دسته بندی نشده

10تا از نکات مهم در بسته بندی محصولات

10 نکته کلیدی در بسته بندی محصولات

رعایت کردن نکات مهم بسته­ بندی محصولات نقش مهمی در فروش محصولات دارد. معمولا بسته ­بندی با هدف نگهداری و حفاظت محصول انجام می­شود. اما نقش بسته­ بندی محصولات بسیار بیشتر از این است. بسته­ بندی نقش بسزایی در معرفی و فروش محصول دارد. بسته ­بندی در واقع شناسنامه شرکت شما است. در نتیجه مشتری را مجاب به خرید بیشتر محصول می­کند. امروزه بسته ­بندی­های کارتنی که در صنعت کارتن­ سازی و جعبه سازی تولید می­شوند. استاندارد ترین و پر­کاربرد­ترین روش در بسته­ بندی و مراقبت از محصولات بشمار می­روند و  شما می­توانید از آنها برای بسته­ بندی محصولات خود استفاده کنید. این فرآیند را می­توان هنر و تکنولوژی محافظت از محصول دانست. 

در واقع سیستمی است برای انتقال محصول از انبار برای توزیع و در نهایت فروش. بسته­ بندی به فرد کمک می­کند تا در یک فروشگاه بزرگ و شلوغ بتواند محصول مورد نظر خود خود را به آسانی و به سرعت پیدا کند. یا زمانی که فرد نمی­داند با چه محصولی رو­به ­رو است اطلاعات مفیدی از درون بسته به مشتری بدهد. در این مقاله قصد داریم نکات مهم در بسته­ بندی محصولات را عنوان کنیم.

 خلاقیت داشته باشید

می­توان برای بسته­ بندی محصولات از شکل­های مختلف بهره برد. شما می­توانید یک بسته­ بندی خوب خلاق داشته باشید. بسته­ بندی طراحی شده باید برای مشتری جذاب باشد و او را به هیجان بیاورد.

10 نکته کلیدی در بسته¬بندی محصولات

قلم و رنگ مناسبی انتخاب کنید

برای نوشته­ های روی بسته­ بندی محصول از ترکیب و کنتراست مناسب استفاده کنید. از خط ­های فانتزی نا­خوانا استفاده نکنید زیرا برای مشتری نا­مفهوم خواهد بود. از ترکیب رنگ­ ها در روی بسته درست استفاده کنید. مثلا اگر بسته­ بندی قرمز است از رنگ نارنجی برای نوشته­ ها استفاده نکنید. بنابراین قلم روی بسته­ بندی محصولات شما باید خوانا و با رنگ اصلی کارتن بسته­ بندی هماهنگ باشد.

از بر­چسب­ های خوانا و واضح استفاده کنید

بر­چسب­ ها می­توانند اطلاعات زیادی را به مشتری انتقال دهند. بنابراین بهتر است بر­چسب­ ها خوانا و روشن باشند. نوشته­ های روی محصول بیش از اندازه ریز نباشند. زیرا افراد به هنگام خرید حتما از طریق این بر­چسب­ ها محصولات را با هم مقایسه می­کنند در نتیجه خوانا و مناسب بودن خط روی برچسب کمک بسیاری به فروش محصول مورد نظر می­کند.

 

 

 

از تصاویر بهره بگیرید

عکس انتخابی باید معرف خوبی برای محصول درون بسته باشد. بنابراین عکس باید کاملا واضح و راهنمای خوبی باشد تا مشتری با دیدن آن تصمیم بگیرد محصول را بخرد. برای همین است که مثلا در طراحی بسته­ بندی اسباب­بازی کودکان از شخصیت­های کارتونی استفاده می­شود. در واقع بسته ­بندی­هایی که محصول قابل دیدن نیستند باید عکسی کاملا واقعی و واضح از محصول روی جلد بسته­ بندی وجود داشته باشد تا مشتری بداند داخل بسته­ بندی با چه محصولی مواجه می­شود. عکس روی بسته بایستی با محصول داخل آن یکی باشد تا علاوه بر اینکه میل مشتری را تحریک می­کند او را وادار به خرید کند. بنابراین برای عکس روی بسته­ بندی هزینه و زمان کافی بگذارید. شما با این کار در واقع سرمایه­ گذاری می­کنید.

بسته­ بندی شناسنامه محصول است

بسته ­بندی محصولات معرف محصول داخل بسته است و محصول را به وضوح معرفی می­کند. مثلا در طراحی بسته ­بندی حتما از تصویری استفاده شود که مرتبط با محصول داخل بسته باشد تا مشتری  را گمراه نکند. بسته­ بندی باید مطابق استاندارد­های جهانی برای جلب توجه و اعتماد مشتری باشد اما زیاده­ روی در طراحی باعث انحراف مشتری می­شود. در نتیجه بسته­ بندی که به بازار ارائه می­کنید عامل مهمی در خرید محصول شماست. در صنایع غذایی بسته بندی به شکل ویژه­ای انجام می­گیرد. زیرا محصولات غذایی فساد پذیر هستند. تدابیر خاصی برای رسیدن اینگونه محصولات فبل از فاسد شدن به دست مشتری باید داشته باشید. این امر خود تاثیر شگرفی بر استراتژی فروش شما می­گذارد.

بسته بندی محصولات

زبان روی بسته­ بندی محصولات

باید دارای املا و دستور زبان صحیحی باشد تا اعتماد مصرف­ کننده کاملا جلب شود زیرا املا و نگارش مناسب روی بسته­ بندی نشان از کیفیت محصول دارد. بیشتر محصولاتی که اینگونه اشتباهات را دارند محصولاتی با کیفیت پایین هستند.

بسته­ بندی باید مهر­و­موم شده باشد

دو تا از نکات مهم در بسته بندی محصولات عبارت اند از:

 • حفاظت کامل داشته باشد.
 • مهر و موم شده باشد.

اگر بسته­ بندی محصولات طوری به نظر برسد که مشتری تصور کند باز شده از خرید صرف­ نظر می­کند. در نتیجه فروش محصول شما دچار مشکل می­شود. پس بسته­ بندی محصولات باید طوری باشد که امنیت محصول را تامین کند. کار با متخصصان بسته بندی به شما کمک می­کند زیرا آنها می­دانند که بسته­ بندی با توجه به محصول داخل آن طراحی شود.

 

کار با بسته ­بندی آسان باشد

مدل بسته ­بندی بسیار مهم است. از بسته­ بندی­های بزرگ خود­داری کنید زیرا مصرف­ کننده ­ها به دلیل نداشتن وقت کافی ترجیح می­دهند از بسته­ بندی­هایی آسان و ساده استفاده کنند بنابراین کار را برایشان آسان کنید. حتما روی بسته ­بندی راهنمایی جهت نحوه صحیح باز کردن بسته ­بندی را به مشتری ارائه دهید زیرا مصرف­ کنندگان تمایل دارند که از محصولاتی استفاده کنند که بتوانند بسته­ بندی آنها را  به راحتی باز کنند و زمان زیادی صرف این موضوع نشود.

سادگی بسته­ بندی

در نظر داشته باشید یک محصول با طراحی ساده و تاثیر­گذار بسیار بهتر از یک بسته­ بندی شلوغ است. بنابراین بسته ­بندی محصولات در عین سادگی باید جذاب باشد. استفاده از آن برای تمامی افراد آسان باشد. ترکیب رنگی مناسبی داشته باشد.ممکن است محصولاتی از بیرون عالی به نظر بیایند اما داخل بسته ­بندی در خور توجه نباشد. بنابراین بسته­ بندی ساده و در عین حال باید دارای شفافیت باشد. برای طراحی بسته­ بندی نباید زیاده­ روی شود که مشتری را به اشتباه اندازد.

هزینه­ ها بسته بندی محصولات

معمولا بسته­ بندی محصولات 10 درصد کل هزینه تولید محصول را شامل می­شود. در نتیجه بسته­ بندی برای شما ارزان تمام نمی­شود. شما باید کل هزینه تولید را محاسبه کرده و بعد هزینه نیروی کار و هزینه مواد را اضافه کنید. از آنجایی که بسته­ بندی­ها بسیار متنوع هستند و مدام در حال تغییر هستند در نتیجه بسته­ بندی شما برای یک الی دو سال قابل قبول است.

برند­سازی

بسته بندی محصولات-برند سازی

از آنجایی که بسته­ بندی محصولات هویت یک محصول است. بنابراین بسته­ بندی می­تواند عامل بسیار مهمی در تبدیل محصول شما به یک برند خاص باشد. دغدغه بسیاری از تولید­کنندگان، تولید محصول با کیفیت است و کمتر به فکر بسته­ بندی مدرن و به روز جهت معرفی محصول خود هستند. معروف بودن یک محصول باید به گونه­ ای باشد که با شنیدن نام محصول، کیفیت محصول به ذهن مشتری بیاید. لازمه­ ی داشتن یک برند خوب تولید محصول با کیفیت است که بسیار مهم است و تعیین می­کند که مشتری بعد از یکبار استفاده دوباره به دنبال خرید آن محصول باشد. از طرفی تبلیغات روشی مناسب اما قدیمی برای معرفی یک محصول است و گاهی حتی تبلیغات زیاد نتیجه عکس روی روند فروش می­گذارد. در نتیجه داشتن محصولی با بسته­ بندی شیک و خاص نا­خود­آگاه بدون بیان کلمه ­ای مشتری را تشویق به خرید محصول می­کند.

صداقت در بسته ­بندی محصولات

صداقت یکی از نکات مهم در بسته بندی محصولات است. شما ظرف ماست_میوه­ای را در نظر بگیرید که روی جلد آن میوه­ه ای تازه و شیرین گیلاس دیده می­شود. اما وقتی آن را باز می­کنید در واقع ماست دارای مقدار بسیار نا­چیزی میوه است. وقتی شما یک محصول را چندین برابر بهتر از چیزی که هست معرفی می­کنید در واقع مصرف­ کننده را نا­امید می­کنید که نتیجه این امر فروش ضعیف در بازار خواهد بود. یک طراح اولین وظیفه­ اش نمایش محصول از بهترین راه است زیرا مصرف­ کننده می­داند به دنبال چه چیزی است. در نتیجه انتظار آنها متناسب با خرید­شان است. استفاده از خلاقیت رکن اصلی طراحی بسته­ بندی محصولات است اما تا جایی که باعث بزرگ­ن مایی و دروغ به مصرف­ کننده نشود.

برای ثبت و سفارش انواع کارتن بسته بندی در تیراژ بالای 1000 می توانید به تولیدی کارتن گلبرگ که یک شرکت جعبه سازی و کارتن سازی در هشتگرد است مراجعه کنید.

سوالات متداول

چرا برچسب های روی بسته بندی باید خوانا و واضح باشند؟

برچسب های خوانا و واضح، اطلاعات لازم را به مشتری ارائه می دهند و به او در انتخاب محصول مناسب کمک می کنند. برچسب ها باید شامل اطلاعاتی مانند نام محصول، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، مواد تشکیل دهنده، و … باشند.

چرا بسته بندی باید مهر و موم شده باشد؟

مهر و موم شدن بسته بندی، از سلامت و کیفیت محصول محافظت می کند. همچنین، مهر و موم شدن بسته بندی، نشان دهنده اصالت محصول و عدم دستکاری آن است.

نقش برندسازی در بسته بندی محصولات چیست؟

برندسازی از طریق بسته بندی، به هویت ‌بخشی به محصول و تمایز آن از رقبا کمک می کند. یک بسته بندی برندسازی شده، می تواند به افزایش ارزش محصول و وفاداری مشتریان کمک کند.

 

 

از دیگر تولیدات گلبرگ باکس :
کارتن تخم مرغ 

 

 

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه در “10تا از نکات مهم در بسته بندی محصولات

 1. تارایی گفت:

  مرسی از محتوی کاربردیتون در مورد بسته بندی محصولات

 2. نقی پور گفت:

  نکات جالبی بود
  ممنون

 3. وحیدی گفت:

  بسته بندی ها باید ساده در عین حال شکیل باشند
  این نوع بسته بندی ها در شکلات ،آجیل و میوه خشک بسیار تاثیرگذار است

  1. سلام.. بله طرح و چاپ در بسته بندی تاثیر بسزایی داره و باعث جذب مشتری میشه

 4. سجادی گفت:

  سلام
  گاهی اوقات بسته بندی خلاقانه و زیبا خود باعث تبلیغ شده
  و برند کاری شرکت میشه
  میشه با پشتیبان شما برای مشاوره در طرح های جدید برای بسته بندی تابلوها ارتباط داشته باشم؟

 5. سلام.. بله… میتونید برای مشاوره با شماره ۰۲۶۹۱۳۰۰۳۰۱ در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *