دسته بندی نشده

کارتن آسپتیک

کارتن آسپتیک

کارتن آسپتیک

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چگونه ممکن است مواد غذایی درون بسته‌بندی بدون فاسد شدن، سالم باقی بمانند؟ جواب این سوال بسیار روشن است. استفاده از کارتن آسپتیک یا aseptic، ماندگاری نوشیدنی و مواد غذایی را چندین برابر افزایش می دهد. ابداع روش‌ بسته بندی با کارتن‌های آسپتیک تحول بزرگی در صنعت بسته‌بندی بود که باعث حفظ ارزش غذایی می‌شد. در واقع ویژگی ‌های مطلوب بسته‌بندی باعث حفظ ارزش غذایی می‌شدند. در ادامه درباره این سوال که کارتن آسپتیک چیست، مزایای کارتن آسپتیک، ویژگی‌های کارتن آسپتیک، کاربرد و انواع کارتن آسپتیک و همچنین کاربرد های کارتن آسپیتک صحبت می‌کنیم.

کارتن‌های آسپتیک چیست؟

کارتن آسپتیک چیست؟ به طور کلی منظور از آسپتیک یا aseptic ضدعفونی کردن مواد غذایی فاسد شدنی است. خیلی از مواد غذایی هستند که در برابر نور یا گرما، خاصیت خود را از دست می‌دهند و دیگر قابل استفاده نیستند. به همین دلیل است که کارتن‌های مخصوصی برای بسته‌بندی این نوع مواد غذایی ایجاد شدند تا قابلیت پایداری آن‌ها را افزایش دهند.

کارتن خربزه، کارتن گردو، کارتن انگور، کارتن انار، جعبه زردآلو و کارتن گوجه گیلاسی همگی باعث افزایش ماندگاری و محافظت از مواد درون جعبه می‌شوند. بنابراین در پاسخ به این سوال که کارتن آسپتیک چیست باید گفت این نام به خاطر تاثیر زیادی که در افزایش ماندگاری مواد غذایی دارد انتخاب شده است و ریشه لغت به مفهوم ضدعفونی کردن برمی‌گردد.

کاربردهای کارتن آسپتیک چیست؟

کاربرد کارتن‌های آسپتیک یا aseptic به همین چند سال اخیر برمی‌گردد و سابقه چندان طولانی ندارد. در واقع صنعت بسته‌بندی هم مانند سایر صنعت‌ها، به مرور پیشرفت کرده است و متخصصین این حوزه راهی برای افزایش کیفیت و ماندگاری مواد درون بسته بندی ابداع کرده‌اند تا مشکل فاسد شدن مواد غذایی درون بسته‌بندی را حل کنند. همان‌طور که در مقدمه هم اشاره کردیم، یکی از ویژگی‌های کارتن‌های آسپتیک این است که ماندگاری مواد‌ غذایی را افزایش دهد. اگر نمی‌دانید که کاربرد کارتن آسپتیک دقیقا برای چه موادی است، بهتر است نگاهی به لیست زیر بیاندازید.

– کارتن بسته بندی لیمو ترش: کارتن بسته بندی لیمو ترش آسپتیک، از خراب شدن آن جلوگیری می‌کند.

– کارتن بسته بندی حبوبات: استفاده از آسپتیک برای کارتن بسته بندی حبوبات، کیفیت آن‌ها را حفظ خواهد کرد.

کارتن بسته بندی شیک برای شکلات: استفاده از آسپتیک برای کارتن بسته بندی شکلات باعث ماندگاری بیشتر آن خواهد شد.

– کارتن بسته بندی عمده: به دلیل مزایای کارتن آسپتیک در کاهش هزینه و محافظت، بهتر است برای کارتن بسته بندی عمده استفاده شود.

– کارتن بسته بندی قارچ: برای بسته بندی قارچ بهتر است از کارتن بسته بندی قارچ آسپتیک استفاده کنید.

– کارتن بسته بندی کتاب: همانند سایر موارد قبلی، بهترین نوع کارتن بسته بندی کتاب، نوع آسپتیک است.

– کارتن بسته بندی کشمش: برای کارتن بسته بندی کشمش بهتر است که از آسپتیک استفاده شود.

– کارتن بسته بندی کیک و کلوچه: به دلیل ویژگی‌هایی که آسپتیک دارد، استفاد از آن برای کارتن بسته‌بندی کیک و کلوچه مناسب خواهد بود.

– کارتن بسته بندی گوجه: برای محافظت از گوجه و حفظ کیفیت آن، کارتن بسته بندی گوجه آسپتیک، انتخاب مناسبی است.

– کارتن انبه: برای کارتن انبه هم انواع مخصوصی از کارتن‌های آسپتیک استفاده می‌شود.

– کارتن گیلاس و آلبالو: از آسپتیک برای کارتن گیلاس و آلبالو هم استفاده می‌شود.

کارتن آسپتیک

انواع کارتن‌های آسپتیک

یکی از نمونه‌های کاربرد و انواع کارتن آسپتیک، اجناسی غیر از مواد غذایی می باشند. کارتن کفش لمینتی، کارتن پستی، کارتن حمل جوجه، کارتن 7 لایه، کارتن 5 کیلویی، کارتن منقسم، کارتن گردو، کارتن خربزه، کارتن خیار، کارتن سیب و کارتن موزی بزرگ سفید چند نمونه از انواع کارتن آسپتیک هستند. کارتن‌های آسپتیک با توجه به کاربردی که دارند ساخته می‌شود تا بتواند بیشترین کارایی را داشته باشد. استفاده از مزایای کارتن آسپتیک باعث شده است تا در بسیاری از بسته بندی‌های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

به عنوان مثال برای کارتن کفش لمینتی، کارتن کفش کبریتی، کارتن کفش زنانه و کارتن کفش مردانه هم از این نوع کارتن‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر مزایای کارتن آسپتیک این است که در افزایش فروش هم تاثیر دارد. استفاده از کارتن کفش لمینتی، کارتن کفش زنانه و کارتن کفش مردانه علاوه بر افزایش میزان فروش باعث زیبایی بسته بندی محصول هم می‌شود. کارتن لمینتی یکی دیگر از کاربردهای این نوع کارتن است که برای اولین بار در سال 1980 مورد استفاده قرار گرفت.

این نوع کارتن در همان سال‌های ابتدایی به سرعت مورد استقبال بازار واقع شد و تا به امروز هم تقاضای زیادی برای این خرید کارتن لمینتی وجود دارد. بعضی از کارتن‌ها هم هستند که به صورت چند لایه چاپ می‌شوند. برای مثال می‌توان به کارتن 7 لایه اشاره کرد. کارتن‌ها برای بسته‌بندی اقلام مختلفی به کار می‌روند برای مثال کارتن کفش کبریتی یک نوع دیگر است.

کارتن کفش کبریتی هم به صورت قالب آماده قابل تهیه است و هم اینکه می‌توانید آن را به صورت دلخواه سفارش دهید. نه تنها برای بسته بندی کفش، بلکه برای بسته بندی غذا از هم از این نوع کارتن استفاده می‌شود. مثلا کارتن فست فود یک نمونه است. برای سفارش کارتن فست فود باید حداقل تعداد مشخصی کارتن سفارش دهید.

 

 

 

 

 

فاکتورهای موثر در خرید کارتن آسپتیک

در هنگام خرید کارتن آسپتیک فاکتورهای مختلفی از جمله قیمت کارتن مطرح می‌شود. قیمت کارتن بستگی به نوع و اندازه آن دارد. بعضی از کارتن‌ها به صورت قالب آماده کارتن به فروش می‌رسند و در بعضی موارد چاپ کارتن صورت سفارشی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که قیمت قالب آماده کارتن نسبت به چاپ کارتن کمتر است. بعضی از کارتن‌ها مخصوص ظروف هستند.

 برای مثال کارتن سینی غذا سایز 3 به صورت خاص طبق ابعاد آن چاپ می‌شود. لازم به ذکر است که چاپ و بسته بندی کارتن سینی غذا و  سینی غذا سایز 2 هم انجام می‌شود که همگی آن‌ها قیمت‌های متفاوت دارند. بین انواع کارتن‌ها تفاوت قیمتی وجود دارد. مثلا قیمت کارتن بادمجان با کارتن بستنی فرق دارد. قیمت کارتن بادمجان معمولا نسبت به قیمت کارتن بستنی بیشتر است. همچنین تعداد سفارش کمتری هم دارد.

برای خرید یک کارتن مناسب باید وزن محتوای درونی را هم در نظر گرفت. برای مثال کارتن 5 کیلویی کارتنی است که برای میوه یا اشیا سنگین استفاده می‌شود. کارتن 5 کیلویی برای مواردی مانند هنداونه یا سایر میوه‌های سنگین استفاده می‌شود. چاپ فوری هم یکی دیگر از فاکتورهای موثر در حین سفارش است. چاپ فوری نوعی چاپ است که در مدت زمان کمتری برای مشتری انجام می‌شود.

کارتن‌های آسپتیک چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از ویژگی‌ کارتن‌های آسپتیک افزایش میزان حفاظت فیزیکی از محتوای درون جعبه است. فرقی نمی‌کند که کارتن حمل جوجه باشد، کارتن بسته‌بندی کتاب باشد یا اینکه کارتن سیب یا کارتن خیار باشد. به هر حال وقتی کارتن از نوع آسپتیک باشد، حفاظت فیزیکی محتویات درونی تضمین شده است. لازم به ذکر است که استفاده از چنین کارتنی به عنوان کارتن ظروف چینی لازم است. چون کارتن چینی باید مقاومت لازم را داشته باشد. همچنین کارتن لیوان هم باید از نظر استحکام، کیفیت خوبی داشته باشد، چون کارتن لیوان اگر آسیب پذیر باشد، با اولین ضربه باعث شکستن لیوان‌ها می‌شود.

کارتن آسپتیک

یکی دیگر از ویژگی‌ کارتن‌های آسپتیک این است که از میوه‌ها در برابر نور و گرما محافظت می‌کند. برای مثال کارتن توت فرنگی از خراب شده میوه در اثر تابش نور آفتاب محافظت می‌کند. استفاده از کارتن توت فرنگی یکی از انواع کارتن آسپتیک است. نمونه دیگر، کارتن خیار 5 لایه است. کارتن خیار 5 لایه باعث حفاظت خیار در برابر عوامل محیطی می‌شود. استفاده از کارتن برای جعبه خرما پیارم صادراتی هم باعث ماندگاری بالای آن می‌شود. جعبه خرما پیارم صادراتی چون به خارج از کشور صادر می‌شود، باید از فاسد شدن خرما جلوگیری کند.

کارتن‌های پستی

کاربرد کارتن آسپتیک بسیار متنوع است. برای مثال کارتن پستی کتاب نمونه دیگری از کاربرد کارتن آسپتیک است. در چاپ و بسته بندی کارتن‌های مخصوص کتاب معمولا از این نوع استفاده می‌شود تا کتاب‌ها به سلامت به مقصد برسند. کارتن پستی کتاب با سایر کارتن‌های مواد غذایی مانند کارتن خربزه تفاوت دارد. در بعضی کارتن‌ها لازم است نوع بسته‌بندی، مانع از فاسد شدن میوه شود ولی در کارتن‌های پستی، حفاظت فیزیکی اهمیت بیشتری دارد. چون کتاب مانند غذا فاسد نمی‌شود. به طور کلی یکی از مواردی که می‌توان برای کاربرد و انواع کارتن آسپتیک نام برد، کارتن‌های پستی است که در ادامه لیست آن‌ها ذکر شده است:

کارتن پستی سایز 1

کارتن پستی سایز 2

کارتن پستی سایز 3

کارتن پستی سایز 4

کارتن پستی سایز 5

کارتن پستی سایز 1 ابعاد کوچکتری دارد. کارتن پستی سایز 2 اندازه بزرگتری نسبت به سایز 1 دارد. ارتفاع هردو کارتن 100 میلی متر است و تفاوت آن‌ها در طول و عرضشان است. همچنین ارتفاع کارتن پستی سایز 3، کارتن پستی سایز 4 و کارتن پستی سایز 5 به ترتیب برابر 150، 200 و 200 است. در ادامه کاربرد و انواع کارتن آسپتیک به معرفی کارتن مخصوص کفش می‌پردازیم. بعضی از کارتن‌های پستی مانند کارتن پستی کفش یک عددی هم با ابعاد و سایز مخصوصی چاپ می‌شوند. کارتن پستی کفش یک عددی برای ارسال یک کفش استفاده می‌شود.

کارتن آسپتیک برای بسته‌بندی میوه

کارتن گوجه دو ردیفه سفید، کارتن گوجه دو ردیفه قهوه‌ای دو نمونه دیگر از کاربرد های کارتن آسپتیک هستند. گوجه مانند سایر میوه‌ها از جمله توت فرنگی، انبه، خربزه و غیره در حین جابه‌جایی نیاز به محافظت فیزیکی دارد. کارتن گوجه دو ردیفه سفید و کارتن گوجه دو ردیفه قهوه ‌ی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هوا به صورت آزاد درون جعبه چرخش کند و میوه خراب نشود. همانند گوجه، کارتن خیار قهوه‌ای هم استفاده زیادی دارد. کارتن خیار قهوه‌ای از خراب شدن و گندیدن میوه درون جعبه، ممانعت می‌کند.

کارتن آسپتیک

 کارتن انگور هم به همین شکل است. کشمکش که از انگور به دست می‌آید، هم در حین حمل و نقل باید از عوامل محیطی محافظت شود. بنابراین از کارتن کشمش آسپتیک استفاده می‌شود. از آسپتیک برای جعبه زردآلود هم جهت محافظت از گندیده شدن استفاده می‌شود. کارتن انار هم یکی دیگر ازکاربرد های کارتن آسپتیک برای میوه است. به طور کلی استفاده از آسپتیک برای بسته بندی میوه و ویژگی های مطلوب بسته بندی که دارد، باعث سالم ماندن آن‌ها می‌شود. در ادامه سایر موارد چاپ کارتن برای موز را مشاهده می‌کنید:

– کارتن موزی بزرگ سفید

کارتن موزی کوچک قهوه ای

کارتن موزی بزرگ قهوه ای

کارتن موزی بزرگ سفید یا کارتن موزی بزرگ قهوه‌ ای تنها در رنگ متفاوت هستند و هر دو از نظر ابعاد یکسان اند؛ اما کارتن موزی کوچک قهوه ای حجم کمتری نسبت به آن‌ها دارد.

کلام آخر

کارتن یخچال، کارتن فست فود، کارتن منقسم ،کارتن فلوت، جعبه کیبوردی، زیره کارتن خرما 3 ردیفه همگی از نمونه‌های کارتن آسپتیک هستند. این نوع کارتن به دلیل مزایایی که دارد در بسته‌بندی انواع مواد و اجناس در ابعاد مختلف استفاده می‌شود. ابعاد زیره کارتن خرما 3 ردیفه، جعبه کیبوردی، کارتن یخچال، کارتن فست فود و کارتن فلوت با توجه به اندازه مواد یا کالا چاپ می‌شوند. در این مطلب از کارتن سازی و جعبه سازی گلبرگ باکس به بررسی تمامی کاربردهایی که کارتن‌های آسپتیک دارند به طور کامل پرداختیم. شما نیز اگر نیاز به سفارش کارتن در تیراژ بالای 1000 دارید می توانید از کارتن سازی گلبرگ که یک کارخانه تولید کارتن با سابقه و معتبر در این زمینه است، کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

۷ دیدگاه در “کارتن آسپتیک

 1. محمدنژاد گفت:

  سلام من دنبال سفارش کارتون برای بسته بندی لوازم برقی بود که به این مطلب بر خوردم خیلی جالب بود مرسی

  1. سلام..سعی ما در جهت جلب رضایت شما و کمک به شماست

 2. شور انگیزیان گفت:

  از این نوع بسته بندی ها میشه برای زیتون شور هم استفاده کرد ؟

  1. سلام..آسپتیک به معنی ضد عفونی شدن می باشد. در تولید ورق آسپتیک از یک لایه آلومینیوم استفاده می شود که این لایه از ورود اکسیژن و هوا به داخل کارتن جلوگیری میکند. از کارتن آسپتیک در بسته بندی محصولات غذایی مانند شیر، ماست و پنیر استفاده می شود

 3. صدوقی گفت:

  روز بخیر
  درود برشما
  از این نوع کارتن آسپتیک امکانش هست برای غذا های آماده هم استفاده بشه
  مثل خوراک لوبیا

 4. شاهکلایی گفت:

  این کارتن ها خیلی مهمه که کیفیت بالایی باشه
  چون ممکنه باعث فاسد شد خوراکی یا نوشیدنی ها بشه
  مرسی از گلبرگ باکس
  ما مدت هاست سفارشاتمونو به شما میدیم

  1. سلام… تشکر فراوان از شما که ما رو انتخاب کردید..به امید همکاری های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *