسته بندی

 1. شاکری گفت:

  طرح بسته بندی و نوع کارتن و کیفیت َآن در صادرات خیلی تاثی مهمی داره
  من در یک سال به علت کیفیت پایین کارتن محصولم رو به نصف قیمت به بازهای خارج از شکور فروختم
  بسته بندی مطلوب باعث افزایش فروش میشود

 2. قاسمی گفت:

  کاملا حق باشماست دوست عزیز
  در حال حاضر کمتر شرکتی به فکر پیشرفت است
  بسیاری تنها به پر کردن جیب خود فکر میکنن
  در حالی که بسته بندی مطلوب بااستفاده از خلاقیت در طراحی باعث پیشرفت خود آنهایی میشود که در این حوضه فعالیت دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *