دسته بندی نشده

کارتن پستی | قیمت بروز کارتن

کارتن پستی

به نظر شما کارتون پستی یا کارتن پستی چیست ؟ به کارتن هایی گفته می شود که مهمترین مشخصه آنها داشتن نشان شرکت پست و مشخص بودن جای آدرس فرستنده و گیرنده است. همچنین محل چسبیدن تمبر روی آن مشخص شده است این کارتنها پرمصرف ترین نوع کارتن ها در صنعت بسته بندی است، که تنوع بالایی در سایز و ابعاد دارد. ابعاد کارتنهای پستی متفاوت است و کارتن هایی که ما ارائه می دهیم کارتن های قهوه ای در سایز های 1، 2، 3، 4، 5 و 6 است.  این کارتن ها از ورق های کنگره دار  اولید می شوند. صنعت کارتن سازی گلبرگ باکس با ارائه انواع کارتن های پستی شرایط آسان و سریعی را برای شما جهت خرید جعبه و کارتن بسته بندی پستی ارائه می دهد.

اگر شرکت شما یک وب سایت تجارت الکترونیکی را اداره می کند، باید یک نوع کارتن انتخاب کنید تا محصولاتتان را به مشتریان خود عرضه کنید. نوع جعبه ای که انتخاب می کنید تأثیر بسیار زیادی بر ایمنی و امنیت محصولات شما خواهد گذاشت. انتخاب اشتباه جعبه باعث خرابی محصولات هزینه های اضافی خواهد شد پس باید دقیقا بدانید که کارتون پستی یا کارتن پستی چیست و چگونه است.

 

 

 

 

 

کارتن پستی

کارتن پستی چیست ؟

این نوع کارتن در واقع کارتنی است که اندازه های ثابت و عمومی دارد. اداره پست از این نوع کارتنها برای حمل و نقل بسته های پستی خود استفاده می کند. امروزه مدیران فروشگاه های آنلاین برای ارسال محصولات خود از این نوع کارتن ها استفاده می کنند. همین موضوع باعث شده تا کارتن های بسته بندی را با نام کارتن پستی (کارتون پستی) شناخته شود.

آیا تا به حال بسته ای را پست کرده اید؟ مطمئنا اگر تجربه این کار را داشته باشید از قیمت کارتن های بسته بندی آگاه هستید. اجتناب از خرید این کارتن ها با توجه به ضرورت استفاده از آن ها غیرممکن است. در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی انواع مختلف کارتن برای استفاده های گوناگون تولید می شود. با این وجود هنوز هم عده ای از اهمیت استفاده و خرید کارتن بسته بندی پستی آگاه نیستند.

اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی برایتان توضیح دهیم. تصور کنید به تازگی فروشگاه کتابی را تاسیس کرده اید و محصولات خود را به سراسر کشور ارسال می کنید. در این صورت هنگام پست دیگر نمی توانید از بسته بندی های پاکتی استفاده کنید.

دلیل این امر دو مورد می باشد. اول اینکه اگر تعداد کتاب های ارسالی زیاد باشد آن ها در این نوع بسته بندی جا نمی شوند. دلیل دوم نیز این است که حتی اگر تعداد کتاب ها کم باشد و بتوانید در پاکت های مخصوص پست آن را جای دهید احتمال آسیب رسیدن به کتاب ها زیاد است.

این موضوع صرفا محدود به بسته بندی محصولاتی مانند کتاب نمی شود. در بخش میوه فروشی و تره بار نیز استفاده از کارتن ها بسیار رواج دارد. کارتن هندوانه، کارتن خرما، کارتن بسته بندی میوه صادراتی و بسیاری دیگر از کارتن ها در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که استفاده از کارتن ها نه تنها مفید بلکه در موارد بسیاری ضروری است. در زیر به برخی از مهم ترین موارد و ابهامات که هنگام تهیه و خرید کارتن پستی (کارتون پستی) وجود دارند، اشاره می کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

انواع سایز های کارتن

این نوع کارتن ها بر اساس محصولی که باید حمل کنند، ابعاد متفاوتی دارند. به همین دلیل در هنگام ثبت سفارش به طول، عرض و ارتفاع محصولات خود توجه داشته باشید. چرا که اگر به ابعاد محصولاتتان توجه نداشته باشید، یعنی کالا کوچکتر از کارتن باشد ممکن است در اثر جابه جا شدن دچار آسیب شود و یا بر عکس! پیامدهایی که در هر دو حالت ممکن است پیش بیاید می تواند بر روی برند شما اثر بگذارد و آن را در نظر مشتریان بد جلوه دهد. انواع سایزهای کارتن پستی عبارت اند از:

سایز 1: کارتن مقوایی سه لایه که دارای ابعاد 100*140*198 و وزن 80 گرم است.

سایز 2: کارتنهایی با این سایز، کارتن سه لایه هستند که دارای ابعاد 165*205*270 و وزن 165 گرم  است.

سایز 3: کارتنی مقوایی سه لایه که دارای ابعاد 190*205*305 و وزن 315 گرم است.

سایز 4: کارتن پستی با سایز4، کارتن پنچ لایه بوده که دارای ابعاد 200*260*400 و وزن 505 گرم است.

سایز 5: کارتنی مقوایی از نوع پنچ لایه که دارای ابعاد 250*250*500 و وزن 615 گرم است.

سایز 6: کارتنی مقوایی که پنچ لایه است و دارای ابعاد 320*350*600 و وزن 990 گرم است.

سایز 7: کارتنی مقوایی که دارای پنچ لایه و ابعاد 360*400*600 و وزن 1190 گرم است.

شرکت هایی که از این نوع کارتن استفاده می کنند

– دفاتر پستی و پیشخوان

– شرکت های پستی

– فروشندگان آنلاین مانند لوازم الکترونیکی

– فروشندگان موبایل و لوازم جانبی آن

– ارسال لوازم آرایشی و صنایع دستی کوچک

– باربری ها

– مراسلات اداری و اسناد

ویژگی های این نوع کارتن

– خرید و فروش این کارتنها به صورت عمده انجام می شود

-سایز کارتن های پستی از 1 تا 7 است

-کارتن های تولید شده کوچک از جنس کارتن های 3 لایه و بزرگ ترها از 5 لایه هستند

– مقاومت بالا در برابر رطوبت

-استفاده از نوار مخصوص برای استحکام بیشتر

-کارتن هایی با عمق و طول متفاوت برای انواع کالاها

-استفاده از ضربه گیری جهت پر کردن قضاها

-تنوع در چاپ و رنگ بسته بندی ها

کارتن بسته بندی پستی چیست

مزیت های تولید کارتن پستی

-در هزینه ی بسته بندی ها صرفه جویی می شود

-داشتن بسته بندی خاص و ارسال محصولات

-باعث افزایش فروش محصول می شود و جایگاه فروشگاه را ارتقا می بخشد

-توانایی تولید در سایزهای مختلف

کارتن های پستی تولید شده توسط گلبرگ باکس چه ویژگی هایی دارند؟

-چاپ ویژه ارسال پستی

-کیفیت بالا و مقاومت بالا

-امکان درج آدرس فرستند، گیرنده و کد پستی و دارا بودن محل الصاق تمبر و بارکد

-دارا بودن 6 سایز متنوع با روکش های سفید و قهوه ای

نکته: بارزترین مشخصه کارتن های تولید شده در کارتن سازی گلبرگ باکس داشتن نشان ویژه شرکت ملی پست ایران و جای مشخصی برای نوشتن آدرس فرستنده و گیرنده دارد. علاوه بر این ها جای تمبر بر روی آن مشخص شده است.

نکته: این کارتن ها برای ادارات پست سراسر کشور، دفاتر پیشخوان دولت و ارسال مرسولات شرکت های مختلف مناسب هستند.

ارسال کارتن های پستی

کارتن سازی گلبرگ باکس آماده است تا برای شما عزیزان کارتنهای پستی با انواع سایزهای مختلف را ارائه دهد. تیم ما تمام سعی خود را می کند تا تا در کمترین زمان ممکن ارسال کارتن های پستی را برای شما انجام دهد. تمامی کارتن های تولید شده دارای روکش هایی از نوع قهوه ای و سفید می باشند. همچنین برای طراحی کارتن، طراحی جعبه، طراحی کاتالوگ، طراحی لیبل، طراحی ست اداری، طراحی فلکسو و طراحی لمینت نیز از گلبرگ دیزاین که زیر مجموعه تولیدی کارتن گلبرگ باکس است کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

چاپ کارتن پستی

چاپ کارتن های پستی می تواند به صورت معمولی یعنی چاپ روی کارتن به صورت تک رنگ تا چهار رنگ انجام شود. در حالت عادی بر روی کارتن های پستی چاپ تک رنگ انجام می شود. رنگ این کارتن ها می تواند به صورت سفید و قهوه ای باشد و سپس چاپ بر روی آنها انجام می شود.

اهمیت استفاده از کارتن های دارویی

کارتن دارویی از جمله کارتن های بسته بندی می باشد که استفاده از آن نه تنها مفید بلکه ضروری است. برای حفاظت از دارو در برابر عواملی مانند رطوبت، دما و ضربه باید از کارتن های مقاوم استفاده نمود. علاوه بر آن در هر صورت باید داروها را بسته بندی کرد! همچنین جا به جایی داروها با استفاده از این جعبه ها کار آسان تری است.

بسیاری از کارتن های بسته بندی به دلیل مقاومت کم آن ها، در حین جا به جایی پاره شده و منجر به آسیب دیدن محتویات داخل خود می شوند. بنابراین اگر از کارتن دارویی مناسبی استفاده نکنید ضررهای مالی همواره گریبان گیر شما خواهند بود.

خرید اینترنتی کارتن پستی بسته بندی

از جمله مواردی که امروزه بسیار رونق گرفته اند، خریدهای اینترنتی می باشند. به ویژه با به وجود آمدن رمزهای پویا عموم مردم با خیالی آسوده تر به این نوع خریدها می پردازند. جالب است بدانید که برای خرید کارتن پستی بسته بندی نیز سایت هایی وجود دارند که شما را از مراجعه حضوری به مغازه و فروشگاه ها بی نیاز می کنند. از جمله این سایت ها می توان به گلبرگ باکس اشاره نمود. تنوع در بخش فروشگاه اینترنتی این سایت به اندازه ای بالاست که تقریبا هر نیازی را رفع می کند. با این وجود اگر قصد دارید راجع به خرید اینترنتی از این سایت بیشتر بدانید حتما بخش زیر را به دقت مطالعه نمایید.

 

قیمت کارتنهای پستی

برای برآورد قیمت کارتن به عواملی از قبیل رنگ سفید و یا قهوه ای، کارتن 3 لایه یا کارتن 5 لایه، نوع چاپ، ابعاد کارتن و تعداد تیراژ استفاده شده در هنگام تولید بستگی دارد.

اگر شما هم جزو فروشندگان آنلاین هستید و برای ارسال محصولات خود به دست مشتری از کارتنهای پستی استفاده می کنید، پیشنهاد ما به شما این است که کارتنهایی را انتخاب کنید که بتوانند به خوبی نام برند و یا لوگوی کسب و کار شما را به خوبی به مشتری بشناسند. چرا که مشتری در وهله اول کارتن بسته بندی شما را می بیند پی در نتیجه باید به آن توجه ویژه ای بکنید.

خرید کارتن بسته بندی پستی

شرکت گلبرگ باکس آماده ارائه انواع کارتنهای پستی برای راحتی حال شما مشتریان عزیز است. شما عزیزان می توانید برای خرید انواع کارتن های بسته بندی پستی به سایت ما مراجعه کنید. ما حتی برای راحتی شما خرید آنلاین کارتن های بسته بندی پستی و همچنین سایر کارتن ها را هم برای شما در نظر گرفته ایم تا در هر کجا که هستید بتوانید کارتن مورد نیاز خود را انتخاب کرده و خریداری کنید. رنگ بندی هایی که شما می توانید برای این کارتن ها پستی سفارش دهید رنگ سفید برای محصولات پزشکی، سبز و یا سفید برای محصولات کشاورزی، قرمز برای محصولات سمی و شیمیایی، آبی و نارنجی برای پست های ویژه و رنگ قهوه ای جهت فلزات و تولیدات استفاده می شود.

تنوع در سایز بندی کارتن پستی

از جمله دیگر مواردی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید سایز بندی کارتن پستی و به نوعی انواع سایز کارتن پستی می باشد. به دلیل گستردگی جعبه ها از نظر اندازه، بسیاری افراد هنگام خرید با سردرگمی مواجه می شوند؛ عده ای نیز به اندازه دقیق کارتن توجهی نکرده و صرفا کارتنی را تهیه می کنند که محصولاتشان در آن ها به سادگی جای گیرد. درست است که خرید کارتن پستی بزرگ بهتر از تهیه کارتنی است که محصول در آن جای نگیرد اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر کارتن بیش از اندازه برای محصولتان بزرگ باشد، باز هم مشکلاتی را برایتان در پی خواهد داشت.

تفاوتی ندارد کارتن انتخابی شما کارتن بسته بندی آجیل باشد و یا کارتن بسته بندی پسته صادراتی در هر صورت اگر اندازه جعبه بیش از نیازتان بزرگ باشد، محصول درون بسته بندی جا به جا شده و ممکن است آسیب ببیند. این موضوع در رابطه با کارتن هایی با اندازه کوچک نیز صدق می کند.

بدین معنی که اگر کارتن پستی برای محصول شما کوچک باشد باز هم هنگام جا به جایی، در مقابل ضربه ها مقاومت زیادی نخواهد داشت. بنابراین برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلاتی از این قبیل بهتر است، کارتن پستی بسته بندی را متناسب با محصول خود و تنها کمی بزرگ تر انتخاب نمایید.

خرید عمده کارتن پستی                       

اگر از جمله افرادی هستید که قصد تهیه تعداد زیادی جعبه را دارید پیشنهاد ما به شما خرید عمده کارتن پستی می باشد. این کار علاوه بر صرفه جویی در وقت شما، هزینه کمتری را نیز برایتان به همراه خواهد داشت. با وجود اینکه تعداد مراکزی که پخش عمده کارتن پستی را انجام می دهند زیاد نیست اما باز هم می توان مراکز فروش کارتن پستی معتبری را پیدا کرد که این کار را انجام دهند. با این وجود اگر هنوز هم از اهمیت خرید عمده کارتن پستی اطلاع زیادی ندارید به مثال زیر دقت کنید.

فرض کنید قصد خرید چندین کارتن بسته بندی پستی برای فروشگاهتان را دارید. می توانید به یکی از سایت های فروش اینترنتی کارتن مراجعه کرده و کارتن مورد نظر خود را انتخاب نمایید. با توجه به زمینه فعالیت فروشگاهتان می توانید کارتن بسته بندی زرشک، جعبه بسته بندی مواد غذایی، کارتن بسته بندی سفید و یا حتی کارتن بسته بندی میوه صادراتی را تهیه نمایید.

اما اگر قرار باشد هر دفعه برای خرید 20 الی 30 عدد کارتن به این سایت ها مراجعه کنید، هم زمانتان را از دست می دهید و هم هزینه حمل و نقل زیادی را متحمل خواهید شد. هنگام خرید عمده کارتن پستی بهتر است به این نکته که تنوع کارتن های ارائه شده چه میزان است نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال یک آرشیو کامل باید دارای انواع مختلفی از کارتن ها مانند کارتن پستی سه لایه، کارتن مقوایی پستی، کارتن بسته بندی زرشک و جعبه بسته بندی مواد غذایی باشد.

بنابراین می توانید هنگام مراجعه به یکی از سایت های فروش اینترنتی کارتن اقدام به خرید عمده کارتن پستی (کارتون پستی) نمایید. در این صورت مزایایی که کمی پیش تر به آن اشاره کردیم نیز شامل حالتان خواهند شد. همچنین برای اطلاع از هزینه ها می توانید با مشاهده لیست قیمت چاپ کارتن پستی از قیمت انواع کارتن پستی آگاه شوید.

تنوع در رنگ بندی

از دیگر مشکلاتی که کسب و کارهای مختلف همواره با آن ها دست و پنجه نرم می کنند، زیاد بودن کارتن پستی قهوه ای نسبت به کارتن بسته بندی سفید می باشد. شاید برای برخی افراد این مورد اهمیت زیادی نداشته باشد اما برای عده ای دیگر موضوع مذکور اهمیت ویژه ای دارا است. در هر صورت در گلبرگ باکس در رابطه با رنگ بندی هیچ مشکلی نخواهید داشت و با تنوع بالایی چه در رابطه با رنگ بندی و چه در رابطه با انواع سایز کارتن پستی (کارتون پستی) رو به رو خواهید بود.

جمع بندی

در صنعت کارتن سازی انواع مختلفی از کارتن ها برای مصارف گوناگون تهیه و تولید می شوند. از کارتن لمینتی گرفته تا کارتن بسته بندی میوه صادراتی و کارتن بسته بندی خشکبار. انتخاب جعبه و کارتن بسته بندی برخلاف نظر عموم اقدام ساده ای نیست و شخص باید جعبه ای را انتخاب کند تا سایز آن کاملا با اندازه محصول مورد نظر تناسب داشته باشد. البته اگر در انتخاب کارتن های پستی عجله دارید می توانید از کارتن پستی آماده و یا قالب آماده کارتن ها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که قالب های مذکور از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردار می باشند.

اگر قصد خرید کارتن پستی در تهران و یا خرید کارتن پستی در کرج را دارید می توانید با مشاوران گلبرگ باکس در تماس باشید تا خریدی لذت بخش را تجربه کنید.

در این مقاله ما سعی کردیم معنی و مفهوم کارتن پستی چیست را به شما بیاموزیم و نکته آخر اینکه  شما مشتریان عزیز می توانید برای خرید انواع کارتنهای پستی در سایت ما در عرض 3 دقیقه می توانید استعلام قیمت کارتن مورد نیاز خود را بگیرید.

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

 

 

 

 

2.7/5 - (12 امتیاز)
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۳۳ دیدگاه در “کارتن پستی | قیمت بروز کارتن

 1. صحرایی گفت:

  سلام وقتتون بخیر.. من فروشنده هستم و محصولاتی مثل چینی و کریستال رو به صورت آنلاین می فروشم و برای مشتری ارسال می کنم.. برای همین به دنبال یک کارتن برای بسته بندی محصولاتم هستم که تا رسیدن به دست مشتری آسیبی بنه اون ها وارد نشه… میشه من رو راهنمایی کنید… ممنون..

 2. صادقی گفت:

  سلام خسته نباشید.. کارتن پستی برای ارسال قاب میخوام؟! چطور سفارش بدم.. قیمتش چقدره؟!

  1. سلام کاربر گرامی لطفا با شماره زیر تماس بگیرید ۰۲۶۹۱۳۰۰۳۰۱

 3. باقری گفت:

  سلام
  من می خواهم وسایلی مثل اشیای عتیقه و سکه و جواهرت رو پست کنم باید از چه کارتنی استفاده کنم ؟

 4. دنیا صارمی نمین گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من می خوام مجسمه و یک لیوان رو برای کانادا بفرستم، می تونم از کارتن پستی استفاده کنم؟

  1. سلام کاربر گرامی بله امکان این کار وجود داره. لطفا با شماره ۰۹۲۲۶۶۵۶۰۶۲ تماس بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند

 5. محمد گفت:

  سلام با کارتن میوه صادراتی چند کیلو میوه می تونیم بفرستیم؟

 6. نادیا گفت:

  سلام.. اگر بخوام وسایل شکستی را برای یکی از دوستم به لندن ارسال کنم..استفاده از این کارتن مفید؟ از شکستن وسایل جلوگیری میکنه؟

 7. زهرا حسین پور گفت:

  بسته بندی صنعتی یعنی چی؟

  1. برای اشنایی با بسته بندی صنعتی و موارد استفاده محتوای مربوطه رو مطالعه کنید

 8. رسولی گفت:

  کارتن پستی در چه سایز هایی تولید میکنید؟ من برای سایز ۳ و چهار، حدود ۱۰۰۰ تا کارتن میخوام اما کرج نیستم و برای شهرستان میخوام. امکان ارسال سفارش رو دارید؟

  1. کارتن پستی سایز ۱ تا ۵ در کارتن سازی گلبرگ باکس تولید می شود.

 9. جوادی گفت:

  سلام کارتن پستی اماده هم دارید، یک ۱۰۰۰ تا کارتن پستی میخوام برای تهران

  1. سلام منظورتون کارتن اماده و بدون چاپ است ؟

 10. جوادی گفت:

  کارتن پستی اماده و با چاپ شرکت پست ایران منظورمه

  1. بله داریم در پک های ۱۰۰۰ تایی

 11. سلام شما کارتن پستی توی همه سایز تولید می کنید؟ در چه تیراژی ؟ هزینه کارتن پستی سفید چقدره ؟

  1. درود کاربر گرامی بله کارتن پستی از سایز ۱ تا ۵ تولید می کنیم در تیراژ بالای ۱۵۰۰ تا ، برای استعلام قیمت کارتن پستی سفید یا قهوه ای می توانید به بخش استعلام قیمت مراجعه کنید و یا از فروشگاه گلبرگ باکس دیدن کنید و پکیج های اماده را تهیه کنید

 12. maghsudi گفت:

  من سفارش برای اصفهان میخوام. می تونم خرید کارتن پستی رو از طریق سایتتون انجام بدم و برام ارسال کنید به شهرضا ؟

  1. بله کاربر گرامی می توانید این کار رو انجام بدید، لطفا از بخش استعلام قیمت کارتن، سفارش خود را ثبت کنید و یا با پشتیبانی کارخانه تماس حاصل فرمایید . خرید کارتن پستی هم به صورت انلاین و هم به صورت تلفنی و غیر حضوری انجام می شود

 13. شهلا عبدالله خانی گفت:

  سلام برای حمل و نقل مطمئن اقلام دارویی مثل سرم چه سایز کارتنی مناسب است؟

  1. سلام لطفا با بخش فروش با شماره ۰۹۲۲۶۶۵۶۰۶۲ تماس بگیرید

 14. مردانشاهی گفت:

  سلام پک پانصدتایی کارتن سایز ۳ را برای کرمان سفارش دادم ولی هنوز جوابی به درخواستم داده نشده لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام روز بخیر همین الان پیگیری میکنم با همکارانم. بابت تاخیر عذرخواهی میکنم

 15. بهرامی گفت:

  برای ارسال البسه برای کمپ کوهستانی به کارتن هایی نیاز داریم که توسط فرد قابل حمل بوده و در هوای بارانی هم مقاوم باشد چه کارتنی را پیشنهاد می کنید؟

  1. بهتره از کارتن دسته دار و لمینتی استفاده کنید

 16. moin گفت:

  سلام.شما کارتن پستی هم میخرین چون من میخولم بفروشم یا اگه سایتی دیگه هست که کارتن پستی بخره بی زحمت جواب جواب بدین.

  1. سلام گلبرگ باکس یک کارخانه تولید کارتن هست. خیر کارتن خریداری نمیکنیم

 17. کتایون گفت:

  کارتن پستی سفید برای حمل محصولات دارویی مناسب تر است یا قهوه ای و چرا؟

 18. سحر محمدی گفت:

  یه جایی از سایتتون دیدم که فقط توی تیراژ بالا کارتن تولید میکنید، من از همه سایز های کارتن پستی میخوام. می تونید از هر ۵ سایز کارتن پستی برام ۲۰۰ تا طراحی و تولید کنید که روی هم بشه ۱۰۰۰ تا ؟

  1. بله در این مقدار میشه تولید کرد

 19. رستا منش گفت:

  سلام
  من محصولاتی مثل اینه و روشویی های سرویس بهداشتی تولید میکنم
  برای ارسال این ها از چه کارتنی استفاده کنم
  نوجه کنید که اینا خیلی سنگین هستن
  ممنون میشه راهنماییم کنید

 20. مشکات گفت:

  برای ارسال لوستر ها و آباژور ها از این کارتن ها میشه استفاده کرد
  یا قالب دیگری باید باشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *